tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 60 motocykli Harley-Davidson na 60-lecie rodziny Sportster Advertisement
NAS Analytics TAG

60 motocykli Harley-Davidson na 60-lecie rodziny Sportster

Autor: Artykuł sponsorowany 2017.10.03, 13:47 Drukuj

Z okazji 60 lat nieprzerwanej jazdy motocykli Sportster, Harley-Davidson ma dla was 60 wspaniałych maszyn w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Który model wybrać? Im większy silnik, tym większy prezent - możesz dostać nawet 6500 zł.

Motocykle Harley-Davidson Sportster zadebiutowały na rynku w roku 1957. Narodziły się w wyniku współzawodnictwa, a ich podróż wypełniona była walką, zarówno na torze wyścigowym, jak i w salonach dealerskich, a także stała pod znakiem stałej ewolucji.

Od tamtego czasu minęło okrągłe 60 lat i z tej okazji Harley-Davidson przygotował 60 motocykli w specjalnych cenach. Im większy silnik wybierzecie, tym większy prezent zgarniacie – może to być nawet 6500 zł!

Sprawdźcie specjalną ofertę 60 maszyn w wyjątkowo atrakcyjnych cenach.

Długa droga ewolucji

Oznaczona kodem XL platforma Sportster szybko okazała się wielkim sukcesem pod względem sprzedaży i możliwości modyfikacji. Z tego też powodu motocykle tej serii stale ewoluują w odpowiedzi na zmieniające się trendy rynkowe, a także same takie trendy ustalają. Przykładem tego jest model XLCH (zwany nieoficjalnie Competition Hot) z roku 1958, stylizowany na motocykl enduro, który ze swoim skróconym tylnym błotnikiem i płaskodennym zbiornikiem paliwa typu "orzeszek", zapożyczonym od motocykla Model 5 125cc z roku 1948, nie wyglądałby dziwnie na ulicach dzisiejszych miast.

Piękny i brutalny XR 750

W latach 60 XX wieku Sportster poddawany był nieznacznym modyfikacjom odpowiadającym zmieniającemu się duchowi czasów; z końcem dekady model XLH zyskał lekko customowy charakter. Lata 70 to jednak narodziny legendarnego modelu XR750. Brutalny, a jednocześnie piękny XR750 mógł rządzić zarówno na asfalcie, jak i poza nim; wprowadzona w roku 1969 zmiana zasad pozwoliła na udział motocykli wyposażonych w górnozaworowe silniki o pojemności 750 ccm w wyścigach flat track organizowanych w Stanach Zjednoczonych.

Lata 70., 80. i 90.

We wprowadzonym na rynek w roku 1972 modelu XL zastosowano wersję dobrze znanego silnika "Iron Head" o pojemności 1000 ccm. W roku 1976 dźwignię zmiany biegów przeniesiono na lewą stronę, a tylny hamulec na prawą. Model XLCR (zwany Café Racer) z 1977 roku ponownie zaskoczył i ze swoimi zainspirowanymi przez XR750 tylnym zawieszeniem, nową ramą, potrójnymi hamulcami tarczowymi, kołami z kutego aluminium i podnóżkami tylnymi stał się najbardziej sportowym z dotychczas wypuszczonych na rynek motocykli Sportster.

W modelu XR1000 z roku 1983 położono jeszcze większy nacisk na osiągi. Motocykl wyposażony był w cylindry i głowice silnika z XR750 zamontowane na bazie maszyn z linii Sportster - w ten sposób powstał motocykl dopuszczony do ruchu drogowego, który najbardziej przypominał XR750.

W roku 1986 silnik Iron Head przeszedł do historii, a stało się to za sprawą nowego silnika Evolution w dwóch wersjach - o pojemności 883 ccm, z identycznym układem cylindrów i suwem jak w oryginalnym projekcie z roku 1957, oraz o pojemności 1100 ccm. Ta druga wersja została dwa lata później zastąpiona silnikiem o pojemności 1200 ccm.

Pierwsza dekada XXI wieku

W roku 2000 model XL1200S Sportster Sport został wyposażony w dwa czterotłoczkowe cylindry hamulcowe z przodu i jeden z tyłu, a atrakcyjny wizualnie model XL883R z roku 2002 mógł się pochwalić stylowym kolektorem wydechowym 2-1, podwójnym hamulcem tarczowym z przodu i obniżoną kierownicą. W roku 2004 wszystkie motocykle z linii Sportster otrzymały ramę nowego projektu oraz gumowe podkładki pod silniki, zaś w roku 2007 gaźniki zastąpiono wtryskiem paliwa.

Harley-Davidson wiedział, że klienci potrzebują czegoś więcej, i z tego powodu w roku 2008 wprowadził na rynek model XR1200, motocykl linii Sportster wyposażony w silnik o mocy użytecznej 90 KM, odwrócony przedni widelec i potężne hamulce, lekki wahacz z kutego aluminium, nowoczesne zegary i cofnięte do tyłu podnóżki. Wypuszczona w tym samym roku wersja Nightster wtapiała się mroki nocy dzięki swoim czarnym felgom i wykończeniu silnika w kolorze kamiennej szarości, jednak jej najbardziej rozpoznawalnym elementem są używane do dziś ledowe światła stopu/pozycyjne, wpuszczone w tylne kierunkowskazy.

W roku 2010 na rynku pojawiły się motocykle, w których odnaleźć można korzenie dzisiejszych przedstawicieli linii Sportster; pierwszym z nich był XL883N Iron, który stał się modelem bazowym, a także cechujący się surowym designem XL1200X Forty-Eight, wyposażony w płaskodenny zbiornik paliwa typu "orzeszek" (peanut), oparty na projekcie zbiornika motocykla Model-5 z 1948 roku, od którego bierze również swoją nazwę.

Dwa lata później na rynku pojawił się XL1000V Seventy-Two, który przywrócił motocyklom  Sportster ich chopperowy charakter, a także nieco luźniejszy, customowy styl XL1200C. Każda z tych czterech maszyn nawiązywała do modeli Sportster produkowanych pod koniec lat 50 i w latach 60 XX wieku, których styl z kolei wzorował się na jeszcze wcześniejszych motocyklach - co nie powinno dziwić w przypadku Harley-Davidson, producenta, który na rynku pojawił się w roku 1903.

Jak dowodzi 60 lat historii linii Harley-Davidson Sportster, niektóre rzeczy pozostają niezmienne kiedy wszystko inne wokół się zmienia.

Sprawdźcie specjalną ofertę 60 maszyn w wyjątkowo atrakcyjnych cenach.

Zdję™cia

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę