tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 AMA Supercross: wyniki inauguracyjnej rundy w Houston. Barcia wygrywa po raz trzeci! [VIDEO]

Autor: Dominika Jochymska 2021.01.18, 11:29 Drukuj

Tegoroczny sezon Monster Energy AMA Supercrossu nie zaczął się zwyczajowo w Anaheim. Na widowni nie było również tłumów, ale mimo, że pierwsza runda była zupełnie inna niż zwykle, zawodnicy zgodnie twierdzą, że dobrze mieć na widowni jakąkolwiek publiczność.

Nie zmieniło się natomiast jedno - presja pierwszej rundy. Każdy z zawodników, niezaleznie od klasy i doświadczenia, zanim opadnie bramka startowa, odczuwa stres. Najlepiej w Houston poradzili sobie z ciśnieniem Justin Barcia i Ken Roczen. Szybko odłączyli się od reszty stawki, a następnie rozstrzygnęli wyścig świetnym, zaciętym pojedynkiem. Ostatecznie Barcia pokonał Roczena i trzeci rok z rzędu wygrał rundę otwierającą sezon. Warto dodać, że Houston 1 był również jego debiutem w nowym zespole Troy Lee Designs/Red Bull GasGas.

Barcia ciężko pracował, aby opanować nerwy przed tym wyścigiem. Debiut na nowej maszynie i w nowym zespole oraz przypięta już łatka, po dwóch sezonach z rzędu, specjalisty od wygrywania pierwszej rundy, mogły łatwo zrujnować ten dzień. Każdy zawodnik odczuwa stres związany z rundą otwarcia, a dodatkowe ciśnienie to czasami więcej, niż większość może znieść. Barcia przyznał, że czuł się zdenerwowany przez cały dzień, mimo że jeździł dobrze. Potem zgarnął holeshota i wygrał swój bieg kwalifikacyjny z Roczenem, co nasunęło mu myśl, że to może być jednak dobry wieczór. W finale zgarnął kolejnego holeshota i wytrzymał presję Roczena do samego końca.

Barcia prowadził na każdym okrążeniu kwalifikacji i finału, a w obu wyścigach dodatkowo radził sobie także z ogromną presją, którą wywieral na niego Roczen. Ken, jadący swoją zupełnie nową Hondą HRC CRF450R, miał prędkość dorównującą Barcii i kilkakrotnie podjeżdżał do tylnego błotnika, a nawet dwukrotnie się z nim zrównał, ale nie wyprzedził. Mimo tego, Roczen był bardziej niż szczęśliwy, mogąc zająć drugie miejsce w otwierającej sezon rundzie.

Tegoroczna stawka w klasie SX450 jest bardzo mocna, co było widać już w pierwszym wyścigu sezonu. Akcji na torze nie brakowało, a po wielu bitwach, to Marvin Musquin zdołał zająć trzecie miejsce. To bardzo dobry powrót do supercrossu dla Francuza, który pauzował cały zeszły sezon z powodu kontuzji kolana.

Adam Cianciarulo jechał solidnie na czwartym miejscu. Poprzedni, debiutancki sezon Adama w najwyższej klasie, pokazał, że Cianciarulo ma prędkość, ale przy okazji przytrafiało mu się wiele upadków. Podobny, bardzo dobry wyścig dla Malcolma Stewarta, który zajął piąte miejsce. Malcolm jechał świetnie, było widać, że jest w formie, a momentami nawet zbliżał się do Cianciarulo.

Justin Brayton wystartował z przodu, ale został wyprzedzony przez Musquina, Cianciarulo i Stewarta. Za nim pojawiła się reszta stawki i wyglądało na to, że Justin zostanie przez nią wchłonięty. Nic takiego się nie stało, Brayton utrzymał się i dojechał na szóstej pozycji. Dylan Ferrandis w swoim debiucie w klasie SX450 zajął siódme miejsce, a jego teamowy kolega, Aaron Plessinger, ósme.

Rozczarowujący wieczór dla mistrza AMA Supercrossu z 2019 roku. Cooper Webb spędził większość wyścigu na dziesiątym miejscu i awansował na dziewiątą pozycję dość późno, bo dopiero kiedy Jason Anderson zaczął słabnąć. Webb bez wątpienia chce czegoś więcej niż dziewiątego miejsca i począwszy od drugiej rundy na pewno będzie celować wyżej.

Mistrz AMA Pro Motocrossu, Zach Osborne, zaliczył ciężki weekend i ukończył rywalizację na dziesiątym miejscu. Po poważnym upadku podczas dnia prasowego w piątek z powodu awarii motocykla, w sobotę wyglądał dobrze już na początku treningów. Następnie wygrał wyścig kwalifikacyjny prezentując imponującą jazdę. Niestety, w finale Osborne zaliczył upadek w pierwszym zakręcie i musiał gonić stawkę z ostatniego (22.) miejsca. Zdołał dojechać do dziesiątego, co i tak jest sporym wyczynem.

To był koszmarny wieczór dla obrońcy tytułu mistrzowskiego Eli Tomaca. Miał zły start, a potem zaplątał się z Vincem Friese i upadł. Było widać, że Tomac był zły. Później wypchnął Friese z toru, co mu specjalnie w niczym nie pomogło. Chyba tylko trochę odreagować złość. Eli zmagał się przez resztę wyścigu i ukończył dopiero na 13. miejscu.