tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 WSBK Assen 2010 - Jonathan Rea zwycięża oba wyścigi

WSBK Assen 2010 - Jonathan Rea zwycięża oba wyścigi

Autor: Piotr Jędrzejak 2010.04.26, 18:18 1 Drukuj

Tor Assen w Holandii już nie raz gościł serię WSBK, jednak wyścigi w minioną niedzielę, 25. kwietnia, okazały się jednymi z najciekawszych. Tor został zmodernizowany i ma aktualnie 4,542 km.

Pierwszy wyścig klasy Superbike przez dłuższy czas prowadził Troy Corser na swoim BMW S1000RR. W trakcie całego przejazdu było jednak wiele wyprzedzeń i pierwszy na mecie zameldował się Brytyjczyk na Hondzie, Jonathan Rea. Sekundę później dojechał James Toseland oraz Leon Camier. Troy Corser ukończył finalnie na czwartej pozycji. Leon Haslam, aktualny lider klasyfikacji generalnej, dotarł dopiero na 11 miejscu. Dzięki zwycięstwu Jonathana Rea, po czwartej rundzie Suzuki, Ducati, Aprilia, a teraz Honda wygrywały wyścigi.

1 65 Rea J. (GBR) Honda CBR1000RR 35'38.483 (168,216 km/h)
RET 111 Xaus R. (ESP) BMW S1000 RR

Drugi start Superbików okazał się jeszcze bardziej emocjonujący. Przez cały wyścig pierwszych sześciu - siedmiu zawodników walczyło łokieć w łokieć, co chwilę przejmując swoje pozycje. Finalnie, z dużą przewagą (1,942 sekundy), po raz drugi tego samego dnia, zwycięstwo zdobył Jonathan Rea. Drugi dojechał Leon Haslam, a na trzeciej pozycji zameldował się James Toseland. Pewną czwartą pozycję zdobył Max Biaggi. Regularnie dobre wyniki zaczyna świętować BMW, za sprawą Troya Corsera na 5. miejscu. W Assen, w obu wyścigach, podium było całkowicie Brytyjskie.

1  65 Rea J. (GBR) Honda CBR1000RR 35'43.137 (167,85 km/h)
17  23 Parkes B. (AUS) Honda CBR1000RR 58.819
RET   2 Camier L. (GBR) Aprilia RSV4 1000 F.
RET  35 Crutchlow C. (GBR) Yamaha YZF R1
RET  41 Haga N. (JPN) Ducati 1098R
RET  57 Lanzi L. (ITA) Ducati 1098R
RET  66 Sykes T. (GBR) Kawasaki ZX 10R

Wyścig klasy World Supersport wygrał Eugene Laverty na Hondzie i jest to już jego drugie zwycięstwo w sezonie. Drugie na mecie zameldowało się Kawasaki z Joanem Lascorzem na pokładzie - jest on teraz liderem generalki. Trzeci finiszował Kenan Sofuoglu. Czwartą i piątą pozycję zajęły Triumphy Daytona 675, z Chazem Daviesem oraz Matthieuem Lagrivem za kierownicami.

W klasie Superstock 1000 na pierwszej pozycji, trzeci raz z rzędu stanął Ayrton Badovini na BMW S1000RR. Dalej uplasowali się Maxime Berger na Hondzie oraz Davide Giugliano na Suzuki. W generalce na pierwszym miejscu, z przewagą 30 punktów znajduje się Badovini. Marcin Walkowiak, jedyny Polak, który startował w rundzie w Assen, zaliczył highsida w trakcie kwalifikacji, przez co startował z przedostatniej, 26. pozycji. Dzięki płynnej, szybkiej jeździe, reprezentant Bogdanki Racing dojechał do mety na 19. miejscu.

Marcin Walkowiak:
„No cóż, mogło być lepiej, punkty były możliwe, ale realizacja naszego planu na weekend w stu procentach, nie była możliwa ze względu na highside podczas kluczowej czasówki. Gdyby nie upadek, wiem że uzyskałbym czas, który plasowałby mnie o jakieś dwa rzędy wyżej i po starcie mógłbym pociągnąć się za zawodnikami jadącymi na punktowanych pozycjach. Bardzo dobry czas uzyskany w wyścigu powinien był być osiągnięty podczas feralnej czasówki. Niestety w takiej sytuacji startowałem z końca, ale nawet po wyprzedzeniu kilku zawodników, kontakt z czołówką był już stracony."