tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Młodzi kierowcy i prawo jazdy - przepisy wejdą z opóźnieniem
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Młodzi kierowcy i prawo jazdy - przepisy wejdą z opóźnieniem

Autor: Beavis 2015.11.27, 11:01 18 Drukuj

Wejście w życie nowych przepisów dot. młodych kierowców i tzw. "okresu próbnego" zostanie opóźnione. Szturmować WORD-y będzie można przez kolejne kilka miesięcy.

Nowe przepisy, dotyczące chociażby braku możliwości redukcji punktów karnych i tzw. "okresu próbnego", miały wejść w życie 4. stycznia 2016 roku. Z powodu opóźnień we wdrażaniu systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców 2.0, MSWiA poinformowało o braku możliwości egzekwowania ich części, a co za tym idzie, także braku możliwości wdrożenia. Dotyczy to przede wszystkim tzw. "okresu próbnego" - to system CEPiK miał śledzić poczynania młodych kierowców.

NAS Analytics TAG

Dla przypomnienia, okres próbny dla nowych kierowców ma być okresem 8. miesięcy od uzyskania prawa jazdy w którym każdy kierowca będzie zmuszony do posiadania naklejki zielonego liścia z przodu i tyłu pojazdu samochodowego. W trakcie trwania w/w okresu próbnego nowi kierowcy nie będą mogli przekraczać 80 km/h poza obszarem zabudowanym i 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych. W przypadku dwóch wykroczeń nowy kierowca zostanie odesłany na kurs reedukacyjny. Trzecie wykroczenie lub przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w transporcie to utrata prawa jazdy.

Warto napomknąć, że pomiędzy 4. a 8. miesiącem posiadania prawa jazdy przez nowego kierowcę, będzie musiał on przejść przez specjalny kurs doszkalający. Dodatkowo, nie będzie mógł pracować jako kierowca zawodowy. Obowiązkowe naklejki z zielonym liściem oczywiście będą wymagane już od 4. stycznia. Reszta zmian zostaje przesunięta w czasie do momentu finalnego wdrożenia systemu CEPiK 2.0.

W świetle powyższego, według najnowszego raportu NIK egzamin na prawo jazdy jest nie tylko za trudny, ale także wymaga znajomości przepisów nie mających nic wspólnego z bezpieczeństwem. Z drugiej jednak strony dobrze napełnia WORD-owskie budżety:

Obecny system egzaminowania korzystnie wpływa na sytuację finansową WORD-ów. 88% przychodów ze skontrolowanych ośrodków pochodziło z opłat egzaminacyjnych, przy czym niemal 70% tych przychodów to opłaty za egzaminy poprawkowe - komentowała w wypowiedzi dla Dziennika Zachodniego Dominika Tarczyńska, rzecznik prasowy NIK.

WORD-y odpowiadają: "to jak oskarżanie krawca, że żyje z szycia", podkreślając przy tym, że całość pieniędzy przeznaczana jest na poprawienie bezpieczeństwa na polskich drogach. Czy jednak znajomość przepisowej wielkości tablicy rejestracyjnej poprawia bezpieczeństwo na drogach?

Foto: Archiwum

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 12
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę