tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Vectrix - elektryczna przyszłość
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Vectrix - elektryczna przyszłość

Autor: Thrillco 2007.04.16, 10:02 41 Drukuj

Co może mieć wspólnego maksiskuter z bateryjkami?

Vectrix to amerykańska, nowatorska marka, która za cel postawiła sobie zbudowanie zeroemisyjnego skutera turystycznego, czyli takiego, który z powodzeniem będzie konkurował np. z Suzuki Burgmanem. Po wielu latach badań, projektów i testów udało się. Powstał pierwszy wielkoformatowy skuter, zasilany wyłącznie prądem elektrycznym.

NAS Analytics TAG

Styl bez przesady

Wygląd nowego pojazdu powierzono fachowcom z firmy Robrady Design, która jest odpowiedzialna za stylistykę wielu wcześniejszych modeli Suzuki czy Yamahy. Efektem tego jest bardzo nowoczesny w formie skuter, posiadający wiele funkcjonalnych rozwiązań. W żaden sposób wyglądem nie zdradza sposobu zasilania. Całkiem normalna szyba, światła, lusterka i cała reszta elementów nie odbiega od dzisiejszych standardów, co pozwala Vectrixowi idealnie wtapiać się w tło współczesnych metropolii, a i poza nim nie będzie porażał zbyt futurystyczną sylwetką. Jak na turystyczny skuter przystało, mamy do dyspozycji sporych rozmiarów schowek/bagażnik pod siedzeniem. Skuter świetnie prezentuje się też z miejsca kierowcy, przed którym w trzech osobnych tubach wyświetlane są wszelkie niezbędne informacje oraz prędkość, z jaką się porusza. Jak na niezupełnie jeszcze typowe źródło zasilania przystało, mamy na desce rozdzielczej równie nietypowy wskaźnik, informujący nas o stanie naładowania baterii. Może tylko te chromy to już lekka przesada, ale możemy to chyba wybaczyć kochającym błyskotki Amerykanom.

Serce, jak...generator

Kiedy dochodzimy do kwestii napędu, dochodzimy jednocześnie do smutnego wniosku...ten pojazd jest bez serca. Bezemisyjny, bezgłośny napęd elektryczny powoduje, że więcej hałasu robią toczące się po asfalcie opony, niż samo źródło napędu, które jest silnikiem elektrycznym zasilanym z baterii. Konkretnie to są specjalnie zbudowane dla Vectrixa akumulatory firmy GP Batteries. Specjalne akumulatory niklowo wodorkowe NiMH (Nickel Metal Hydride) o napięciu 125 V dostarczają prądu do wykonanego przez firmę Parker Hannifin's Divisione silnika elektrycznego o mocy 20 kW ( 27KM ) i osiągającym 65Nm momentu obrotowego. To wystarczy, by Vectrix osiągał bez najmniejszych problemów 100km/h. Akumulatory można ładować po podłączeniu do zwykłego gniazdka i po 2 godzinach osiągają one 80% sprawności, po kolejnej godzinie osiągamy już 100% sprawności. Akumulatory są obliczone na 1700 cykli ładowania (do 80% sprawności), co podczas normalnej eksploatacji powinno dać w przeliczeniu 10 lat lub 80,000 km, to jak na skuter jest nad wyraz dobrym parametrem.

Made in Poland

Poza wymienionymi wcześniej firmami, przy budowie Vectrixa biorą udział również inne tj.: Parker, Protonex, Alcoa, Getrag, Lockheed Martin, co samo w sobie świadczy o skali przedsięwzięcia. Dla nas najistotniejszym faktem jest chyba to, że ów Vectrix zjeżdża z taśm produkcyjnych we Wrocławiu. Nie jest jednak znana ani cena, ani data uruchomienia pełnych mocy produkcyjnych. Pewne jest, że to nie nasz rynek będzie głównym odbiorcą - niestety technologia kosztuje. Miejmy nadzieję, że Amerykanie nie uznają produkcji skutera, jako jednego z punktów wywiązania się z umowy leasingowej.

Dane techniczne:  
Charakterystyka:  
Maksymalna prędkość 100 km/h
Przyspieszenie 80 km/h w 6.8 sekundy
Zasięg 110 km przy średniej prędkości 40 km/h
Symulowany czas pracy w trybie miejskim 5 godzin
Hamulce Opatentowany system multi-function throttle (DAaRT™) ze zintegrowanym trybem odzyskiwania energi podczas hamowania. Na przednim i tylnym kole tarcze hamulcowe BREMBO
Opony Pirelli: GTS23 120/70-14 (przód) oraz GTRS23 140/60 13 (tył)
Zawieszenie przód Marzocchi Teleskop
Zawieszenie tył Podwójny amortyzator Sachs
Bateria  
Rodzaj akumulatora Nickel Metal Hydride (NiMH)
Pojemność akumulatora 30 Ah, 3.7 kW-h
Napięcie akumulatora 125V
Ładowanie 1.5kW
Akceptowalna sieć 110V-220V (50/60Hz)
Czas ładowania 2 godziny (80% naładowania)
Ilość cykli ładowania 1700 (80% naładowania)
Żywotność akumulatora 10 lat lub 80,000 km
Silnik i skrzynia biegów  
Typ silnika Elektryczny, chłodzony powietrzem
Max moc 20 kW przy 3000 obr/min
Max obciążenie 275 Amp
Max moment obr 65 Nm
Przekładnia Przekładnia planetarna zintegrowana z tylnym kołem
Elektronika  
Sterowania System cyfrowy DSP & IGBT
Kokpit/ zegary LCD’s wyświetlacz prędkości, drogomierz, wskaźnik naładowania, szacowany zasięg, system statusu pojazdu
Komunikacja Controller Area Network (CAN) oraz technologia Bluetooth
Wymiary i Masy  
Masa pojazdu 198 kg
Rozstaw osi 1525 mm
Wysokość siedziska 800 mm
Koła Przód - 14" Tył - 13"
Pojemność bagażowa Schowek pod siedzeniem, mieszczący pełnowymiarowy kask oraz mały schowek pod kierownicą.
Inne  
Rama Lekka aluminiowa – waga 9.5 kg
Gwarancja 48 miesięcy
Emisja spalin Zero !!!
Vectrix 10
Vectrix 01
Vectrix 04
Vectrix 14
NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
Vectrix 07
Vectrix 09
Vectrix 03
Vectrix 11
Vectrix 15
Vectrix 08
Vectrix 13
Vectrix 12
Vectrix 02
Komentarze 25
Pokaż wszystkie komentarze
Autor: ^ 01/11/2011 23:05

Witam/Prawda leży zawsze po środku. Z tą ekologią to jest sprawa bardzo skomplikowana. Nie wiadomo ile jeszcze jest zasobów paliw ropopochodnych, a i tak cena paliwa jak benzyna czy ON jest coraz większa ( po nowym roku czyli w 2012r. około 6.50 zł. za litr Benz 95 i tyle samo za 1 l. ON). Na dodatek ciągłe wydobywanie tych paliw jest nie bezpieczne dla naszej planety czyli i dla nas. Czy ktoś wie że samych nie czynnych czyli opuszczonych wież wiertniczych na oceanach jest ponad 550 szt. i nie ma chętnych do ich likwidacji a wiadomo co się dzieje kiedy taka wieża staje się nie szczelna (mamy przykład tej tylko jednej koło USA) Naukowcy zachowują się jak dzieci.Wymyślają filtry cząstek stałych do samochodów spalinowych a potem okazuje się że te filtry powodują zwiększenie zachorowania na raka płuc w tych krajach (Europa zachodnia) gdzie pierwsze pojawiły się te filtry. Okazuje się że zamiast filtrować po prostu rozdrabniają cząstki sadzy co powoduje że krtań człowieka już nie jest w stanie zatrzymać tak małej drobiny sadzy no i taka drobina jak się dostaje na dno płuc powoduje powstawanie Raka płuc (co jest już udowodnione). Więc po co te filtry jak miały Nas chronić a nie szkodzić. A czemu nie ogniwa solarne bo co drogie? Bzdura. Stację zasilania do pojazdów elektrycznych jak rower elektryczny , samochód elektryczny. można sobie zrobić koło domu ( tak tak nawet na dachu bloku w którym się mieszka), Na dachu garażu itp. Znam takie osoby które już takie mają. Ale tu można się kłócić a że u nas w Polsce słońca jak na lekarstwo. No cóż każdy ma wolny wybór. Jeśli się nie podoba no to trzeba dalej tankować paliwo jak : benzynę ,ON na stacji paliw. Ale to już tradycja sprzed 100 lat. A wtedy to mój prapradziadek miał długą brodę i wąsy też nie krótkie. Pozdrawiam. Ps. I tak za 10 lat przejdziemy na pojazdy do pracy i na zakupy czyli elektryczne , I te drugie pojazdy benzynowe lub ON ( często zakurzone i zaniedbywane ) do jazdy na wycieczkę lub dalszą podróż. Czyli wyjdzie że w każdym domu lub rodzinie będą co najmniej dwa pojazdy lub nawet trzy nie licząc rowerów które będą bardzo popularne tak jak w chinach jest już od dawna. No i właśnie o to chodzi wszystkim rządzącym w różnych krajach, Bo będzie więcej wpływać pieniędzy do kasy państwowej z rejestracji, podatków i przeglądów technicznych tych dodatkowych pojazdów. No cóż raz zarabiają szejkowie a raz Władza państwa.(taka jest równowaga w przyrodzie). A teraz poproszę o krytykę bo lubię jak mnie krytykują. Wtedy łatwiej zrozumieć gdzie coś przegapiłem.

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę