tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Zakaz wjazdu pojazdw spalinowych w sowackie Tatry? Wysokie gry stref bezemisyjn ju w 2030 roku
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Broger Desktop Extra Baner 960x300
Broger Mobile Baner 960x300

NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Zakaz wjazdu pojazdw spalinowych w sowackie Tatry? Wysokie gry stref bezemisyjn ju w 2030 roku

Autor: Andrzej Sitek 2021.10.21, 11:48 Drukuj

Tatry Wysokie po słowackiej stronie, słynne z wielu malowniczych tras, cenionych również przez polskich motocyklistów, będą stopniowo wyłączane z ruchu pojazdów spalinowych.

To plany słowackiego rządu, który w zamian proponuje ekologiczne autobusy i dopuszcza ruch elektrycznych samochodów osobowych, ale przede wszystkim planuje rozbudowę ścieżek rowerowych oraz tras pieszych.  

NAS Analytics TAG

Zielony strefy, czyli obszary bezemisyjne, to według słowackiego rządu konieczność w wysokich górach. Problem stanowi ogromna liczba samochodów i innych pojazdów, które wraz ze zwiększającym się z roku na rok ruchem turystycznym, stają co raz bardziej uciążliwe dla środowiska i mieszkańców.

Problem pogłębia skromna infrastruktura drogowa, która w górach bazuje przede wszystkim na jednopasmowych, lokalnych drogach o słabej przepustowość. Napływ turystów sprawia, że wąskie i kręte trasy zostają zakorkowane, pogarszając i tak trudną sytuację.

Ale jedocześnie władze nie chcą zniechęcić gości do odwiedzin w słowackich Tatrach. Poza budową tras pieszych i rowerowych, plany obejmują powstanie wielopoziomowych parkingów zlokalizowanych u podnóża gór. Będzie można do nich dojechać samochodem lub motocyklem, a dalszą podróż odbyć środkami komunikacji zbiorowej.

Kolejne planowane przedsięwzięcia, to ulepszenie i rozbudowa sieci kolei oraz wypożyczalni rowerów, w tym elektrycznych. Inwestycje, po uzyskaniu środków, będą realizowane w najbliższych latach, ale bez względu na stopień zaawansowania prac, władze Słowacji chcą, aby w 2030 roku ruch pojazdów spalinowych w Tatrach został zlikwidowany.  

Pierwszą strefą bezemisyjną będzie prawdopodobnie obszar w rejonie Szczyrbskiego Jeziora, a później kolejne partie Tatr. Jednocześnie władze uspokajają, że planowane zmiany odbędą się stopniowo i wszyscy zdążą się do nich zaadoptować.

Czy za przykładem Słowacji pójdą inne kraje, na przykład Polska? Być może za kilka lat będziemy z rozrzewnieniem wspominać nasze górskie, motocyklowe wyprawy. Albo będziemy musieli przesiąść się na jednoślady zasilane prądem.      

 
NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr