tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Red Bull Indianapolis Grand Prix - daty i liczby
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka 950
NAS Analytics TAG
motul belka 420
NAS Analytics TAG

Red Bull Indianapolis Grand Prix - daty i liczby

Autor: Lovtza 2014.08.07, 12:55 Drukuj

Już w ten weekend motocyklowe Grand Prix rozegrane zostanie na kultowym obiekcie w amerykańskim Indianapolis. Pierwszy wyścig jakby odbył się w Indy 14 sierpnia 1909 roku był wyścigiem motocyklowym na owalu o długości 2,5 mili. Pomimo 100 letniej historii wyścigów w Indianapolis motocyklowe Grand Prix wróciło na Indianapolis Motor Speedway dopiero w 2008 roku. 

Aby najlepsi zawodnicy świata mogli zagości w Indy konieczna była modernizacja obiektu i rekonfiguracja samej nitki toru. W chwili obecnej pętka ma 4,17 km długości, kryje w sobie 16 zakrętów (10 lewych, 6 prawych) i prostą startową o długości 872 m. Część toru prowadzi po ponad 100 letnim owalu, reszta trasy przebiega w jego wnętrzu. Na sezon 2014 tor przeszedł dalszą modernizację. W trzech miejscach na torze (na mapce obok zaznaczone żółtym kolorem) zmieniono nieco konfigurację zakrętów, co poprawić ma bezpieczeństwo i ułatwić wyprzedzanie. Tor jest też minimalnie dłuższy. Wyścig MotoGP rozgrywany jest tutaj na dystansie 27 okrążeń, co daje łączny dystans blisko 113 km. Klasa Moto2 jedzie na dystansie 25 okrążeń (104,3 km), a Moto3 na dystansie 23 okrążeń (95,9 km).

NAS Analytics TAG

Zawody na Indianapolis Motor Speedway będą dziesiątą (z osiemnastu zaplanowanych) tegoroczną rundą motocyklowego Grand Prix. W tym roku seria gości w Indy po raz siódmy z rzędu. MotoGP zawitało na IMS w 2008 roku i od tamtego czasu jest stałym elementem kalendarza Mistrzostw Świata.

Motocyklowe Grand Prix rozgrywane jest w tym roku w USA po raz 26-ty. Pierwsze dwie rundy rozegrano w Ameryce w latach 1964 i 1965, kiedy to zawodnicy rywalizowali na słynnym torze w Daytona. Kolejne 15 rund rozegrano na nie mniej znanym obiekcie Laguna Seca w Kalifornii. Od 2008 roku Stany gościły wspomniane 6 rund w Indianapolis i dwie na Circuit of the Americas.

Pierwsze dwie rundy rozgrywane w Indianapolis wygrywali zawodnicy Yamahy, a ostatnie cztery kierowcy dosiadający motocykli marki Honda. Kierowcom Ducati tylko raz udało się stanąć tutaj na podium. W 2009 roku dokonał tego Nicky Hayden, dojeżdżając do mety na trzeciej pozycji. 

W pierwszych czterech rundach na Indy w 2008, 2009, 2010 i 2011 na podium stawał zawodnik ze Stanów. Nicky Hayden był drugi w 2008, trzeci w 2009, a Ben Spies dojechał drugi w 2010 i trzeci w 2011. W ostatnich dwóch latach amerykańscy zawodnicy nie mieli szczęścia podczas swojej domowej rundy. Najlepszy w 2012 roku Colin Edwards był trzynasty, a w 2013 roku Nicky Hayden dojechał dziewiąty.

Dani Pedrosa to jedyny zawodnik, który na Indianapolis Motor Speedway wygrał dwukrotnie - w latach 2010 i w 2012. Jorge Lorenzo jest zawodnikiem, który najwięcej razy stawał na podium w klasie królewskiej - pięciokrotnie.

Pięciu z kierowców, który pojadą w ten weekend w Stanach uczestniczyli we wszystkich sześciu dotychczasowych wyścigach - to Valentino Rossi, Dani Pedrosa, Jorge Lorenzo, Andrea Dovizioso i Colin Edwards.  

W ubiegłym roku wyścig klasy MotoGP wygrał Marc Marquez. W tym roku broniący tytułu Hiszpan ma nie tylko okazję powtórzyć ten wynik, ale odnieść dziesiąte (!) z rzędu zwycięstwo w Grand Prix…

Relacje na żywo z treningów, kwalifikacji i wyścigów zobaczycie na Polsat Sport News!

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
motul belka 420
NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    motul belka 950
    NAS Analytics TAG
    na gr