tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Speedway Grand Prix - Gelsenkirchen

Speedway Grand Prix - Gelsenkirchen

Autor: Daniel Kapica 2007.10.15, 22:50 Drukuj

Usypany specjalnie na Grand Prix tor w Gelsenkirchen był areną zmagań ostatniej rundy cyklu FIM Speedway Grand Prix 2007. Za zwycięstwo w Niemczech nagrodą było 100 tysięcy dolarów, zgarnął je Szwed - Andreas Jonsson.

Już na kilka dni przed zawodami doszło do roszad w obsadzie. Za Antonio Lindbeacka, który zakończył karierę i za wciąż odczuwającego skutki kontuzji Jarosława Hampela wystartowali Peter Karlsson i Kai Laukannen.

Mimo, że losy pierwszych dwóch miejsc w klasyfikacji generalne rozstrzygnęły się już trzy tygodnie temu w słoweńskim Krsko to o lokacie trzeciej, jak i miejscach siódmym i ósmym, które gwarantują występy w cyklu Grand Prix w następnym sezonie walka miała stoczyć się właśnie w Niemczech. Szansę na zajęcie siódmego bądź ósmego miejsca miała m.in. dwójka Polaków: Rune Holta i Wiesław Jaguś, którzy zapowiadali, że zrobią wszystko by utrzymać się w tym cyklu. Tomasz Gollob otwarcie mówił, że jego celem jest brązowy medal, w jego zdobycie wierzyli licznie zgromadzeni kibice z Polski, jednak po pierwszym wyścigu ta wiara została dość poważnie zachwiana.

Wspomnianą pierwszą gonitwę wygrał startujący z dziką kartą Christian Hefenbrock przed Matejem Zagarem i Tomaszem Gollobem. Gollob zameldował się na mecie ze stratą wynoszącą prawie pół okrążenia. Było to spowodowane upadkiem Chrisa Harrisa na drugim wirażu, znajdujący się za nim Polak sądził, że wyścig zostanie przerwany. Anglik pozbierał się z toru, a sędzia - Wojciech Grodzki nie wstrzymał rywalizacji. Start do drugiej gonitwy wygrał Nicki Pedersen lecz na wyjściu z łuku bardzo szybką ścieżkę przy krawężniku znalazł Hans Andersen, który wyforsował się na prowadzenie. „Power" jednak nie zrezygnował i próbował wyprzedzić swego rodaka jadąc trochę szerzej, co nie skończyło się dla niego dobrze, gdyż Nicki stracił drugą pozycję na rzecz Jasona Crumpa. Dwa kolejne wyścigi wygrali Andreas Jonsson i Greg Hancock, tym samym kończąc pierwszą serię startów.

Jedynym interesującym biegiem drugiej kolejki był wyścig siódmy. W nim spod taśmy wystrzelił Wiesław Jaguś, a tuż za nim znajdował się Nicki Pedersen. Duńczyk nie mógł się długo cieszyć drugą pozycją, gdyż już na przeciwległej prostej od wewnętrznej strony toru wyprzedził go bardzo szybki tego dnia Rune Holta. Ponowna sytuacja miała miejsce w gonitwie dziesiątej. Start do niej wygrał Bjarne Pedersen, ale jadący tym razem przy bandzie Holta znalazł się na trzeciej pozycji. Dość niespodziewanie start zaspał Leigh Adams, który do ostatniego łuku próbował wyprzedzić Christiana Hefenbrocka i zwyciężył z młodym Niemcem o błysk szprychy. W kolejnym biegu zabrakło mijanek, ale nie walki na torze. Przez cały wyścig Chris Harris naciskał na pierwszą pozycję Andreasa Jonssona, a Greg Hancock na znajdującego się na trzecim miejscu Crumpa. Ostatni bieg trzeciej serii przyniósł zwycięstwo Tomasza Golloba. Za nim na mecie zameldował się Peter Karlsson, który wykorzystał fakt, że Nicki Pedersen wpadł w dziurę.

Kolejne odsłony nie były zbyt porywające. Do półfinałów awansował tylko jeden Polak - Rune Holta. Tomasz Golloba zakończył zawody na jedenastej, a Wiesław Jaguś na trzynastej pozycji. Pierwszy z biegów półfinałowych wygrał Greg Hancock, za nim do mety dojechał Andreas Jonsson. Trzeci był Rune Holta, zaś główny faworyt Nicki Pedersen biegu nie ukończył. Duńczyk najpierw przy próbie ataku na pierwszą pozycję wpadł w tę samą dziurę, w którą wjechał w jedenastym wyścigu i spadł na ostatnią pozycję. Jak by tego było mało jego motocykl po tym zdarzeniu wyraźnie się osłabił, a następnie odmówił posłuszeństwa. Ofiarą tej samej koleiny w drugim z półfinałów był rodak Pedersena - Hans Andersen. Przy próbie ataku na druga pozycję jego maszynę poderwało do góry. Andersen następnie wjechał w Bjarne Pedersena.  Za spowodowanie upadku Andersen został wykluczony, a w powtórce zwyciężył Leigh Adams przed Jason Crumpem i Bjarne Pedersenem.

Po rozegraniu półfinałów okazało się, że trzech zawodników w klasyfikacji generalnej zgromadziło na koncie 91 punktów, w tym momencie byli oni sklasyfikowani na miejscach 7-9. Jeden z nich musiał odpaść z Grand Prix 2008, o tym który zadecydował bieg dodatkowy. A w nim od krawężnika pod taśmą stanęli: Rune Holta (Polska), Chris Harris i Scott Nicholls (Obaj Wielka Brytania). Po starcie najlepszy był Polak zaś na drugim miejscu uplasował się Harris. Jednak na pierwszym łuku ostatniego okrążenia przy próbie ataku przeszarżował Nicholls, lekko uderzył swojego rodaka przez co ten upadł. Arbiter biegu nie przerwał i zaliczył kolejność w jakiej zawodnicy pojawili się na mecie.

Po trzech wyścigach, które aż kipiały od emocji, fani zgromadzeni na stadionie w Gelsenkirchen liczyli, że bieg finałowy dostarczy ich jeszcze więcej. Nic bardziej mylnego. Gdy tylko taśma poszła w górę na czoło wyforsował się Andreas Jonsson, a kolejność na dalszych pozycjach od przeciwległej prostej do końca wyścigu nie uległa zmianie. Drugi dojechał Greg Hancock, za nim Jason Crump, ostatni zaś Leigh Adams.

Tym samym na pewno w cyklu Grand Prix na sezon 2008 zobaczymy pierwszą ósemkę tegorocznej klasyfikacji generalnej: Nickiego Pedersena(193 punkty w klasyfikacji generalnej), Leigh Adams (153), Jasona Crumpa (124), Tomasza Golloba (108), Hansa Andersena (107), Grega Hancocka (106), Scotta Nichollsa (91) i Rune Holtę (91). Ponadto trzech zawodników, którzy wywalczyli awans do cyklu w Grand Prix Challange: Bjarne Pedersen, Niels Kristian Iversen (Obaj Dania) oraz Lukasa Drymla (Czechy). Pozostałe cztery miejsca zostaną rozdysponowane przez właścicieli prawd do cyklu Grand Prix. Pewniakami do otrzymania stałej dzikiej karty zdają się być Andreas Jonsson i Chris Harris, dwie kolejne zostaną najprawdopodobniej dostanie dwójka zawodników z grupy: Matej Zagar, Krzysztof Kasprzak, Jarosław Hampel i Fredrik Lindgren.