tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Hildebrand & Wolfmuller. Pierwszy na świecie motocykl produkowany seryjnie
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 950
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

Hildebrand & Wolfmuller. Pierwszy na świecie motocykl produkowany seryjnie

Autor: Tomasz Szczerbicki 2022.06.03, 11:51 Drukuj

Jako pierwsza na świecie seryjną produkcję motocykli z silnikami spalinowymi rozpoczęła w 1894 roku niemiecka firma Hildebrand & Wolfmuller. Tam też narodziło się słowo "motocykl". Nazwy tej po raz pierwszy użył konstruktor Alois Wolfmuller, kiedy w roku 1893 zgłosił swój patent na pojazd jednośladowy.

Motocykle Hildebrand & Wolfmuller miały podwójną ramę rurową, w którą montowano poziomy, dwucylindrowy, czterosuwowy, chłodzony cieczą silnik o pojemności skokowej 1488 cm³, osiągający moc maksymalną 2,5 KM przy 240 obr./min. Rolę chłodnicy spełniał tylny błotnik, który był półokrągłym zbiornikiem cieczy chłodzącej. Napęd tylnego koła był bezpośredni, przez korbowody. Prędkość motocykla nie przekraczała 40 km/h. Pojazd ten, na podstawie licencji, produkowany był również we Francji pod nazwą "La Petrolette".

NAS Analytics TAG

historia motocykli w wojsku

Motocykle w PRL - rzecz o motoryzacji i nie tylko...

Przyjęło się powszechnie mianem "motocykle PRL" określać pojazdy produkcji krajowej: WFM, SHL, WSK, Junak. Jest to jednak wielkie uproszczenie, bo obok wspomnianych jednośladów na naszych drogach można było również spotkać kilkanaście marek motocykli importowanych: Jawa, MZ, CZ, IFA, IŻ, M-72, K-750, Panonia, Lambretta, Peugeot, a także: BMW, Triumph, Norton, BSA,AJS, Harley-Davidson i wiele innych.

O TYM WŁAŚNIE JEST TA KSIĄŻKA "MOTOCYKLE W PRL" »

Ogółem zbudowano około 2000 takich motocykli. Do dziś zachowało się ich kilkanaście, o których wiadomo. O posiadanie takiego eksponatu zabiegają największe muzea motocyklowe na świecie. Prezentowany tu egzemplarz eksponowany jest w Barber Motorsports Museum w Stanach Zjednoczony. Gdyby ktoś chciał obejrzeć ten motocykl na żywo, można go znaleźć bliżej, np. w Narodowym Muzeum Techniki w Pradze, w niemieckim muzeum Sinsheim, Muzeum Nauki w Londynie i jeszcze kilku innych w Europie.

Na prezentowanych tu fotografiach możecie szczegółowo obejrzeć złożoność tej konstrukcji.

Tomasz Szczerbicki
Dziennikarz i autor książek: tomasz-szczerbicki.pl

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    motul belka motocykle 950
    NAS Analytics TAG
    na górę