tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Motor Edukacji Zawodowej - co jest grane?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Motor Edukacji Zawodowej - co jest grane?

Autor: Lovtza 2013.01.22, 12:07 17 Drukuj

W październiku pisaliśmy o rozpoczęciu dosyć oryginalnego, jak na polski rynek, projektu edukacyjnego związanego z branżą motocyklową o wymownej nazwie Motor Edukacji Zawodowej. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowany przez Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawa w partnerstwie z Towarzystwem Amicus.

Dzięki niemu uczniowie z warszawskich szkół zawodowych mają możliwość bezpłatnego uczestniczenia w [teoretycznych] kursach zawodowych oraz praktykach w najlepszych firmach z branży motocyklowej w Warszawie. Po skończeniu tego projektu mają oni mieć ułatwiony start na rynku pracy, a dziewczyny biorące udział w tym przedsięwzięciu mają pokazać, że to nie jest branża tylko dla facetów. Tyle w teorii. A jak jest w rzeczywistości? Postanowiliśmy pokazać Wam „co jest grane w MEZie” po paru miesiącach jego trwania, tym bardziej, że od stycznia objęliśmy nad nim patronat.

Listopad. Wszyscy normalni ludzie siedzą w domach, bo jest zimno, bo wieje, cicho wszędzie, głucho wszędzie... Co najwyżej można pooglądać Top Gear czy pograć w WOWa. A tu niespodzianka. Uczniowie z samochodówek przychodzą tymczasem na zajęcia z mechaniki motocyklowej, uczniowie i uczennice z ekonomików chodzą na zajęcia z Obsługi Klienta. Do tego każdy ma branżowy angielski i przedsiębiorczość. Na frekwencję nie ma co narzekać, bo nie zjawiają się tylko największe lenie, z którymi tak czy inaczej trzeba było się pożegnać.

Listopad to dla organizatorów czas na wizyty w serwisach motocyklowych. Trochę trzeba było się najeździć po Warszawie, żeby wszystkie odwiedzić, bo firm, które zechciały uczestniczyć w projekcie jest sporo. To nas bardzo cieszy – widać, że w końcu właściciele serwisów zauważyli drzemiący w młodych ludziach i tego typu przedsięwzięciach potencjał. Może listopad nie jest idealnym okresem w tej branży (sezon przecież dawno za nami) i nie ma motocyklowego zawrotu głowy, ale żaden praktykant nie biega z miotłą albo nie patrzy w sufit. Są motocykle powypadkowe, dużo też jest zimowanych, niektórzy dostali do rozpracowania motocykle zabytkowe. Jest też więcej czasu na dokładne tłumaczenie krok po kroku co się robi. W każdym razie dzięki zaangażowaniu opiekunów praktyk „czerwone kombinezony” (praktykanci ubrani są w oznakowane unijnie stroje robocze w kolorze logo – czerwonym) nie pozostają czyste. Jak dla nas, nie ma do czego się przyczepić. Zdecydowanie nie są to typowe praktyki uczniowskie, które znamy z opowieści lub własnego doświadczenia.

Grudzień. Możecie wierzyć albo nie, ale do grupy kursu z Mechaniki Motocyklowej dołączyły dwie dziewczyny. Tak, tak. Dziewczyny. I to z takim zapałem, że od razu poszły na praktyki do jedynej znanej nam kobiety w serwisie w Warszawie – Pani Doroty Derewędy. Wiemy, że dają radę i trzymamy kciuki żeby tak zostało. Zajęcia odbywają się zgodnie z planem, na praktyki zaczynają chodzić kolejni uczniowie, jest dobrze. Kilku uczniów i uczennic zostało nawet wolontariuszami na MotoMikołajkach.pl 2012.

Styczeń. Po noworocznych imprezach trzeba było wrócić do ławek i serwisów, co nie było łatwe, ale się udało. Osoby z biura projektu potwierdzają, że Motor jedzie bezawaryjnie obranym wcześniej torem.

Po przyjrzeniu się z bliska projektowi nasuwają się pewne refleksje. Dlaczego Ci młodzi ludzie poświęcają swoje popołudnia, soboty, niedziele na tego typu zajęcia? Nie mają co robić w domu? Raczej nie w tym rzecz. Mamy wrażenie, że tego typu projekt pokazuje lukę w programie edukacji w Polsce, w tym kształcenia zawodowego. Jeśli szkoła dawałaby takie możliwości jak projekt, żadna z tych osób nie przychodziłaby dobrowolnie na zajęcia i praktyki. Może warto wspólnie ze szkołami i przedstawicielami z branży motocyklowej coś zmienić?

Będziemy się nad tym zastanawiać obserwując kolejne miesiące trwania tego interesującego eksperymentu edukacyjnego.

Praktykantka Motor Edukacji Zawodowej
Advertisement
NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
Advertisement
NAS Analytics TAG
Komentarze 10
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę