tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 XDL Indianapolis - pojedynek stylów! NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

XDL Indianapolis - pojedynek stylów!

Autor: Żmija 2011.08.31, 14:55 6 Drukuj

Już na lotnisku w Indianapolis wszystkie plakaty z daleka krzyczały, że ten weekend należy do pasjonatów motocykli. Momentami odnosiłam wrażenie, że w tym mieście nie mówi się o niczym innym, niż o motocyklach. Wrażenie to potęgował fakt, że wszystkie ulice w centrum Indianapolis zostały zdominowane przez jednoślady! Oprócz wyścigów MotoGP i zawodów AMA Endurocross, które wygrał Tadek Błażusiak, w Indy odbyła się także ostatnia runda XDL Show Championship Series. Żądni wrażeń mogli liczyć na ich pokaźną dawkę, a lejący się z nieba żar sprawił, że atmosfera panująca w mieście była jeszcze bardziej gorąca.

Trzeba wspomnieć, że XDL to seria zawodów, która składa się z pięciu rund. Punkty z każdej z nich decydują zatem o końcowym rezultacie na koniec sezonu. Rafał Pasierbek, jako pierwszy Polak w historii, postanowił wziąć w nich udział i skonfrontować swój europejski styl jazdy z zupełnie odmiennym amerykańskim stylem. Główna różnica polegała na tym, że na naszym kontynencie zawodnicy wykonują o wiele więcej akrobacji, o wiele bardziej pracują ciałem, zaś styl Amerykanów charakteryzują większe prędkości, większa ilość driftów, po prostu większa agresja w przejazdach. Również same zawody mają zupełnie odmienną formułę bowiem w Europie zazwyczaj są to pojedyncze eventy, w których bierze udział około setka zawodników, tutaj zaś grupa zawodników jest mniejsza i nastawiona wyłącznie na zawodowe uprawianie stuntu. Organizatorzy chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom kibiców ustawili harmonogram tak, aby większa część zawodów rozgrywała się już po skończonym dniu pracy, co dla zawodników oznaczało, że będą jeździć do późnych godzin wieczornych przy sztucznym oświetleniu. Wszystko jednak odbywało się o czasie, w założonych ramach. Organizacja samego miejsca, które znajdowało się de facto w centrum miasta, ochrony, toalet, sprzedaży biletów nie pozostawiała nic do życzenia. Jedyne czego mogło zabraknąć kibicom to gastronomii, po którą trzeba było udać się do ścisłego centrum miasta.

Kiedy jednak zasiadło się na trybunach nie można było narzekać na nudę. Dwuminutowy system przejazdów sprawia, że na arenie do stuntu ciągle się coś dzieje, a dzięki zorganizowanemu Meet & Greet kibice mieli szansę osobiście poznać zawodników i wyrwać od nich kilka autografów. W przerwach między punktowanymi przejazdami rozgrywane były konkursy, a Teach McNeil prezentował wszystkim swoje niesamowite show na BMW F650GS. Jednym słowem dynamika eventu była dosyć spora i spóźnialscy w łatwy sposób mogli przegapić przejazdy danych zawodników. Kulminacja emocji miała nastąpić w sobotę, kiedy to miał się odbyć wielki finał wyłaniający zwycięzcę rundy jak i zwycięzcę całej serii XDL.

Sędziowie z pewnością nie mieli łatwego zadania oceniając przejazdy piętnastu zawodników w kategoriach: Trick Difficulty, Run Difficulty, Excecution, Overall. System punktacji zarówno w USA jak i w Europie ciągle ewoluuje bowiem i sam stunt się rozwija. Rafał jednak musiał dostosować swój przejazd do systemu punktacji w USA. Między innymi od tego zależało, jak zostanie ocenione jego show. Jeszcze przed ostatnią rundą w Indianapolis liderem klasyfikacji generalnej był Nick Apex jednak kilka błędów w trakcie jego przejazdów sprawiło, że na prowadzenie wysunął się Bill Dixon. W wynikach postanowił również zamieszać nieco sam Rafał. To między tymi dwoma zawodnikami miała się stoczyć walka o zwycięstwo w rundzie XDL Indianapolis. O piątkowych kwalifikacjach, jak i wynikach pierwszej rundy informowaliśmy was na bieżąco. Po piątkowym zwycięstwie Polaka oczekiwania na finalne zwycięstwo były bardzo wysokie. Sama rywalizacja w sobotę była bardzo zacięta. Pomimo miłej i rodzinnej atmosfery na paddocku, każdy z zawodników wiedział po co przyjechał do Indianapolis. Cenne punkty, które stunterzy mogli zdobyć bądź stracić w Indy, decydowały o tym najważniejszym, końcowym wyniku. Pomimo, że pierwszy, sobotni przejazd wygrał Bill Dixon finałowe starcie należało do Rafała. Jego przejazd był czysty, techniczny, agresywny i dynamiczny. Publiczność dopingowała Stuntera13 mocno, a na widowni pojawił się również polski akcent w postaci wiszącej flagi i grupy polskich kibiców. W powietrzu czuć było adrenalinę, która trzymała wszystkich napięciu aż do ogłoszenia ostatecznych wyników…

The winner is Rafał Pasierbek „Stunter13”

Zwycięzca mógł być tylko jeden! Mogło by się wydawać, że na pożyczonym motocyklu, w zupełnie nowej stawce zawodników, z innym systemem ocen, wygranie XDL będzie bardzo ciężkim zadaniem. Dla Rafała, który zwyciężył w tym roku wszystkie europejskie zawody, w tym także ostatnie Stunt Wars w USA okazało się to jednak realnym zadaniem. Po raz pierwszy w historii Polak stanął na pierwszym miejscu podium w amerykańskiej serii rozgrywek XDL. Tym samym Stunter13 został również pierwszym europejskim zawodnikiem, który zgarnął pierwsze miejsce w tych zawodach. Bez dwóch zdań Rafał zasłużył na zwycięstwo, a każdy, kto był na XDL w Indianapolis w miniony weekend, mógł się o tym przekonać na własne oczy. Żeby wygrać trzeba mieć nie tylko talent i doświadczenie, ale również i szczęście. W miniony weekend Rafałowi niczego nie zabrakło! Gratulujemy!

Oficjalne wyniki:

2011 XDL Men’s Champion: Bill Dixon
2011 XDL Women’s Champion: Dena Sodano

FMF Cup Final

1. Rafal Pasierbek – 162.5
2. Bill Dixon – 161
3. Ernie Vigil – 143.5
4. Luke Emmons – 142.5
5. Nick Brocha – 142.5

Wheelie Teach Wheelie Race

1. Dan Jackson
2. Aaron Colton
3. Jesse Toler

K&N Circle Challenge

1. Brian Bubash
2. Bill Dixon
3. Aaron Twite

Racing 905 Speed and Style Showdown

1. Jesse Toler
2. Brian Bubash
3. Kris Higdon

Sickest Trick

1. Brian Bubash – No Hand Scrape into Circles
2. Rafal Pasierbek – Switchback Drift
3. Jesse Toler – Blindside Deathspin to Highchair

Startso Womens Cup

1. Dena Sodano – 67
2. Brytni Noel – 55.5

  NAS Analytics TAG

Zdjęcia

Relację napędza

schnug

Zawodnicy XDL IndianapolisZawody noca XDL
Indianapolis Stunter13 driftyFinaly XDL Rafal Pasierbek
Josh Borne crash IndyJackson vs Colton scooter race
Kyle Sliger przejazd XDLJesse Toler zawody
Apex Nick wheelieAaron Twite cyrkle na zbiorniku
Apex Nick drifty XDLApex Stunter13 Shin
Colton Aaaron cyrkleBorne Josh Hyousung crash
Brian Bubash przejazdBurnout Bill Dixon
Burnout na BMW GS Chris McNeilBurnout Twite Aaron
Dirfty Rafal PasierbekDrift Jesse Toler
Shin XDL IndyTeach McNeil publicznosc
Trening XDL USaTreningi XDL final Indy
Twite cyrkleTwite Aaron zawody XDL
USA Stunter13 driftyWypadek BillD
Wheelie race Apex vs JacksonWheelie Joel Figueroa
Wypadek XDL ApexWypadek motocykla
No hander circles Nick ApexNick Brocha drifty
Rafal Pasierbek driftPalenie rozowej gumy w motocyklu
Wyscigi skuterow XDLWyscig skuterow na XDL
Kask Bruce LeeDon not ride
Drifty na BMW S1000RRColton vs Jackson scooter race
Naprawa motocykla Aaron TwoteRafal Pasierbek nagroda sickest trick
Rozpoczecie zawodowShin przed startem
Komentarze 6
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę