tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 PZU nie zapłaci za naprawę w niezależnym ASO. Klienci mają wybrać zakład z listy, czyli tańszy?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

PZU nie zapłaci za naprawę w niezależnym ASO. Klienci mają wybrać zakład z listy, czyli tańszy?

Autor: Andrzej Sitek 2021.09.24, 12:59 1 Drukuj

Uszkodzenie motocykla to nieprzyjemna sprawa, ale OC chroni nas w ten sposób, że możemy zlikwidować szkodę bez zbędnych ceregieli. Wystarczyło zgłosić się do dowolnego ASO. Ale w przypadku PZU sprawa może się teraz skomplikować, bo istnieje ryzyko, że ubezpieczycie nie uzna rachunku. Jak to możliwe?

O trudnych relacjach PZU z niezależnymi autoryzowanymi warsztatami, wiadomo nie od dziś. Przedsiębiorstwo ubezpieczeniowe, w którym Skarb Państwa ma 34 proc. udziałów, jest w konflikcie z wieloma ASO, którym zarzuca jawne zawyżanie kosztów napraw.

NAS Analytics TAG

Od pierwszego lipca bieżącego roku sytuacja skomplikowała się jeszcze bardziej. PZU podjęło decyzję, że koniec z rozliczaniem napraw w niezależnych ASO według cen rynkowych.

Klienci PZU nadal mogą naprawiać auta w ASO, ale ubezpieczyciel zapłaci tylko wówczas, gdy stacja obsługi należy do sieci preferowanej PZU lub cennik warsztatu jest identyczny z obowiązującym w zakładem współpracującym z Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń.

Co to w praktyce oznacza? Naprawy mają być tańsze, chociaż PZU broni się, że klienci nic na tym nie tracą. Chronią ich również przepisy, bo ubezpieczenie pojazdu to nie tylko obowiązek, ale również określone warunki naprawy szkody ujęte w ustawie.

Podstawowa zasada brzmi, iż ubezpieczyciel ma pokryć 100 proc. strat, co oznacza, że pojazd ma być po naprawie w stanie identycznym jak przed zdarzeniem drogowym. Jeśli nie jest to możliwe, strata wartości powinna być wyrównana finansowo. Na ubezpieczyciela spadają także koszty pośrednie, np. transportu pojazdu albo wynajmu zastępczego.  

 I tu jest pies pogrzebany, bo droga prowadząca do naprawy może być różna, cena części odmienna, podobnie robocizny. PZU chce podobno ustalić obiektywne warunki usunięcia uszkodzeń. Ale chyba nie jest tak różowo, bo organizacje branżowe twierdzą, że firma stosuje nieuczciwe praktyki i zawiadomiły o sprawie UOKiK.

Media, w tym "Wyborcza", piszą wprost, że proponowane stawki kompletnie nie przystają do cen rynkowych i nie da się za nie naprawić pojazdu. Ale PZU nie boi się UOKiK i podtrzymuje swoją decyzję. Kto ma rację?  

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę