tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Aktywne zawieszenie kanapy - BMW wchodzi w nadświetlną
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Aktywne zawieszenie kanapy - BMW wchodzi w nadświetlną

Autor: Piotr Jędrzejak 2011.08.16, 15:23 Drukuj

Zawieszenie siedzenia wraca do łask

Pamiętacie motocykle, za czasów których tylne zawieszenie było czymś niespotykanym, albo w ogóle go nie było? Wtedy za komfort tylnej części kierowcy odpowiadały jedynie sprężyny pod siodłem. Z kart historii motocyklizmu to rozwiązanie zostało w ostatnich dekadach wymazane, a teraz BMW chce nadać mu nową świetność. No tak, przecież kto inny, jak nie BMW...

Według nowych dokumentów patentowych, które przedstawili niemieccy inżynierowie, firma pracuje nad kanapą z „systemem tłumień pod powierzchnią kanapy, które absorbują nierówności i wibracje motocykla dla kierowcy i pasażera”.

Pod tym opisem kryje się nie tylko tłumik drgań w odpowiednim rozmiarze, ale cały system elektroniki i czujników. Jeden z nich znajduje się w okolicy przedniego widelca i zbiera dane o aktualnym stanie nawierzchni, po której jedziemy. Na podstawie pracy widelca (czyli na przykład w trakcie wjechania w dziurę) wysyła odpowiednie informacje do komputera, który z kolei dostosowuje ustawienia sprężyn i tłumienia pod siedzeniem. Nie trzeba chyba nadmieniać, że wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym, zanim wstrząs dotrze do szanownego siedzenia kierowcy, czy tym bardziej delikatnej pasażerki.

Można będzie też dostosować wstępne ustawienia elementów resorująco-tłumiących kanapy w zależności od wagi i preferencji użytkowników, tak samo jak w przypadku zwykłego zawieszenia. Ustawienie wysokości siedziska na pewno też będzie wchodziło w grę. Funkcja masażu siedzenia niebawem.

Pytanie, czy rozwiązanie to rzeczywiście znajdzie się w motocyklach produkcyjnych, czy jego rozwój zatrzyma się w szufladzie zatytułowanej „genialne pomysły na później”. Jedno jest pewne – motocykle będą coraz droższe.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę