tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Motocykle Bajaj - co warto wiedzieć? [video]
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Motocykle Bajaj - co warto wiedzieć? [video]

Autor: Piotr Barry Baryła 2018.02.22, 15:16 45 Drukuj

Bajaj jest trzecim co do wielkości producentem motocykli na świecie. Sprzedaje pojazdy pod własnym logo, ale produkuje też dla takich marek, jak KTM, Kawasaki, czy już za chwilę Husqvarna oraz Triumph. Od 2008 roku Bajaj Auto Limited jest ponadto właścicielem 48 procent udziałów KTM Power Sports AG, do którego należą marki KTM i Husqvarna.

W całych Indiach jest to piąta pod względem wielkości firma, wyceniana w tej chwili na 13 miliardów dolarów. Bajaj eksportuje już do 76 krajów na całym świecie, zatrudnia 1400 inżynierów i wydaje 22 miliony dolarów rocznie na badania i rozwój. Celem firmy jest produkcja na poziomie 10 milionów pojazdów rocznie. W obliczu ekspansji tego giganta na rynek europejski, trudno pozostać obojętnym. Pojechaliśmy do Indii, aby przyjrzeć się firmie Bajaj z bliska. Na wspólny wyjazd, we współpracy z Auto Bajaj, zaprosili nas przedstawiciele Arkus & Romet Group. Polski Romet jest partnerem oraz wyłącznym dystrybutorem motocykli marki Bajaj w Polsce. Głównym celem wyjazdu była wizyta w fabrykach. Znaleźliśmy również krótką chwilę na jazdy testowe.

NAS Analytics TAG

Firmę Bajaj, w roku 1926, założył Jamnalal Bajaj, a nad jej rozwojem czuwał później jego syn. Dziś Bajaj pod względem wielkości sprzedaży w wielu miejscach na całym świecie jest niekwestionowanym numerem jeden. Podczas naszej wizyty w Indiach odwiedziliśmy dwie fabryki: jedną w Waluj i drugą w Chakan.

Fabryka Bajaj w Waluj - jeden motocykl w 24 sekundy

Fabryka w Waluj jest tą największą. Wjeżdżając na tereny fabryczne w Waluj poczuliśmy się tak, jakbyśmy wjeżdżali do niezależnego, samowystarczalnego miasteczka… Pomiędzy wielkimi halami przebiega cała sieć dróg z licznymi skrzyżowaniami, sygnalizacją świetlną i drogowskazami do poszczególnych sektorów. Na zamkniętym terenie znajduje się duży punkt medyczny, czy uniwersytet. Całkowita powierzchnia fabryki to ponad 1100 ha! Produkowane są tutaj m.in. modele Boxer, Discover, Pulsar, Avenger oraz Dominar. Nowy motocykl zjeżdża z taśm produkcyjnych co 24 sekundy, co oznacza, że w minutę zostaje wyprodukowane blisko dwa i pół motocykla… Wydajność fabryki jest imponująca. Nic dziwnego, skoro mówimy o wielomilionowej sprzedaży na tak "chłonnych" rynkach, przy których Europa jest zaledwie kropelką w morzu. Przedstawiciele fabryki szczycą się, że od 2002 roku stosują japoński system zarządzania jakością produkcji.

Fabryka Bajaj w Chakan - europejski styl i standardy

Odwiedziny w fabryce w Chakan wywołały u nas klasyczny efekt "Wow!". Już po przekroczeniu progu wielkiego kompleksu poczuliśmy się tak, jakbyśmy nagle teleportowali się z Indii do Europy. Nie tylko same fabryki, ale również ich otoczenie wygląda nowocześnie i bardzo europejsko. To właśnie w tej fabryce powstają takie modele, jak KTM Duke o pojemnościach 125, czy 390 oraz ich sportowe odpowiedniki z serii RC (w tym również RC 200). Produkowano tu także Kawasaki Ninja 250R, a w roku 2020 wystartuje produkcja nowego modelu dla brytyjskiego Triumpha (plotki mówią o pojemności 650 ccm). Z taśm produkcyjnych w Chakan zjeżdża również kilka modeli pod marką Bajaj, mianowicie: Dominar 400, Avenger, Pulsar 180 i 220 oraz najnowszy Pulsar 200 RS. Fabryka produkuje ok. 4 tysięcy pojazdów dziennie (wszystkie spełniające normę Euro 4). Hindusi deklarują również pełną gotowość do uruchomienia produkcji pojazdów spełniających normę Euro 5 od roku 2020. W halach fabryki jest bardzo czysto i schudnie. W zasadzie nie zauważyłem różnic pomiędzy tym, co zastałem w Chakan, a co widziałem wcześniej w fabrykach tuż za naszą zachodnią granicą, we Francji, czy we Włoszech. Działają tu podobne procedury, funkcjonuje filozofia Kaizen (konsekwentne, nieustanne usprawnianie na każdym kroku). Na wzór większości europejskich fabryk zabroniono nam również fotografowania i nagrywania przebiegu większości procesów produkcyjnych. Wiele ujęć, które publikujemy, musieliśmy przygotować z ukrycia, aby móc choć trochę pokazać Wam fabrykę "od środka".

Nowy Bajaj Pulsar 200 RS

Jak wiadomo samo oglądanie motocykli tylko zaostrza apetyt na jeżdżenie. Niestety, jazdy testowe były krótkie i raczej symboliczne, więc apetyt nie do końca udało się zaspokoić. Wygląda na to, że Hindusi po prostu bali się o nasze bezpieczeństwo nie ufając, że poradzimy sobie z lewostronnym ruchem i panującym na ulicach chaosem. Udało się przejechać modelem Bajaj Dominar 400, choć ten był nam już dobrze znany, bo w ubiegłorocznym sezonie nakręciliśmy na nim "trochę" kilometrów. Na rok 2018 przygotowano nowe wersje kolorystyczne. Zupełną nowością był dla nas Bajaj Pulsar 200 RS. Ten lekki, sportowy motocykl miło zaskoczył wszystkich osiągami, bo choć wyposażony w silnik o pojemności 200 ccm, generuje okrągłe 25 KM i może swobodnie konkurować z klasą 250 ccm. Wszystko wskazuje na to, że doświadczenia związane z produkcją KTMa RC 200 nie poszły na marne… Pozytywne wrażenie robi również sama jakość wykonania. Na tę chwilę nie mamy jeszcze pewnej informacji, czy dwusetka pojawi się na polskim rynku. Jeśli tak się stanie, z dziką przyjemnością zabierzemy ją na testy. Można się spodziewać, że na naszym rynku pojawi się Bajaj Pulsar w wersji 125 ccm. W Indiach sobie nie pojeździliśmy, ale przedstawiciele Arkus & Romet Group - wyłącznego dystrybutora marki Bajaj w Polsce - już obiecali nam dogrywkę testów na ojczystej ziemi.

Indie z punktu widzenia motocyklisty

Wizyta w Indiach była dla nas również doskonałą okazją do poznania kultury i obyczajów. W tym wielkim i bogatym kulturowo kraju, który wyswobodził się spod korony brytyjskiej i odzyskał niepodległość dopiero w 1947 roku, obecnie mieszka już ponad 1,3 miliarda ludzi i liczba ta szybko rośnie. Z punktu widzenia motocyklisty zaskakuje kilka kwestii. Pierwszym szokiem jest ruch lewostronny, do którego trudno się przyzwyczaić (jedna z wielu pozostałości po Brytyjczykach). Do tego dochodzi ogromna liczba pojazdów na drogach, w tym niezwykle popularne, trójkołowe "tuk-tuki". Początkowo można odnieść wrażenie, że panuje kompletny chaos, ale szybko się okazuje, że panują tu po prostu inne w stosunku do naszych zasady. Przepisy schodzą na dalszy plan, a ważniejsza staje się płynna i sprawna jazda naprzód oraz intuicyjne unikanie kolizji. Przy tym należy dość często trąbić, zachować pełną ostrożność i… ustępować pierwszeństwa większym pojazdom. Wszyscy próbują się przeciskać, gdzie to tylko możliwe. Wiele osób jeździ bez kasku, choć teoretycznie jest to obowiązkowe. Tablice rejestracyjne w motocyklach są montowane nie tylko z tyłu, ale również z przodu. Większych motocykli, z silnikami o pojemności większej niż 250 ccm, praktycznie w ogóle nie widać.

Bajaj w kolejnych latach

Jaka przyszłość rysuje się przed indyjską firmą Bajaj? Wszystko wskazuje na to, że kolorowa. Hindusi mają technologię, wiedzę, doskonałe pomysły i umiejętności. Mają też bardzo wielu ludzi do pracy przy produkcji. Nie brakuje im inżynierów, ani zdolnych menadżerów. Na konferencji prasowej przedstawiciele Bajaj Auto Limited powiedzieli nam, że przygotowują się do nabycia udziałów kolejnej dużej firmy, choć nie zdradzili nam, o jaką dokładnie firmę chodzi. Nie udało nam się również uzyskać informacji na temat zapowiadanej produkcji motocykli dla brytyjskiego Triumpha. Czyżby miałby to być nowy, lekki motocykl z silnikiem zbudowanym na bazie słynnego, trzycylindrowego 675? Na razie to tylko nasze domysły. Będziemy się przyglądać z uwagą.

 

dominar 400

ogrod bajaj

NAS Analytics TAG

przednia tablica

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę