Badania techniczne motorowerów - rozwiewamy wątpliwości

Autor: Piotr Jędrzejak 2010.05.24, 16:40 66 Drukuj

Badania techniczne dla nowych motorowerów po trzech, a następnie co dwa lata. Dla starszych niż 3 lata, do 6. lipca 2010, a następnie co dwa lata

W związku z nowymi ustawami dotyczącymi badań technicznych motorowerów, zarówno w internecie, jak i na naszym forum, czy w wiadomościach kierowanych do nas, często pytacie co począć z przeglądami waszych skuterów. Postanowiliśmy w tej sytuacji poradzić się odpowiedniego organu, czyli Ministerstwa Infrastruktury.

Badania techniczne, popularnie nazywane przeglądami, rzeczywiście są już niezbędne w przypadku jednośladów o pojemności mniejszej, niż 50 cm3. Do tej pory motorowery miały w dowodach wpisane bezterminowe. Dzięki temu, przeglądów wykonywać nie trzeba było, a przy rejestracji takiego pojazdu, ważne badanie techniczne nie było potrzebne.

Wyjaśnijmy w takim razie, jak dokładniej przedstawia się sytuacja w tym momencie. Jak mówi art. 81 ust. 7 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.), każdy motorower powinien przechodzić badania techniczne przed upływem pierwszych trzech lat od dnia jego pierwszej rejestracji. Następne przeglądy powinny być wykonywane cyklicznie przed upływem dwóch lat. W praktyce oznacza to, iż kupując i rejestrując dziś nowy motorower, na badanie musimy stawić się za 3 lata. Jeżeli z kolei mamy motorower, w przypadku którego, od pierwszej rejestracji minęły na przykład 2 lata i 5 miesięcy, to na wykonanie pierwszego przeglądu okresowego zostało nam jeszcze 7 miesięcy.

Co jeśli posiadamy starszy sprzęt? Art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 97, poz. 802), stanowi, iż właściciel motoroweru, dla którego od dnia pierwszej rejestracji minęło więcej, niż 3 lata obowiązany jest przedstawić go do badania technicznego w terminie roku od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, czyli od 7. lipca 2009. Oznacza to, że każdy kto posiada motorower, który jest starszy niż 3 lata (licząc względem dnia pierwszej rejestracji), a w jego dowodzie wciąż widnieje przegląd bezterminowy, ma czas do 6. lipca 2010 roku, aby wykonać badanie techniczne.

Oba powyższe przepisy obowiązują od 7. lipca 2009. Opłata za przeprowadzenie badania technicznego motoroweru jest ujednolicona we wszystkich Stacjach Kontroli Pojazdów i wynosi 50 złotych. Mamy nadzieję, iż wasze dyskusje oraz wątpliwości dotyczące przeglądów skuterów i motorowerów zostały zupełnie rozwiane.

Dodano:

W związku z pytaniem o pierwszą rejestrację, które padło w komentarzach, chciałbym wyjaśnić sytuację. Licząc wiek skutera od pierwszej rejestracji, chodzi oczywiście o pierwszą rejestrację pojazdu w ogóle, a nie tylko w Polsce. Liczenie względem daty rejestracji w naszym kraju nie miałoby sensu - dziesięcioletni pojazd sprowadzony z zagranicy, patrząc przez pryzmat stanu technicznego, trzeba by wtedy uznać za nowy. Kupując jakikolwiek pojazd, w jego dokumentach na pewno znajduje się wpis dotyczący takiej daty, gdyż jest to określone przepisami. Datę pierwszej rejestracji w polskich dowodach rej. znajdziecie w rubryce B. 

Zdjęcia
Komentarze 33
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali
na górę