tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Niemcy kochaj elektryki? Tak bardzo, e po zniesieniu dopat sprzeda spada o poow. Teraz kupuj… diesle!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
 
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Niemcy kochaj elektryki? Tak bardzo, e po zniesieniu dopat sprzeda spada o poow. Teraz kupuj… diesle!

Autor: Andrzej Sitek 2024.02.19, 11:02 Drukuj

W Niemczech zarejestrowanych jest ponad 1,3 mln elektrycznych aut. Czy to dużo? Wystarczy sobie uświadomić, że w całej Unii Europejskiej jest nieco ponad 3 mln aut na prąd. Ale nasi najbliżsi zachodni sąsiedzi, nagle stracili zapał do dalszych zakupów. Dlaczego?  

Według danych Federalnego Urzędu Transportu Samochodowego w pierwszym miesiącu 2024 roku w Niemczech zarejestrowano nieco ponad 213 tys. samochodów osobowych. Z tej liczby elektryki stanowiły jedynie 22,4 tys. Wzrost wynosi 10,5 proc., ale jeśli porównamy dane sprzedażowe do stycznia 2023 roku, okazuje się, że elektryki odnotowały spadek o blisko 55 procent!

NAS Analytics TAG

Dlaczego Niemcy nagle odwrócili się od nowoczesnej i modnej technologii? Chodzi o dopłaty, a raczej ich brak. Rząd w Berlinie wprowadził dofinansowanie samochodów elektrycznych w 2016 roku i do końca ubiegłego roku dopłacił do ponad 2,1 mln pojazdów. Ale pod koniec 2023 roku Berlin niespodziewanie ogłosił, że kończy program dopłat do elektryków.

Jak wysokie było dofinansowanie? Od 1 stycznia 2023 r. wynosiło 4,5 tys. euro do ceny katalogowej netto modelu podstawowego (do 40 tys. euro), oraz 3 tys. euro w przypadku aut o cenie katalogowej netto od 40 do 65 tys. euro, a producenci dokładali do tej kwoty odpowiednio 2,2 tys. i 1,5 tys. euro. Dopłaty były znacznie, a ich brak mocno ostudził zapał Niemców do aut na prąd.

Co najciekawsze, powstała próżnia została bardzo szybko zapełniona. Miejsce elektryków częściowo zajęły… diesle. Ich sprzedaż stale spadała, natomiast początek 2024 r. to pierwszy raz od długiego czasu, kiedy pojazdy z silnikami wysokoprężnymi mogą pochwalić się wyraźnym wzrostem sprzedaży. Różnica wynosi 9,5 proc. w odniesieniu do grudnia 2023 oraz 4,2 proc. w porównaniu do stycznia 2023 r.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr