tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Przejazdy kolejowe. Powstanie 500 nowych fotoradarw. Gdzie bd instalowane?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Przejazdy kolejowe. Powstanie 500 nowych fotoradarw. Gdzie bd instalowane?

Autor: Andrzej Sitek 2024.02.16, 10:26 1 Drukuj

Pół tysiąca nowych fotoradarów na przejazdach kolejowych w Polsce. To zapowiedź prezesa Urzędu Transportu Drogowego i Ministerstwa Infrastruktury.

Ignacy Góra, prezes UTK, ma zamiar zmniejszyć liczbę wypadków na przejazdach kolejowych, których liczba w ubiegłym roku wyniosła 189. Według Góry powinno ich być maksymalnie kilkanaście rocznie. W tym celu szef UTK zamierza rozbudować sieć fotoradarów na przejazdach kolejowych.

NAS Analytics TAG

Kolejny pomysł to włączenie tych urządzeń do systemu CANARD, a to oznaczałoby szybkie, automatyczne wystawianie mandatów. Warto przypomnieć, że mandat za przejazd przez tory na czerwonym świetle wynosi 2000 zł i 15 punktów karnych. W przypadku recydywy kara ulega podwojeniu.

Przejazdy kolejowe trafiły pod nadzór fotoradarów w 2021 roku. Chodzi o instalację i uruchomienie pięciu systemów Red Light, stosowanych też na typowych skrzyżowaniach do wyłapywania kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle. Również na kolei okazały się bardzo skuteczne.

Problem z łamiącymi przepisy zmotoryzowanymi narasta ze względu na fakt, że na przejazdach powstaje coraz więcej samoczynnych sygnalizacji świetlnych z półrogatkami, albo bez rogatek, wyłącznie z sygnalizatorami świetlnymi. W tych miejscach kierowcy szczególnie często ignorują przepisy i przejeżdżają przez tory praktycznie bez zatrzymywania.

Ale prezes Urzędu Transportu Drogowego nie planuje instalowania kamer na przejazdach tego typu. Pół tysiąca urządzeń miałoby pojawić się na przejazdach bez rogatek, a wyłącznie ze znakiem "Stop" i krzyżem św. Andrzeja - czyli tzw. typ D. Innymi słowy, chodzi o przejazdy, na których ruch pociągów jest znikomy lub niewielki, a co za tym idzie, częściej dochodzi do ignorowania znaku "Stop" przez kierowców.

Czy 500 fotoradarów to dużo? W Polsce mamy zaledwie kilkanaście systemów RedLight, chociaż ich liczba ma wkrótce wzrosnąć do 50. Bardziej interesujący jest fakt, że nawet pół tysiąca systemów śledzących poczynania kierowców na przejazdach typu D oznacza zabezpieczenie zaledwie jednej dziesiątej tego typu skrzyżowań dróg z torami.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr