tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Motor czy motocykl - jak powinno się mówić i pisać? NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Motor czy motocykl - jak powinno się mówić i pisać?

Autor: Janusz Bębenek 2019.04.11, 17:07 7 Drukuj

W rozmowach motocyklistów między sobą i z ludźmi spoza naszego środowiska często pada znienawidzone przez wielu z nas określenie. Motor czy motocykl - jak powinno się mówić i pisać? Kanon literatury fachowej jest w tej kwestii dosyć jednoznaczny, na co dzień nie warto się jednak zbytnio napinać.

Jednoślad napędzany silnikiem nie jest polskim wynalazkiem, stąd w jego nazewnictwie musieliśmy zdać się na wpływy z Zachodu, konkretnie z Francji i Niemiec. Z języka francuskiego pochodzi słowo "la motocyclette", od którego wziął się nasz "motocykl", uznawany za najbardziej fachowe określenie tego pojazdu. Z kolei w języku niemieckim "motor" oznacza po prostu silnik, a "motorrad", czyli motocykl, został u nas skrócony właśnie do motoru. W ten sposób jedno słowo ma dwa znaczenia, zależne od kontekstu.

NAS Analytics TAG

W opisach urzędowych i w literaturze fachowej nie ma wątpliwości - w języku polskim pisanym używamy słowa "motocykl". Językoznawcy nie są jednak aż tak stanowczy jeśli chodzi o język potoczny, mówiony. Określenie "Motor", podobnie jak "TIR", nie jest zbyt ścisłe, ale jak najbardziej dopuszczalne. Wrosło już na tyle mocno do naszej mowy, że jest jednoznacznie kojarzone i uznane za jej część.

Jeśli zatem macie poczucie silnej misji dziejowej, możecie poprawiać motocyklowych profanów, używających brzydkiego słowa kończącego się na R. Naszym zdaniem jednak warto przekierować energię na naprawdę ważne pola, jak choćby dbanie o bezpieczeństwo w czasie jazdy na dwóch kółkach. Szerokości, nieważne czym jeździcie - motorem, czy motocyklem!

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 7
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę