tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 3 Rajd Chlorowy ad. 2005
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

3 Rajd Chlorowy ad. 2005

Autor: Lovtza, Marcin 2005.07.16, 16:16 Drukuj

W dniach 08-10.07.2005 na dolnośląskich drogach po raz trzeci rozegrany został Rajd Chlorowy. Impreza ta, choć kameralna, zdążyła już wyrobić sobie jak najlepszą markę w środowisku motocyklowym. Dwie poprzednie edycje Rajdu zapadły w pamięci jego uczestników pod znakiem świetnej organizacji, znakomitego towarzystwa i przedniej zabawy. Nic zatem dziwnego, że i w tym roku udaliśmy się na Dolny Śląsk, nie tylko stawić czoło nowym konkurencjom, ale też spotkać dawno niewidzianych przyjaciół. W tym roku bazą imprezy był ośrodek szkolny w podwrocławskich Krzyżowicach, a trasa rajdu prowadziła malowniczymi drogami wokół Ślężańskiego Parku Krajobrazowego.

 

NAS Analytics TAG

Formuła

Dla większości osób słowo "rajd" kojarzy się z twardym współzawodnictwem, mocami, prędkościami oraz maksymalnym obciążeniem ludzi i maszyn. W przypadku Rajdu Chlorowego zwycięzcami imprezy mogą zostać zawodnicy startujący na ... skuterach. No właśnie - zawodnicy, a nie pojedynczy zawodnik. W rajdzie startują bowiem 3-osobowe zespoły i to one są najmniejszą "jednostką uczestnictwa" w rajdzie. Współzawodnictwo polega tutaj nie tyle na jak najszybszym przemieszczaniu się od jednego punku kontrolnego do drugiego (czas przejazdu nie jest brany pod uwagę), co na pracy zespołowej i wygrywaniu konkurencji na samych punktach kontrolnych. Suma zgromadzonych punktów decyduje o wyniku końcowym całego zespołu. O samych konkurencjach wspomnimy za chwilę, natomiast fakt równych szans zawodników startujących na biegunowo różnych pojazdach czyni rywalizację na trasie wyjątkowo ciekawą.

Organizacja

Organizatorzy w czasie poprzednich edycji przyzwyczaili nas do doskonałej organizacji i Trzeci Rajd Chlorowy pod tym względem zupełnie nas nie zaskoczył. Sympatyczny internat dający możliwość zapoznania się z ludźmi znanymi dotychczas tylko z Internetu, bardzo dobre wyżywienie oraz ład i porządek to tylko część z plusów imprezy. Ten sam ład i porządek widać było na wszystkich punktach kontrolnych. Przygotowanie organizatorów zasługuje na słowa najwyższego uznania, tym bardziej, że nie jest to impreza komercyjna ale praca społeczna.

Towarzystwo

To przede wszystkim grupa motocyklistów skupiona wokół internetowej grupy dyskusyjnej pl.rec.motocykle. Jeśli chodzi o frekwencję Rajd Chlorowy nie może równać się z imprezami masowymi na które zjeżdżają się tysiące ludzi. Niemniej jednak zapewne właśnie ta kameralna atmosfera stanowi o wyjątkowości tego wydarzenia. "Chlory" to okazja do spotkania dawno niewidzianych przyjaciół oraz poznania na żywo ludzi znanych dotychczas jedynie z netu. Brak anonimowości przekłada się na kulturalną i przyjacielską atmosferę, tak w czasie wieczornych biesiad przy piwku, jak i na trasie samego rajdu.

Pogoda

Warunki pogodowe to jeden z kilku czynników na które organizatorzy nie mają wpływu, a które mogą zadecydować o powodzeniu całej imprezy. Przekonaliśmy się o tym także w tym roku na trasie rajdu. Pogoda nie rozpieszczała nikogo. Układ niskiego ciśnienia nad Dolnym Śląskiem w czasie rajdowego weekendu zaowocował przelotnymi deszczami w piątek i niedzielę oraz pochmurnym niebem i deszczem przez prawie całą sobotę. Deszcz, choć odstraszył kilku śmiałków od wyruszenia na trasę rajdu (innych także od wyjazdu na imprezę), nie był zbyt uciążliwy i większość ekip świetnie poradziła sobie na mokrych drogach.

Przebieg rajdu i konkurencje

Każda z drużyn sama wytyczała swoją trasę między poszczególnymi punktami kontrolnymi, tak aby ogólny pokonany dystans był jak najkrótszy. Na samych punktach kontrolnych na zawodników czekały wymyślne konkurencje dające możliwość wykazania się w najbardziej nieoczekiwanych dziedzinach. Strzelanie z broni pneumatycznej, znajomość tematyki motocyklowej, spuszczanie paliwa na czas, odnalezienie charakterystycznych znaków wśród ruin czy też pompowanie koła na czas, to jedne z licznych zadań postawionych przed uczestnikami rajdu. Niemniej jednak hitem tego roku były dwie konkurencje. Pierwsza to lepienie ciasta na czas, a druga to przejazd na wymyślnym rowerze w którym kierownica skręcała koła w przeciwną stronę niż oczekiwał tego cyklista. Obu tym konkurencjom towarzyszyły salwy śmiechu i dziecięca radocha zawodników.

Jak zwykle najtrudniejszą konkurencją okazała się inscenizacja wypadku i udzielania pomocy poszkodowanym. Po zakończonym rajdzie zaproszeni ratownicy przeprowadzili demonstrację skutecznego udzielania pomocy ofiarom wypadków drogowych.

Wyniki

Choć cała impreza od swej pierwszej edycji ma przede wszystkim charakter dobrej zabawy w dobrym towarzystwie, to ogłaszaniu wyników towarzyszyły spore emocje. Upominkami nagrodzeni zostali zwycięscy wszystkich poszczególnych konkurencji oraz załogi czterech najlepszych zespołów. Szczegółowe wyniki znaleźć można na http://www.b12.dtdns.net/Rajd05/wyniki.htm.

Kończąc naszą krótką relację z III Rajdu Chlorowego składamy na ręce organizatorów podziękowania za bardzo miło spędzony weekend oraz wyrazy uznania za świetnie zorganizowaną imprezę. Już teraz czekamy z niecierpliwością na IV Rajd Chlorowy 2006!

Zdjęcia: Marcin Wiśnicki

  motocykle i śląskie krajobrazy
Motocykle i śląskie krajobrazy.

dobra mapa to podstawa
Dobra mapa to podstawa.

demonstracja udzielania pomocy
Demonstracja udzielania pomocy.

próba z rowerkiem
Próba z rowerkiem...

strzelanie...
Strzelanie...

i jego wyniki
...i jego wyniki.

  na chlorach nie ma lekko...
Na chlorach nie ma lekko...

odnalezienie tego napisu to jedna z konkurencji
Odnalezienie tego napisu to jedna z konkurencji.

heh...
Heh...

i sam rowerek
...i sam rowerek.

Zaraz, zaraz... jak to będzie
Zaraz, zaraz... jak to będzie

Terror lepi ciasto
Terror lepi ciasto

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    na górę