tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Chcia³ sprzedaæ motocyklowy ochraniacz, a zamiast tego straci³ ogromne pieni±dze. Jak nie daæ siê oszukaæ?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Chcia³ sprzedaæ motocyklowy ochraniacz, a zamiast tego straci³ ogromne pieni±dze. Jak nie daæ siê oszukaæ?

Autor: Andrzej Sitek 2024.01.19, 09:35 3 Drukuj

Motocykliści nie są specjalnie chronieni przed oszustami. Przekonał się o tym 45-letni fan dwóch kół, który postanowił sprzedać w Internecie tzw. żółwia, czyli motocyklowy ochraniacz na plecy.

Motocyklista wycenił przedmiot na kwotę 180 złotych i bardzo szybko znalazł osobę zainteresowaną kupnem. Po chwili otrzymał wiadomość z platformy sprzedażowej oraz firmy kurierskiej, że żółw został sprzedany. Do wiadomości dołączony był link, który miał umożliwić weryfikację i finalizację transakcji poprzez konto sprzedawcy. Wiadomość była fałszywa, ale sprzedawca o tym nie wiedział. 

NAS Analytics TAG

Po przejściu procedury weryfikacyjnej mężczyzna otrzymał fałszywy telefon z banku i został poinformowany, że w związku z bardzo dużą liczbą oszustw w Internecie, procedurę weryfikacyjną będzie trzeba powtórzyć. Korzystając z pomocy "konsultantki", 45-latek zalogował się na swoje konto, po czym otrzymał SMS z banku o zwiększeniu limitu, co rozmówczyni wytłumaczyła jako "automatyczną konieczność". Tym razem SMS był prawdziwy, bo złodzieje uzyskali już dostęp do konta ofiary. 

Mężczyzna był cały czas przekonany, że dokonuje operacji na stronie swojego banku, dlatego użył kodów weryfikacyjnych, o której prosiła "konsultantka". Po zakończeniu rozmowy pechowy sprzedawca odkrył, że zamiast zarobić 180 zł, stracił 9000 zł, bo tyle ubyło mu z konta.

Policja ze Świdnicy, która dostała zgłoszenie o powyższej sprawie, apeluje, żeby absolutnie nie podawać danych karty płatniczej w sytuacji, gdy mamy otrzymać pieniądze za sprzedaną rzecz. Jeśli korzystamy z pośrednictwa portali sprzedażowych, warto zapoznać się z listą ostrzeżeń i wariantów oszustw, które stosują złodzieje - operatorzy tych platform najczęściej publikują informacje o takich przypadkach.

Warto pamiętać, że ani bank, ani firma kurierska nigdy nie proszą o dostęp do konta w celu "weryfikacji". Nie klikajmy również w podejrzane linki, nawet jeśli wyglądają jak wiadomość wygenerowana przez portal sprzedażowy, bank lub firmę kurierską. W razie wątpliwości należy wpierw skontaktować się z powyższymi firmami lub instytucjami. Poszkodowany 45-latek prawdopodobnie nie odzyska straconych pieniędzy. 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjêcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 0
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

NAS Analytics TAG
Zobacz równie¿

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê