tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Arai Concept-XE. Nowy wariant kasku dołącza do linii. Klasyka w połączeniu z nowoczesnością
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Arai Concept-XE. Nowy wariant kasku dołącza do linii. Klasyka w połączeniu z nowoczesnością

Autor: Andrzej Sitek 2022.11.24, 12:51 Drukuj

Arai wkroczył na rynek kasków inspirowanych stylem vintage blisko trzy lata temu, zachęcony popularnością motocykli neo-retro, między innymi modelami Ducati Scrambler, Yamaha XSR900 i Kawasaki Z900RS.

Być może marketingowcy japońskiej marki dostrzegli, że takie marki jak Bell, bazujące bardziej na specyficznej stylistyce niż najnowszych osiągnięciach technologii, mają wierne grono odbiorców. Na pewno warto powalczyć o tych klientów, stąd japoński producent sprzętu motocyklowego również zaadoptował motywy retro.

NAS Analytics TAG

To Concept-X wypełnił tę niszę dla Arai, a teraz firma znalazła sposób na ulepszenie modelu w wariancie na 2023 rok. Aby spełnić najnowsze europejskie przepisy ECE 22.06 dotyczące bezpieczeństwa kasków, Arai musiał wykazać, że nostalgiczny model może wytrzymać siły obrotowe powstałe w wyniku ukośnego uderzenia. Rezultatem był Concept-XE, a wariant ten dołącza do linii Arai, oczywiście z odpowiednią dawką klasyki połączonej z nowoczesnością.

Japoński technologia linii Concept-X bazuje na ręcznie budowanej skorupie z włókien kompozytowych PB e-cLc. Zastrzeżone przez markę wzmocnienie pasa obwodowego i charakterystyczny kształt R75, tj. promień krzywizny skorupy 75 mm, utrzymują rygorystyczne standardy ochrony Arai.

Jednocześnie stosunkowo prosty system osłony VAS-VC może wydawać się nie na miejscu u tego producenta, ale bez wątpienia ten mechanizm oddaje wygląd vintage. Zachowuje on również tzw. funkcję "glancing off" firmy Arai poprzez obniżenie punktu obrotu wizjera, aby podkreślić gładki kształt kasku. Arai wierzy, że gładkie kształty skorupy odbijają i rozpraszają energię uderzenia - właśnie odbijając uderzenie jeszcze zanim wkładka z pianki EPS zostanie wystawiona na próbę, co bardziej chroni motocyklistę.

Sama osłona zapewnia jeźdźcowi czysty, pozbawiony mgły widok przez soczewkę wyposażoną w Pinlock Max Vision. Do tego dodajmy jeszcze spojler podbródkowy, który może testować zdolność Pinlocka do walki z mgłą — to system wentylacji wysyła strugę powietrza przez regulowany wlot podbródkowy i dwa wloty na górze wizjera. Aby zmaksymalizować komfort, Concept-XE posiada również wyjmowaną, antybakteryjną i hipoalergiczną wyściółkę z poduszkami policzkowymi FCS.

Ochrona nigdy nie schodzi na dalszy plan w przypadku Arai, nawet w modelach retro, dlatego Concept-XE jest wyposażony w piankę EPS o pięciu gęstościach. W normalnym użytkowaniu podwójny pasek podbródkowy zapewnia ścisłe dopasowanie, podczas gdy system awaryjnego uwalniania (ERS) pomaga bezpiecznie zdjąć kask w specjalnych okolicznościach, np. wypadku.

Arai oferuje Concept-XE w rozmiarach XS-XXL, z trzema rozmiarami skorupy. XE będzie dostępny w sześciu kolorach graficznych i czterech jednolitych. Jak na razie, Japończycy nie ujawnili jeszcze ceny ani konkretnej daty premiery kasku.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę