tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Honda NSR 125 - dla modych zapalecw sportowej jazdy
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Honda NSR 125 - dla modych zapalecw sportowej jazdy

Autor: David "Manhatan" Stolicki 2008.01.14, 10:38 351 Drukuj

Dzięki nietuzinkowemu wyglądowi i swoim osiągom już od początkowych etapów produkcji Honda NSR znalazła szeroką rzeszę zwolenników

Na pewno niejeden nastolatek, który nie ma jeszcze prawa jazdy, marzy o tym, aby zasiąść za sterami sportowej maszyny. Właśnie z myślą o takich osobach została stworzona przed laty pierwsza NSR'ka.

NAS Analytics TAG

Historia

Na wstępie zajmijmy się jednak odrobiną historii, związaną z tym motocyklem. Pierwsze wersje NSR powstały w 1988 r. Wtedy to japońscy konstruktorzy postanowili wyprodukować sportowy motocykl, który znajdzie uznanie wśród młodszych użytkowników dróg publicznych, a także torów wyścigowych. Dzięki nietuzinkowemu wyglądowi i swoim osiągom, już od początkowych etapów produkcji Honda znalazła rzeszę zwolenników.

Rok 1993 był przełomowy. NSR dostała zupełnie nowe ''wdzianko'', dzięki czemu zyskała kolejną grupę zwolenników. Niestety, w 2003 r. NSR 125 zostały wycofane z produkcji na rzecz nowych CBR 125R z czterosuwowymi silnikami, nowszymi technologiami i zupełnie zmienionym wyglądem. Po tej rewolucji w wyglądzie, grono fanów sportowej 125 podzieliło się na 2 grupy. Ci, którzy woleli żwawą i szybką jazdę, nadal zostali przy NSR. Drudzy natomiast to zwolennicy ekonomicznego silnika 4-suwowego, a także niezłego, jak na 125, dźwięku wydobywającego się z tłumika CBR.

Modele

Tutaj należą się wszystkim słowa wyjaśnienia. Mianowicie, nie dajcie się nabrać na różne wersje, o różnej mocy silnika w Hondach NSR. Wydawać by się mogło, że wersji jest kilka, albo nawet kilkanaście. Nic bardziej błędnego. Każdy model NSR posiada silnik JC20 o mocy maksymalnej 28.5 KM. Z niepotwierdzonych źródeł wynika, że istnieje jedna mocniejsza wersja o symbolu ''RR'', przeznaczona na tor.

Skoncentrujmy się jednak na modelach najpopularniejszej wersji. Rozróżniamy dwie. Pierwsza to znana wszystkim doskonale ''R-ka'', tzw. ''kocie oczy'', czyli obudowana w plastiki, niczym rasowy ścigacz. Druga, czyli ''F-ka'' przedstawia wersję naked. W 1999 r. powstała włoska wersja oznaczona symbolem JC22, która oryginalnie nie była blokowana.

Silnik

Jak już pisałem wyżej, sercem NSR jest silnik JC20. Jednostka o mocy maksymalnej 28.5 KM ( 21KW ) nie jest może najmocniejszą 125-tką, ale amatorowi na początek w zupełności wystarczy. Silnik w NSR to największy plus tego motocykla. Nie jest on specjalnie wyżyłowany, przez co jego trwałość zdecydowanie idzie w górę. Producent przewiduje wymianę tłoka po ok. 16 tyś. km, co nie oznacza, że tak ma być. Spokojna jazda, bez większych szaleństw owocuje ewentualnymi remontami po przekroczeniu dopiero ok. 25 tyś km (są to dane orientacyjne), co, jeśli chodzi o małe silniki dwusuwowe, jest naprawdę bardzo dobrym wynikiem. Spalanie oscyluje w granicach 5 - 5.5 l/100km, a taki rezultat przy tego typu motocyklu to naprawdę wyzwanie. Obawiam się, że w większości przypadków średnia ta wzrośnie do ok. 7 - 8 l/100km.

Każdy użytkownik silników 2T wie, że wymagają one dolewania specjalnego oleju do paliwa, zapewniającego smarowanie silnika. Jeżeli chodzi o mnie i mój wybór, to stawiam na olej Castrol R2 Racingbike. Nie jest on może tani ( 43 zł / litr), ale naprawdę polecam. Przestrzegam wszystkich przed stosowaniem olejów typu Mixol. Jest to katorga dla silnika naszego szpeja i nie tyczy się to wyłącznie NSR, ale i każdego innego motocykla tej klasy. Takie oleje można lać do Simsonów, Komarków itp. Z reguły im olej jest droższy, tym lepsze zapewnia smarowanie, wydłuża żywot naszego silnika i zwiększa jego sprawność. Nie warto oszczędzać na takich produktach, chyba, że ktoś lubi się często bawić w wymianę zatartych tłoków i przytartych cylindrów.

W NSR rolę dawkowania odpowiedniej mieszanki do paliwa zapewnia nam dozownik oleju. Należy go uzupełnić po przejechaniu ok. 800 km (zależne od stylu jazdy i ustawienia dozowania). Dużym atutem NSR'ki jest chłodnica. Spełnia ona swoją rolę w 100%, nie dopuszczając do jakiegokolwiek przegrzania silnika. W moim przypadku wskazówka temperatury nie przesunęła się dalej, niż za połowę skali.

Zdarzyć się może jednak wypadek (odpukać), że nasza Honda niestety, ale będzie musiała odwiedzić mechanika. Jeżeli ktoś się martwi o to, jak będzie z dostępnością części, to z pełną odpowiedzialnością mogę rozwiać jego obawy. Gratów do NSR jest multum i zdobycie części nowych jak i używanych nie powinno wam to sprawić żadnych kłopotów. Wystarczy odwiedzić portale aukcyjne i wszystko jest w zasięgu ręki, poczynając od wszystkich plastików, kończąc na przeróżnych kontrolkach, czujnikach itp. Pomocą służą również serwisy, niestety tam musimy się przygotować na dość duży wydatek.

Właściwości jezdne

Nie samą teorią człowiek żyje, więc skupmy się teraz na jeździe. Tutaj nareszcie można powiedzieć, na co naprawdę stać naszą Hondę. Szczerze mówiąc, gdy zobaczyłem ją pierwszy raz, przez chwilę zastanawiałem się, czy aby na pewno widzę moto, o którym myślałem. Wydawać by się mogło, że jest dosyć duża, jak na motocykl o pojemności 125 ccm. Po chwili już oswoiłem się z jej wyglądem i nareszcie mogłem zasiąść za jej sterami. No cóż, jak na moje 183 cm wzrostu, było nie najgorzej, ale mimo wszystko po przysunięciu się bliżej baku, dotykałem kolanami bocznych osłon silnika, co zdecydowanie psuło mi humor podczas jazdy.

Wróćmy jednak do garażu. Włączamy ssanie, wciskamy przycisk i maszyna odpala. W tym momencie Honda traci sporą część zwolenników. Z tłumika wydostaje się dźwięk, niczym z Simsona, w końcu czego tu innego można się spodziewać od silnika 2T. No ale jest OK, wyprowadzamy maszynę, wbijamy bieg (przy czym słychać charakterystyczne kliknięcie dla wybieranego biegu) i ruszamy... I tutaj spore zaskoczenie. NSR nieźle rwie do przodu na niskich obrotach, następnie przy ok. 6 tyś. obrotów następuje ''dół''. Po przebiciu się przez barierę 8 tyś. obrotów, jest już extra, teraz dopiero czuć, na co stać ten motocykl. To zaliczam do bardzo pozytywnego wrażenia, jakie zrobiła na mnie Honda.

Nareszcie pierwsza prosta. 1, 2, 3, 4... obroty cały czas powyżej 8 tyś, aby utrzymać się w rwącym dla NSR pułapie. Przyspieszenie do 100km/h dobre, potem już niestety potrzebujemy trochę dłuższej prostej, aby się mogła dobrze rozbujać. Prawdę mówiąc, aby móc wykorzystać w pełni 6 bieg, trzeba wypaść gdzieś na dobrą drogę, bo poniżej 125 km/h nawet nie mamy jej co zapinać. Prędkość maksymalna, jaką udało mi się osiągnąć, to ok. 150 km/h i na więcej nie ma co liczyć w przypadku seryjnych przełożeń, układu wydechowego i części silnikowych.

Prosta się kończy i mamy przed sobą pierwszy poważny zakręt. Opony są już w miarę rozgrzane, więc nie musimy się martwić o to, że przy składaniu w zakręt, przednie lub tylne koło dostanie uślizgu. Dojeżdżamy do zakrętu, lekki przeciwskręt i Honda pięknie kładzie się na jedną stronę. Następny zakręt i ponownie mamy do czynienia z wspaniałą łatwością wchodzenia w winkiel. Tutaj zdecydowany plus dla NSR'ki. Łatwość prowadzenia to jest to, czym Honda może się pochwalić.

Nic nie trwa wiecznie, w końcu trzeba się kiedyś zatrzymać, aby zatankować, przeprostować się lub po prostu użyć hamulców w nagłych sytuacjach. Wciskamy hebel i... następna miła niespodzianka. Hamulce wręcz idealne. Przy rozgrzanej oponie Honda wręcz prosi się, aby ich użyć. Przedni dwutłoczkowy zacisk z pływającą tarczą hamulcową wspaniale dają radę. Wystarczy założyć porządną gumę na przód i stoppie nie sprawia większego problemu. Gdyby ktoś myślał o jeździe na przednim kole, warto zainwestować w stalowy oplot, gdyż przy dobrze rozgrzanych hamulcach klamka potrafi się zapaść.

Jazda solo jest najprzyjemniejsza, ale czasami zdarzy nam się przewieźć pasażera. Tutaj sprawa ma się trochę inaczej. Motocykl ewidentnie traci na przyspieszeniu i da się to dosyć dobrze odczuć. Przyspieszenie do 100 km/h zajmuje nam już zdecydowanie więcej czasu, no i oczywiste jest to, że 150 km/h w przypadku jazdy z pasażerem jest raczej niemożliwe. Za to wyżej opisane hamulce, jak i zawieszenie znakomicie sprawdzają się podczas jazdy solo, jak i w duecie. Pozycja pasażera na tylnej kanapie jest mi mało znana, ale z krótkich przejażdżek wiem, że jest dobra, a w porównaniu z nową Yamahą TZR 50, rzekłbym nawet wspaniała. Pasażer jest praktycznie cały chroniony przed pędem powietrza.

Wykończenia i podstawowa obsługa

Tutaj praktycznie nie ma się do czego przyczepić. Wszystkie detale zostały dobrze wykonane. Jakość materiałów jest zadowalająca i uważam, że jest ona wystarczająca. Ułożenie przycisków, a także kontrolek również nie daje podstaw do krytyki, bądź co gorsze, utrudnionej ich obsługi. Początkowo, podczas jazdy w nocy, nie mogłem znaleźć przycisku od zmiany świateł pozycyjnych i często myliłem je z klaksonem. Zastrzeżenia wzbudza materiał, z jakiego zrobione są plastiki (czyt. owiewki), mogłyby być bardziej elastyczne i twardsze, ponieważ mała gleba powoduje ich połamanie.

Nie obyło się również bez odrobiny nerwów. Dostęp do zbiorniczka od dozownika oleju jest chyba maksymalnie utrudniony. Pomysł umieszczenia wlewu pod bakiem jest dla mnie co najmniej niezrozumiały. Duży problem stwarza samo odkręcenie baku. Zastosowanie tam śruby imbusowej mija się kompletnie z celem, na szczęście można ją zastąpić zwykłą, na poczciwy śrubokręt. Powyższe minusy nadrabia za to dostęp do regulacji gaźnika. Tutaj wystarczy odkręcić tylko jedną śrubkę i wyjąć kawałek plastiku z bocznej owiewki. Światło ''produkowane'' przez przednią lampę... to masakra. Jeżeli ktoś chce coś widzieć po zmroku, to radzę od razu zainwestować w mocniejsze żarówki, bo oryginalne nie dają w nocy rady.

Podsumowując

NSR'ka jest motocyklem skierowanym do młodych ludzi, lubiących żwawą jazdę, kręte drogi, małą awaryjność i oczywiście dźwięk silnika 2-suwowego. Niestety coś za coś. Jeżeli jeden z powyższych argumentów nie przekonuje Cię, to oznacza, że jednak lepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie CBR 125, bo wszelkie próby zmiany dźwięku NSR na basowy kończą się zawsze niepowodzeniami i przekonało się już o tym wiele osób.

Jednym z atutów NSR jest na pewno cena w porównaniu z Aprilią czy Cagivą. Jest ona uzależniona głównie od stanu, w jakim znajduje się sprzęt. Rocznik 99 kosztuje w granicach ok. 5500 zł.

Dla osób, które nie wiedzą, jakie uprawnienia należy posiadać, aby poruszać się po drogach publicznych motocyklem o pojemności 125ccm przypominam, że należy nabyć prawo jazdy kategorii A1, które można uzyskać po ukończeniu 16 lat.

Dane techniczne:

Typ silnika: dwusuwowy, chłodzony cieczą
Liczba cylindrów: 1
Rodzaj rozrządu: membrana, zawór wydechowy
Pojemność skokowa: 125 cm³
Stopień sprężania: 6.8:1
Średnica cylindra/skok tłoka: 54 mm/54,5 mm
Moc maksymalna: 18 KM przy 9500 obr / min (29.5KM przy 10250 obr / min)**
Skok zawieszenia przód / tył: 118 mm / 125 mm
Wysokość siodełka: 790 mm
Długość: 2075 mm
Szerokość: 670 mm
Skrzynia biegów: 6-stopniowa
Pojemność zbiornika paliwa: 13 l
Rozmiar opony przód / tył: 100/80/17 / 130/70/17
Masa: 142 kg
Rozstaw osi: 1345 mm
Rodzaj napędu: łańcuch
Średnie zużycie paliwa: 4,5 l (5,5 l*)
Przyspieszenie 0-100 km/h: 10 sekund (7 sekund)**
V-max: 120 m/h (160 km/h)**

** - dane dotyczące wersji w pełni odblokowanej

Foty: bikepics.com

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NSR tuning1
NSR tuning2
NSR tuning3
NSR tuning4
zakret NSR 125
stoppie
widok kwiat
tarcza przod NSR 125
wahacz tyl
zdjecie1 NSR 125
zdjecie2 NSR 125
zdjecie3 NSR 125
zdjecie4 NSR 125
zdjecie5 NSR 125
zdjecie6 NSR 125
zdjecie7 NSR 125
centrum dowodzenia
Honda NSR 125
Honda NSR 125 zachod
NSR widok
NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie
Komentarze 233
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr