tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Zakaz wjazdu pojazdów spalinowych w słowackie Tatry? Wysokie góry strefą bezemisyjną już w 2030 roku
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Zakaz wjazdu pojazdów spalinowych w słowackie Tatry? Wysokie góry strefą bezemisyjną już w 2030 roku

Autor: Andrzej Sitek 2021.10.21, 11:48 Drukuj

Tatry Wysokie po słowackiej stronie, słynne z wielu malowniczych tras, cenionych również przez polskich motocyklistów, będą stopniowo wyłączane z ruchu pojazdów spalinowych.

To plany słowackiego rządu, który w zamian proponuje ekologiczne autobusy i dopuszcza ruch elektrycznych samochodów osobowych, ale przede wszystkim planuje rozbudowę ścieżek rowerowych oraz tras pieszych.  

NAS Analytics TAG

Zielony strefy, czyli obszary bezemisyjne, to według słowackiego rządu konieczność w wysokich górach. Problem stanowi ogromna liczba samochodów i innych pojazdów, które wraz ze zwiększającym się z roku na rok ruchem turystycznym, stają co raz bardziej uciążliwe dla środowiska i mieszkańców.

Problem pogłębia skromna infrastruktura drogowa, która w górach bazuje przede wszystkim na jednopasmowych, lokalnych drogach o słabej przepustowość. Napływ turystów sprawia, że wąskie i kręte trasy zostają zakorkowane, pogarszając i tak trudną sytuację.

Ale jedocześnie władze nie chcą zniechęcić gości do odwiedzin w słowackich Tatrach. Poza budową tras pieszych i rowerowych, plany obejmują powstanie wielopoziomowych parkingów zlokalizowanych u podnóża gór. Będzie można do nich dojechać samochodem lub motocyklem, a dalszą podróż odbyć środkami komunikacji zbiorowej.

Kolejne planowane przedsięwzięcia, to ulepszenie i rozbudowa sieci kolei oraz wypożyczalni rowerów, w tym elektrycznych. Inwestycje, po uzyskaniu środków, będą realizowane w najbliższych latach, ale bez względu na stopień zaawansowania prac, władze Słowacji chcą, aby w 2030 roku ruch pojazdów spalinowych w Tatrach został zlikwidowany.  

Pierwszą strefą bezemisyjną będzie prawdopodobnie obszar w rejonie Szczyrbskiego Jeziora, a później kolejne partie Tatr. Jednocześnie władze uspokajają, że planowane zmiany odbędą się stopniowo i wszyscy zdążą się do nich zaadoptować.

Czy za przykładem Słowacji pójdą inne kraje, na przykład Polska? Być może za kilka lat będziemy z rozrzewnieniem wspominać nasze górskie, motocyklowe wyprawy. Albo będziemy musieli przesiąść się na jednoślady zasilane prądem.      

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę