tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Zmiana przepisów drogowych. Ograniczenia dla m³odych kierowców
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Zmiana przepisów drogowych. Ograniczenia dla m³odych kierowców

Autor: Andrzej Sitek 2024.11.13, 10:51 2 Drukuj

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt nowelizacji przepisów Prawa o ruchu drogowym, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

Planowane zmiany obejmują młodych kierowców, zaostrzenie kar za przekraczanie prędkości oraz modyfikacje w systemie punktów karnych. Nowe regulacje mają wejść w życie już w przyszłym roku, a szczegóły projektu właśnie zostały ujawnione.

NAS Analytics TAG

Obostrzenia dla młodych kierowców

Jedną z najważniejszych zmian jest wprowadzenie nowych zasad dla młodych kierowców, którzy będą mogli uzyskiwać prawo jazdy już od 17. roku życia, pod warunkiem zgody rodziców. Jednak osoby te do ukończenia 18 lat będą mogły poruszać się po drogach wyłącznie w towarzystwie doświadczonego kierowcy. Określono również wymagania dotyczące osoby towarzyszącej, aby nie ograniczać nadmiernie liczby osób uprawnionych do tej roli.

Dodatkowo młodzi kierowcy będą objęci dwuletnim okresem próbnym, podczas którego będą obowiązywać ich surowsze ograniczenia prędkości: 50 km/h w obszarze zabudowanym, 80 km/h poza terenem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych. W tym czasie obowiązywać będzie dla nich także całkowity zakaz spożywania alkoholu — dopuszczalny poziom wyniesie 0,00 promila (podczas gdy dla pozostałych kierowców limit wynosi 0,2 promila).

Kolejne restrykcje dotyczą przewozu pasażerów. Młodzi kierowcy przed osiągnięciem pełnoletności będą mogli przewozić osoby jedynie w obecności dorosłego pasażera. Ma to na celu ograniczenie ryzyka wypadków związanych z powrotami z imprez.

Szkolenia z bezpiecznej jazdy znów odłożone

Mimo wcześniejszych planów wprowadzenia obowiązkowych szkoleń z zakresu doskonalenia techniki jazdy dla młodych kierowców, ministerstwo po raz kolejny zdecydowało się opóźnić ich realizację. Powodem jest brak odpowiedniej infrastruktury oraz niewdrożenie systemu CEPiK 2.0, który miał umożliwić skuteczniejsze zarządzanie danymi kierowców.

Chociaż przed laty planowane ośrodki szkoleniowe powstawały w szybkim tempie, to przez wieloletnie opóźnienia wiele z nich przestało funkcjonować. Teraz urzędnicy twierdzą, że ze względu na ograniczoną liczbę ośrodków, konieczne jest wydłużenie okresu, w którym młodzi kierowcy będą mogli odbyć kursy doszkalające.

Zaostrzenie kar za przekroczenie prędkości

Nowe przepisy przewidują także surowsze kary dla kierowców przekraczających prędkość o więcej niż 50 km/h. Dotychczas prawo jazdy było zatrzymywane na 3 miesiące za takie wykroczenie wyłącznie w terenie zabudowanym. Teraz sankcje te mają obowiązywać również na drogach jednojezdniowych poza obszarem zabudowanym. Wyjątkiem pozostaną autostrady i drogi ekspresowe, gdzie przepisy nie ulegną zmianie.

Dobra wiadomość jest taka, że kierowcy będą mogli skuteczniej odwoływać się od decyzji policji dotyczących zatrzymania uprawnień. Ministerstwo zapowiedziało uproszczenie procedur, tak aby zapewnić większą ochronę praw obywateli.

Zmiany w systemie punktów karnych

Kolejną istotną zmianą jest ograniczenie możliwości kasowania punktów karnych na płatnych kursach. Obecnie kierowcy mogą raz na pół roku zredukować liczbę punktów karnych o 6, uczestnicząc w szkoleniach. W myśl nowelizacji, wykroczenia najbardziej zagrażające bezpieczeństwu na drogach nie będą mogły być "wymazane" w ten sposób. Konkretna lista tych wykroczeń nie została jeszcze ostatecznie opublikowana.

Nowe przywileje dla egzaminatorów

W projekcie znalazły się także zapisy dotyczące egzaminatorów na prawo jazdy. Wprowadzone zmiany mają zwiększyć ich niezależność, dzięki czemu podczas prowadzenia egzaminu nie będą podlegać poleceniom służbowym pracodawcy. Zniesiony zostanie również zakaz prowadzenia działalności gospodarczej przez egzaminatorów zatrudnionych w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego.

Dlaczego te zmiany są konieczne?

Wprowadzenie nowych regulacji wynika z potrzeby poprawy bezpieczeństwa na drogach, które nadal jest wyzwaniem w Polsce. Surowsze kary za przekroczenia prędkości i większy nadzór nad młodymi kierowcami mają na celu ograniczenie liczby wypadków i ofiar śmiertelnych.

Obecne statystyki pokazują, że młodzi kierowcy są szczególnie narażeni na ryzyko wypadków drogowych, co wynika z ich braku doświadczenia oraz skłonności do podejmowania ryzykownych zachowań. Nowe przepisy mają na celu nie tylko edukację młodych kierowców, ale również zmniejszenie liczby niebezpiecznych sytuacji na drogach.

Co dalej?

Planowane zmiany w Prawie o ruchu drogowym to krok w stronę zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach. Wprowadzenie ograniczeń prędkości dla młodych kierowców, surowsze kary za łamanie przepisów oraz zmiany w systemie punktów karnych mają na celu zmniejszenie liczby wypadków i poprawę jakości ruchu drogowego. Czy tak się stanie? Zapewne statystyki wypadków rzeczywiście się poprawią. Jednocześnie można odnieść wrażenie, że przepisy są jedynie od lat ciągle zaostrzane, a przecież gdzieś musi znajdować się granica tych restrykcji.  

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjêcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê