tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Motocykl z filmu "Easy Rider" znw jest na sprzeda. To jedna z najbardziej kontrowersyjnych filmowych pamitek
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Motocykl z filmu "Easy Rider" znw jest na sprzeda. To jedna z najbardziej kontrowersyjnych filmowych pamitek

Autor: Wojciech Grzesiak 2024.02.23, 08:40 Drukuj

Przedmioty związane z kultowymi filmami i postaciami zawsze budzą spore zainteresowanie kolekcjonerów. Nie inaczej jest z motocyklem, który grał w filmie "Easy Rider", choć w tym przypadku do głosu dochodzą jeszcze kontrowersje związane z jego historią. Po prawie 3 latach od ostatniej aukcji Kapitan Ameryka znów jest do wzięcia, ale który?

W 2021 r. dom aukcyjny Cord & Kruse wystawił na sprzedaż motocykl zbudowany na bazie Harleya, który grał w filmie "Easy Rider". Na potrzeby filmu zbudowano dwa egzemplarze, które były oparte o model Hydra Glide z 1950 r. Łącznie powstały 4 takie maszyny, ale 3 z nich zostały skradzione po zakończeniu filmowania. Jedyny zachowany egzemplarz został podarowany przez Petera Fondę Danowi Haggerty, który odpowiadał za serwis maszyn. Później trafił do Narodowego Muzeum Motocykli w Iowa, skąd po 12 latach wykupił go Michael Eisenberg, były partner biznesowy Fondy.

NAS Analytics TAG

Kiedy Eisenberg postanowił sprzedać motocykl, pojawił się Gordon Granger z Teksasu, który twierdził, że również jest w posiadaniu "Kapitana Ameryki" z certyfikatem podpisanym przez Haggerty'ego. Ten w końcu przyznał, że stworzył drugi motocykl, który jest wierną repliką. W 2021 r. Kapitan Ameryka znów pojawił się na aukcji. Motocykl pochodził z kolekcji Grangera i miał aż 3 certyfikaty autentyczności. Podpisali je Daniel Kruse, Dan Haggerty, Gary Graham. Okazało się jednak, że była to właśnie replika.

Teraz Kapitan Ameryka znalazł się w ofercie domu aukcyjnego Propstore Auction i trafi pod młotek 12 marca. Przewidywana cena może sięgnąć równowartości 1,5 mln zł. Ten motocykl ma być oryginałem, o czym świadczy autograf Petera Fondy na zbiorniku paliwa oraz numer VIN 53FL5070. To egzemplarz, który był w Narodowym Muzeum Motocykli w Iowa, a więc prawdopodobnie ten oryginalny. Problem ze stwierdzeniem autentyczności miał polegać na tym, że przy budowie repliki Haggerty użył części z oryginalnej maszyny, którą podarował mu kaskader Tex Hall.

Dom aukcyjny Propstore ma w ofercie również koszulę, którą Peter Fonda miał na sobie w kilku scenach. Na sprzedaż wystawiono również 27 negatywów, które przedstawiają kulisy produkcji filmu "Easy Rider".

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr