tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Zmiany w ubezpieczeniach komunikacyjnych - Parlament Europejski zatwierdzi nowoci w polisach OC i odszkodowaniach
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Reklama

NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Zmiany w ubezpieczeniach komunikacyjnych - Parlament Europejski zatwierdzi nowoci w polisach OC i odszkodowaniach

Autor: Wojciech Grzesiak 2021.10.26, 19:52 Drukuj

Parlament Europejski szykuje nam rewoucję w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Obejmą one wypłaty odszkodowań oraz obowiązkowe ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

W kwestii ochrony osób poszkodowanych w wyniku zdarzeń komunikacyjnych przewidziano podwyższenie gwarantowanych kwot odszkodowań. W przypadku obrażeń minimalna kwota gwarantowana wyniesie 6,45 mln euro, które będzie rozdzielane pomiędzy poszkodowanych w zależności od stopnia obrażeń, niezależnie od tego, ile osób brało udział w zdarzeniu lub 1,3 mln euro na każdego poszkodowanego. W przypadku strat materialnych minimalna kwota gwarantowana ma wynosić 1,3 mln euro i będzie to kwota do podziału pomiędzy poszkodowanych. Kraje członkowskie będą musiały również powołać specjalny organ, który wypłaci odszkodowanie poszkodowanemu w razie bankructwa firmy ubezpieczeniowej sprawcy zdarzenia.

NAS Analytics TAG

Jeśli chodzi o polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC, to z obowiązku ich posiadania zostaną zwolnieni właściciele pojazdów rozwijających prędkość do 14 km/h. Polisy od odpowiedzialności cywilnej nie będą również musieli zawierać właściciele pojazdów przeznaczonych do użytku w sportach motorowych. Nowe przepisy zakładają również, że jeśli ktoś przeprowadzi się z jednego kraju członkowskiego do drugiego, to firmy ubezpieczeniowe operujące na terenie nowego kraju zamieszkania będą musiały uznać historię ubezpieczeniową. To oznacza, że przeprowadzając się na przykład z Polski do Niemiec będziemy mogli zachować zniżki na ubezpieczenie OC.

Jednocześnie Parlament Europejski przewiduje, że każdy pojazd, nawet ten utrzymywany na prywatnej posesji, będzie musiał mieć ubezpieczenie OC. Jedynym ratunkiem będzie czasowe lub całkowite wycofanie pojazdu z ruchu. W przypadku Polski ta zmiana dotknie właścicieli pojazdów zabytkowych, którzy wykupują ubezpieczenie OC tylko, kiedy pojazd jest wprowadzany do ruchu żeby na przykład pojechać nim na zlot. Zabytkowe pojazdy trzymane na prywatnych posesjach nie muszą mieć wykupionego ubezpieczenia.

Kiedy zmiany wejdą w życie? Po przegłosowaniu w Parlamencie Europejskim tekst trafi do Rady Unii Europejskiej. Jeżeli zostanie przyjęty, to następnym krokiem jest publikacja w dzienniku unijnym. Kraje członkowskie będą musiały dostosować swoje przepisy w ciągu 24 miesięcy od daty publikacji nowych przepisów.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr