tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Polacy po trzecim dniu Dakaru 2015
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Polacy po trzecim dniu Dakaru 2015

Autor: Lovtza 2015.01.07, 09:04 Drukuj

Kuba Przygoński, Kuba Piątek oraz Marek Dąbrowski z Markiem Powellem jak dotąd jadą konsekwentnie, utrzymując równe tempo. Mimo wpadki z pomiarem prędkości świetnie poradził sobie również Rafał Sonik pozostając w czołówce rywalizacji. Po dzisiejszym odcinku specjalnym Marek Dąbrowski i Mark Powell są na 15 miejscu w klasyfikacji generalnej, Kuba Przygoński jest 22., a Kuba Piątek 43. Niestety, wszystkie dzisiejsze informacje przyćmiła tragiczna wiadomość z dzisiejszego odcinka, dotycząca śmierci polskiego motocyklisty, Michała Hernika.

Trzeci odcinek specjalny tegorocznego Dakaru, wiodący z San Juan do Chilecito, był znacznie krótszy od wczorajszej przeprawy, która mocno dała w kość zawodnikom. Dziś motocykliści przejechali 657 km (w tym 200 km OS-u), zaś samochody - 542 km (z czego OS wyniósł 284 km).

NAS Analytics TAG

Etap był krótszy, niż wczorajszy, ale nie było łatwiej. Najpierw wjechaliśmy na wysokość 3500 metrów, później dość ciasna trasa wiodła przez kanion i wyschnięte koryto rzeki. Było sporo kamieni, taka trialowa trasa. Już na samym początku straciłem tylny hamulec, ale postanowiłem nie naprawiać tej usterki i jechać dalej tylko na przednim hamulcu. Musiałem jechać trochę wolniej i być znacznie bardziej skoncentrowany, żeby nie popełnić błędu - powiedział Kuba Piątek, który przyjechał dziś na metę jako pięćdziesiąty i awansował w klasyfikacji o jedną pozycję, na 43 miejsce.

To już jest prawdziwe ściganie. Jest coraz więcej nawigowania i niespodzianek na trasie. Staram się jechać jak najszybciej, ale rozsądnie, swoim tempem. Jutro znów będzie ciężki dzień, wjedziemy na prawie 5000 m n.p.m., będzie też sporo wydm - powiedział Kuba Przygoński.

W klasyfikacji motocyklistów tak jak przewidywaliśmy KTM walczy z Hondą. Na drugim etapie po raz pierwszy od lat Honda odniosła podwójne zwycięstwo na etapie Dakaru. Joan Barreda i Paulo Gonçalves na swoich maszynach Honda CRF450 Rally zajęli pierwsze i drugie miejsce w drugim etapie rajdu. Dało to Barredzie pozycję lidera w generalce. Na trzecim etapie o swojej obecności przypomniał wszystkim Marc Coma, który przyjechał do mety drugi, z niewielką stratą do sporej niespodzianki - Austriaka Mathiasa Walknera dosiadającego KTMa 450 Rally. Joan Barreda i Paulo Gonçalves dojechali jednak z małymi stratami na kolejno trzeciej i piątej pozycji (Toby Price był wczoraj czwarty). Oznacza to że Barreda i Gonçalves nadal prowadzą w klasyfikacji generalnej. Dzięki świetnej postawie na III etapie Walkner jest trzeci, a Coma czwarty.

Załoga Marek Dąbrowski / Mark Powell jeszcze się dociera, ale utrzymuje niezłe tempo, wciąż plasując się w pierwszej piętnastce rajdu.

Jazda jest z etapu na etap coraz trudniejsza, jeśli chodzi o nawigację, ale Mark radzi sobie naprawdę nieźle. Jego duże rajdowe doświadczenie bardzo pomaga mu w przystosowaniu się do nowej roli pilota rajdowego - powiedział Marek Dąbrowski.

Informacje dotyczące sportowej rywalizacji zostały dziś niestety przyćmione przez tragiczną wiadomość, jaka dotarła do nas z trasy rajdu. Na 206 kilometrze trzeciego odcinka specjalnego rajdu Dakar 2015 zginął polski motocyklista, Michał Hernik.

To najgorsza informacja, jaka mogła do nas dotrzeć z rajdowej trasy. Wciąż nie mogę w to uwierzyć. Niestety, realizacja największej pasji kosztowała Michała życie. Jest mi bardzo przykro. Wszyscy łączymy się w bólu z Jego bliskimi - powiedział Marek Dąbrowski.

Tylko dwa dni Rafał Sonik cieszył się pozycją lidera Rajdu Dakar. Po trzecim etapie sędziowie nałożyli na Polaka 15 minut kary, tym samym zrzucając go na 4. pozycję w rywalizacji quadowców.

Miałem dwa problemy, które niestety mogą prowadzić do kary - mówił jeszcze w poniedziałek Rafał Sonik. - Nie działał mi Sentinel i Speedocap. Nie wiem co się stało, ale z tego powodu dwa razy za szybko wjechałem w strefę kontroli prędkości. Oczywiście za każdym razem przejeżdżałem te strefy zgodnie z przepisami, ale sam wjazd mógł być za szybki, bo moje urządzenia nie sygnalizowały początku tej partii.

Przewidywania Rafała Sonika niestety się sprawdziły. Dzień po pechowej awarii dwóch kluczowych urządzeń, sędziowie nałożyli na kapitana Poland National Team karę 15 minut. Tym samym Polak spadł na czwartą pozycję i traci 10 minut i 5 sekund do nowego lidera, którym został Sergio Lafuente.

Przed polskim quadowcem wciąż sklasyfikowany jest Ignacio Casale. Chilijczyk w środę powinien otrzymać karę za spóźnienie się na start wtorkowego odcinka specjalnego z powodu kolizji z samochodem cywilnym.

Jutro dakarowa karawana pokona 909 km (w tym 315 km OS-u) i opuści Argentynę, dojeżdżając do chilijskiego Copiapo. Nie będzie lekko - trzeba będzie zmierzyć się z Andami i wysokością 4800 m n.p.m., a później ze słynnymi wydmami pustyni Atakama. Z Argentyną jednak rajdowcy nie będą żegnać się na długo - rajd wróci tu za tydzień, po pokonaniu kolejnych trudnych odcinków w Chile i Boliwii.

Trasa rajdu Dakar 2015 przebiega przez terytorium trzech państw: Argentyny, Boliwii i Chile. Rajd ruszył 4 stycznia z Buenos Aires, by po sześciu dniach dotrzeć do najbardziej wysuniętego na północ punktu trasy - Iquique w Chile. Stamtąd rajdowcy ruszą do Boliwii, gdzie rywalizacja odbędzie się na solnym płaskowyżu położonym na wysokości powyżej 3,5 tysiąca m n.p.m., a następnie powrócą na terytorium Chile, by przebić się przez wysokogórskie pasmo Andów z powrotem do Argentyny. Rajd zakończy się po 14 wyczerpujących etapach, 17 stycznia w Buenos Aires. Łącznie motocykliści pokonają 9295 kilometrów (OS-y 4752 km), a samochody 9111 kilometrów (OS-y 4578 km).

Motocykle

3. etap:
1. Mathias Walkner (AUT) 2:34.28
2. Marc Coma (ESP) + 0.40
3. Joan Barreda (ESP) + 1.53

27. Jakub Przygoński (POL) + 18.34
46. Jakub Piątek (POL) + 36.54
94. Paweł Stasiaczek (POL) + 1:13.38

Klasyfikacja generalna:
1. Joan Barreda (ESP) 9:43.05
2. Paulo Goncalves (PRT) + 5.33
3. Mathias Walkner (AUT) + 10.33

22. Jakub Przygoński (POL) + 55.36
43. Jakub Piątek (POL) + 2:09.00
81. Paweł Stasiaczek (POL) +4:42.34
Samochody

3. etap:
1. Orlando Terranova (ARG) 2:57.28
2. Giniel de Villiers (RPA) + 1.54
3. Yazeed Al-Rajhi (SAU) + 2.53

12. Krzysztof Hołowczyc (POL) + 19.14
33. Marek Dąbrowski (POL) +39.05
49. Piotr Beaupre (POL) + 1:00.38

Klasyfikacja generalna:
1. Nasser Al-Attiyah (QAT) 9:21.26
2. Giniel de Villiers (RPA) + 5.18
3. Orlando Terranova (ARG) + 18.05

6. Krzysztof Hołowczyc (POL) + 25.24
15. Marek Dąbrowski (POL) + 1:09.39
37. Piotr Beaupre (POL) + 3:41.19

Quady

Aktualna klasyfikacja generalna:
1. Sergio Lafuente (URY) + 11:43.15
2. Ignacio Casale (CHL) + 0.11
3. Sebastian Halpern (ARG) + 7.28
4. Rafał Sonik (POL) + 10.05
5. Mohamed Abu-Issa (QAT) + 16.38

Ciężarówki

2. etap:
1. Airat Mardiejew (RUS) 3:19.06
2. Andriej Karginow (RUS) + 1.51
3. Gerard de Rooy/Dariusz Rodewald/Jurgen Damen (NLD) +4.30

24. Robin Szustkowski/Jarek Kazberuk/Filip Skrobanek (POL) +

Klasyfikacja generalna:
1. Airat Mardiejew (RUS) 8:26.22
2. Ales Loprais (CZE) +7.55
3. Andriej Karginow (RUS)  + 7.58
...
7. Gerard de Rooy/Dariusz Rodewald/Jurgen Damen (NLD) + 9.52
30. Robin Szustkowski/Jarek Kazberuk/Filip Skrobanek (POL) + 3:02.40

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr