tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Combo w Tarnobrzegu. Wheelie dwóch motocyklistów przy prędkości 155 km/h. Stracili prawa jazdy i staną przed sądem
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Combo w Tarnobrzegu. Wheelie dwóch motocyklistów przy prędkości 155 km/h. Stracili prawa jazdy i staną przed sądem

Autor: Andrzej Sitek 2023.11.07, 09:37 Drukuj

155 km/h z jednoczesną jazdą na jednym kole. Dwóch motocyklistów pędziło w ten sposób ulicą Wisłostrada w Tarnobrzegu. Dopuszczalna prędkość na tej trasie wynosi 100 km/h.

Policjanci użyli sygnałów dźwiękowych i świetlnych, ale tylko jeden z motocyklistów zdecydował się zatrzymać. Policja nie kontynuowała pościgu za jego kolegą, który następnego dnia sam zgłosił się do jednego z komisariatów w Tarnobrzegu.

NAS Analytics TAG

21-latkowie okazali się mieszkańcami miejscowości Dwikóz w powiecie sandomierskim. Młodzi mężczyźni stracili prawa jazdy, a o dalszym losie piratów drogowych zadecyduje sąd. Warto w tym miejscu zastanowić się nad pytaniem, czy jazda na jednym kole jest legalna?

Przede wszystkim, nie trzeba wielkiej wyobraźni, by zrozumieć, co może się stać, jeśli coś pójdzie nie tak w trakcie takiej jazdy. Motocykl z uniesionym przednim kołem nie tylko zupełnie inaczej się prowadzi, ale też ogranicza kierowcy widoczność. Opowieści o "w pełni bezpiecznym" gumowaniu w ruchu drogowym można włożyć między bajki. Ale jednocześnie polskie prawo wciąż nie odnosi się do tej sprawy wprost i nie istnieją żadne zapisy regulujące legalność lub nielegalność jazdy na jednym kole.

W praktyce policjanci z drogówki tępią takie zachowania, podpierając się interpretacją innych zapisów prawa o ruchu drogowym. Warto również przytoczyć odpowiedź, jaką swego czasu uzyskaliśmy od przedstawiciela Biura Ruchu Drogowego KGP. Prezentuję ją w całości:

Jazda motocyklem na jednym kole może być różnie kwalifikowana w zależności od miejsca i czasu. Każda sytuacja na drodze jest inna, co powoduje, że każdy przypadek takiego zachowania należy oceniać indywidualnie.

Przepisy ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r., Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1260, z późn. zm.) stanowią, że "uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są zobowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga - szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić, albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.". - art. 3 ust. 1. Natomiast, zgodnie z treścią art. 60 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy "zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim".

Bezsprzecznym jest, że motocyklista jadąc na tylnym kole może powodować zagrożenie bezpieczeństwa zarówno dla siebie, jak i dla innych uczestników ruchu, w tym również dla pieszych. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, to wówczas takie zachowanie będzie wyczerpywało znamiona wykroczenia typizowanego w art. 86 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2015 r. poz. 1094, z późn. zm.)

Zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń - tzw. taryfikatorem mandatów za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym funkcjonariusz Policji może nałożyć grzywnę w drodze mandatu karnego w wysokości 400 zł motocykliście za popełnienie tego wykroczenia, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz. U. poz. 488) - tzw. taryfikatorem punktowym zostanie przypisanych również 6 punktów karnych.

Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym funkcjonariusz Policji może, zamiast karania mandatem karnym, zatrzymać prawo jazdy i skierować sprawę do sądu. Wówczas sąd może orzec grzywnę w wysokości do 5 tysięcy złotych oraz środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Jeżeli zachowanie motocyklisty nie spowodowało jeszcze realnego zagrożenia bezpieczeństwa, a narusza jedynie przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym, wówczas taki motocyklista poniesie odpowiedzialność za wykroczenie określone w art. 97 Kodeksu wykroczeń w związku z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Z uwagi na fakt, że wykroczenie to nie zostało ujęte w taryfikatorze mandatów, to na ogólnych zasadach może zostać nałożony mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, wówczas sąd może orzec grzywnę w wysokości do 3 tysięcy złotych albo naganę." 

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę