tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 FMX - znaczenie - słownik motocyklowy

Słownik motocyklowy leksykon motoryzacyjny dla motocyklistów

FMX

W 1994 roku producenci filmowi Jon Freemand i Dana Nicholson rozpoczęli zbieranie materiału filmowego dokumentującego styl życia gwiazd amerykańskiego profesjonalnego motocrossu. To, co zobaczyli okiem kamery przerosło ich najśmielsze oczekiwania. Skoki na motocyklach na odległości ponad 50 metrów i na wysokości 15 metrów ponad wydmami, wzgórzami, domami, autobusami bądź czymkolwiek innym wystarczająco dużym i solidnym, aby wytrzymać lądowanie motocykla i motocyklisty. Rezultatem pracy producentów był cykl filmów o wymownej nazwie Fleshwound Films oraz pierwsz film profesjonalnie traktujący o Freestyle Motocrossie (FMX), nazwany Crusty Demons of Dirt. Jego publikacja zmieniła oblicze motocrossu i doprowadziła do zrodzenia najpopularniejszego sportu ekstremalnego, jakim jest dziś Freestyle Motocross.

Jesteśmy zatem w połowie lat 90-tych. W Stanach, które są ojczyzną FMX, nowe pokolenie jeźdźców czerpało przykłady i inspirację ze wszelkich rodzajów sportów ekstremalnych, przede wszystkim dobrze rozwiniętego wtedy nurtu BMX. Młode wilki miały dość ograniczeń, regularnych torów, precyzyjnych zasad narzucanych przez wszelkiej maści komisje sportów motorowych. Ludzie ci zamiast tego wybierali się na pustynię lub w góry, aby jeździć po swojemu i w ten sposób realizować własną motocyklową pasję.

Trudno jest podać precyzyjną datę „oficjalnego" powstania FMX. W końcu był to bardziej nowy nurt rozwijany przez pasjonatów, niż komercyjne przedsięwzięcie. Niemniej jednak Freestyle Motocross w drugiej połowie lat 90-tych miał się już bardzo dobrze i szturmem zdobywał popularność wśród miłośników motocrossu. Jak grzyby po deszczu pojawiły się imprezy FMX-owe, zaczęły powstawać metalowe rampy i lądowiska usypane z piachu i gliny między którymi dystans wynosił 20-30 metrów. Pierwsze triki to przede wszystkim dobrze dziś znane Nac Nac, Can Can, Heel Clicker, Hart Attack oraz oczywiście Superman. Po wydmach i okolicznych lokalach szaleli tacy goście jak ″Mad" Mike Jones czy Seth Enslow. W roku 1999 rozpoczęły się transmisje telewizyjne z zawodów, gdzie FMX był dodatkową atrakcją, lub rozgrzewką przed głównym wydarzeniem. Szybko okazało się jednak, ze Freestyle Motocross z dodatkowej atrakcji stal się gwoździem programu.

 

Więcej: http://www.scigacz.pl/Freestyle,Motocross,zwykla,historia,niezwyklego,sportu,3887.html

Dodał: DonWasyl, 23 lip 2010

Tłumaczenia

Brak tłumaczeń

Dodaj nowe tłumaczenie słowa
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę