tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Postrzeganie zagrożeń na drodze. Są różnice pomiędzy motocyklistami a kierowcami samochodów
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Postrzeganie zagrożeń na drodze. Są różnice pomiędzy motocyklistami a kierowcami samochodów

Autor: Andrzej Sitek 2022.01.25, 11:15 Drukuj

Naukowcy z Uniwersytetu w Bournemouth w Anglii zbadali, w jaki sposób kierowcy i motocykliści przetwarzają na drogach informacje wizualne. Chodziło o sprawdzenie różnic w postrzeganiu zagrożeń, ale nie tylko.

Kierujący badaniami dr Shel Silva jest zarazem motocyklistą. Naukowiec z uniwersytetu w Bournemouth wykorzystał technologię eye-trackingu oraz skonstruowane na potrzeby badań arkusze wywiadów, w celu oceny wpływu poznawczego i neurologicznego kierowców pojazdów samochodowych i motocyklistów.

NAS Analytics TAG

Choć kierowcy samochodów i motocykliści z pewnością inaczej postrzegają drogę, okazało się, że jedni i drudzy uznają większe obiekty jako zagrożenie. Oznacza to, że kierowcy samochodów i motocykliści zwracają taką samą uwagę na ciężarówki i pozostałe, duże pojazdy użytkowe, ale już w przypadku motocykli, nie przyciągają takiej samej uwagi u kierowców samochodów.

Co prawda nie musieliśmy przeglądać raportu doktora Silvy, żeby stwierdzić to samo na podstawie własnych obserwacji, ale badania Brytyjczyka przyniosło również inne, ciekawe wnioski.

Oprócz danych z eye-trackingu, analizy wykazały, że naturalna ślepa plamka w ludzkim oku może przyczyniać się do tego, że kierowcy nie widzą motocyklistów obok swojego pojazdu. Silva twierdzi również, że tzw. ruchy sakkadowe oczu, czyli zjawisko, w którym mózg selektywnie blokuje dane wizualne podczas ruchów gałek ocznych, może również odgrywać rolę w nawykach wzrokowych kierowców.

Warto w tym miejscu wyjaśnić, że ruchy sakkadowe to inaczej niekontrolowane, bardzo krótkie i częste (kilka na sekundę), mikro-skalowe (średnio do 20 stopni) zmiany pozycji obrotowej gałek ocznych - ewentualnie zmiany kierunku wzroku. Nie są to "zerknięcia", ponieważ nie są świadome. Ruchy sakkadowe są wręcz maskowanie wobec świadomego odbioru.

"Badania sugerują, że dzięki zrozumieniu postrzegania motocyklistów i identyfikacji zagrożeń można lepiej opracować szkolenia i materiały, które przemawiają do motocyklistów" - zauważa Silva. "Kluczowe jest zrozumienie, że motocykliści nie potrzebują szkolenia na temat tego, jak jeździć na motocyklu, ale skorzystaliby z wiedzy dotyczącej zasad, jak czytać drogę i innych użytkowników dróg" - dodał naukowiec.

Podczas gdy badania ujawniają, że wszyscy kierowcy powinni podczas jazdy patrzeć z większą uwagą i wykazywać się zwiększoną czujnością, motocykliści nie zawsze mogą polegać na umiejętnościach wzrokowych ze względu rozpiętości angażujących aktywności, w tym wynikających ze specyfiki jazdy motocyklem, np. fakt obsługi motocykla wszystkimi czterema kończynami.

Do tego dochodzą ograniczenia ze względu na obszar widzenia zamknięty w oknie wizjera oraz inne kwestie poboczne. Po przestudiowaniu danych, Silva zaleca na przykład dokonanie drobnych korekt pasa ruchu przed manewrem lub skrętem. Pozwoli to motocykliście przykuć uwagę kierowców i ostrzec ich odnośnie swoich intencji.

Badania doktora Silvy będą kontynuowane i być może przyniosą inne, ciekawe wnioski, które uda się następnie wykorzystać w celu poprawy bezpieczeństwa motocyklistów i lepszego "rozumienia drogi" zarówno dla wielbicieli dwóch kół, jak i czterech.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę