tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Kredyt na motocykl. Jaki wybrać? Wady i zalety takiego finansowania
NAS Analytics TAG

Kredyt na motocykl. Jaki wybrać? Wady i zalety takiego finansowania

Autor: Materiał partnera 2023.10.30, 11:26 Drukuj

Kupno motocykla zawsze wiąże się ze sporymi kosztami, dlatego warto zorientować się, jakie opcje finansowania są w tej kwestii dostępne. Możliwe jest wzięcie pojazdu w leasing, zakup na raty, czy też po prostu kredyt gotówkowy lub celowy. Należy tylko zastanowić się biorąc kredyt na motocykl, czy warto podejmować się takiego zobowiązania. Dowiedz się, które z tych rozwiązań jest najlepsze.

Na czym polega kredyt na motocykl?

Nie da się ukryć, że zakup motocykla na raty, czy wzięcie w tym celu kredytu to często jedyna opcja dla osób, które marzą o jednośladzie. Banki oferują wiele rozwiązań, które sprawdzą się w takim przypadkach. Dlatego warto najpierw dokładnie przeanalizować warunki kredytu.

Finansowanie motocykla możliwe jest dzięki kilku rozwiązaniom oferowanym przez banki. Kredyty tego typu działają z reguły na takich samych zasadach jak wszelkie inne, oczywiście w zależności od tego, czy wybierzemy kredyt celowy, czy gotówkowy.

Tak naprawdę klienci mogą wybierać spośród dwóch opcji: kredyt samochodowy lub standardowy kredyt gotówkowy. Pierwszy z nich jest celowy, co oznacza, że pieniądze pożyczone w ten sposób od banku można spożytkować tylko na to, co zostało określone w umowie, czyli na zakup pojazdu. Jednocześnie jest to zwykle bardziej atrakcyjna oferta niż kredyt gotówkowy, ponieważ zobowiązania celowe posiadają zabezpieczenie w postaci pojazdu czy też - w przypadku zakupu mieszkania - hipoteki. Wybierając kredyt gotówkowy warto posłużyć się polecanym rankingiem: https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe. Kredyt gotówkowy możesz wykorzystać w dowolny sposób i nie musisz udowadniać bankowi, czy za pożyczone pieniądze rzeczywiście kupiłeś motocykl.

Kolejną kwestią różniącą oba te kredyty jest ubezpieczenie. Przy kredycie samochodowym bank często stawia ściśle określone warunki ubezpieczenia, przy czym nie zawsze jest to wyłącznie OC, ale także AC na cały czas kredytowania. W ten sposób banki zabezpieczają się na wypadek utraty przez kredytobiorcę pojazdu np. w wyniku kradzieży.  Natomiast przy kredycie gotówkowym sam ustalasz, jakie ubezpieczenie chcesz wykupić.

Czy warto zdecydować się na kredyt na motocykl? 

Początkowo warto dokonać realnej oceny swoich finansów. Kredyt na motocykl wiąże się bowiem z zobowiązaniem do regularnych spłat, zwykle przez kilka lat. Poza tym nowy motocykl na raty, czy na kredyt jest z reguły dość dużym wydatkiem. Ważne jest więc, aby sprawdzić, czy nasz budżet pozwala na comiesięczne wydatki związane z ratą kredytu, ubezpieczeniem i kosztami utrzymania pojazdu. W związku z tym nie należy podejmować takiego zobowiązania zbyt pochopnie.

Ważne jest też dokładne zrozumienie warunków kredytu. Oprocentowanie, okres kredytowania, opłaty, ubezpieczenie - to wszystko ma wpływ na ostateczny koszt, który poniesiemy.

Kiedy opłaca się kupić motocykl na kredyt? Przede wszystkim w sytuacji, kiedy wiesz, że nie dasz rady odłożyć większej kwoty i zakupić pojazdu od razu. Ale przy tym musisz mieć pewność, że będziesz w stanie terminowo spłacać raty. Poza tym jeżeli weźmiesz kredyt na krótki okres, dodatkowe koszty zobowiązania nie będą aż tak wysokie. To może ostatecznie przełożyć się na większą opłacalność - dłuższe odkładanie pieniędzy to przecież również stopniowe tracenie pieniędzy na wartości w wyniku inflacji. Wówczas może okazać się, że obie opcje będą porównywalne, jeśli chodzi o dodatkowe koszty.

Wady i zalety kredytu na motocykl

Kredyt na motocykl to decyzja, którą warto przemyśleć, ponieważ może on wpłynąć zarówno na naszą przyjemność z jazdy, jak i na stan finansów. Oto kilka wad i zalet, które warto wziąć pod uwagę przed zdecydowaniem się na ten rodzaj finansowania:

  • dzięki kredytowi możemy rozłożyć koszty zakupu motocykla na raty, co może być bardziej dostosowane do naszego budżetu niż konieczność zapłaty pełnej kwoty od razu,
  • kredyt na motocykl zwykle wiąże się z dodatkowymi kosztami, takimi jak odsetki i opłaty, które sprawiają, że ostateczny koszt zakupu motocykla może być wyższy,
  • na rynku istnieje wiele różnych ofert kredytów na zakup motocykla, co daje klientom możliwość wyboru najkorzystniejszej opcji pod względem oprocentowania i okresu kredytowania,
  • zobowiązanie do spłaty kredytu trwa przez pewien okres, więc istnieje ryzyko, że w przyszłości nasza sytuacja finansowa ulegnie zmianie, a spłata stanie się trudniejsza,
  • pozytywna historia spłacania kredytu może poprawić naszą zdolność kredytową, co może być przydatne w przyszłości, np. przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny,
  • niektóre kredyty na motocykle mogą narzucać ograniczenia co do rodzaju i wartości motocykla, który możemy zakupić,
  • możliwość dokonania niemalże natychmiastowego zakupu, bez konieczności odkładania pieniędzy przez długi czas,
  • banki często wymagają, aby motocykl był w pełni ubezpieczony na czas kredytowania, co zwiększa koszty.

Jaki kredyt na motocykl warto wybrać?

Zastanawiasz się więc, jak można sfinansować zakup motocykla? Jak zostało wspomniane wyżej, masz do wyboru kilka opcji: kredyt gotówkowy, kredyt celowy oraz zakup na raty, czy leasing. W przypadku niższych kwot, najlepszym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy lub kredyt samochodowy. Wówczas raty nie będą odbiegać znacząco od siebie w obu przypadkach. Leasing zawsze będzie nieco droższym rozwiązaniem.

Kredyt na motocykl - czy warto złożyć wniosek?

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem motocykla, a wiesz, że trudno będzie ci na niego odłożyć, wówczas warto złożyć wniosek o kredyt na motocykl. Niemniej wcześniej koniecznie przeanalizuj swoją sytuację finansową. Zastanów się, czy chcesz się zobowiązywać na co najmniej kilka lat. Dla wielu taka forma jest dogodniejszą niż długie odkładanie oszczędności samodzielnie.

Zdję™cia
NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    na górę