tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Peugeot SPx ma by dokadnie tym, czego potrzebujesz
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Peugeot SPx ma by dokadnie tym, czego potrzebujesz

Autor: Andrzej Sitek 2024.04.03, 13:10 Drukuj

SPx to elektryczny jednoślad, który nawiązuje do motoroweru Peugeot 103 z 1971 roku. Teraz... powrócił. No powiedzmy. 

Pierwszy motocykl Peugeot Motorcycles został zaprezentowany na wystawie w Paryżu w 1898 roku. Chociaż nigdy nie wszedł do produkcji, został zapamiętany ze względu na oryginalny wygląd i ciekawy silnik zamontowany prostopadle na tylnym kole. Z kolei pierwszy oficjalny motocykl wyprodukowany przez Peugeota był w rzeczywistości trójkołowcem i wynikiem partnerstwa między francuską firmą a Dion Bouton.

NAS Analytics TAG

Peugeot ma na swoim koncie między innymi zdobycie Grand Prix Monza w 1923 roku oraz kilka innych przykurzonych rekordów świata, ale nie można zaprzeczyć, że francuska marka od 120 lat tworzy nie tylko kultowe modele, które przeszły już do historii, w tym Peugeot 103 czy Peugeot S55, ale także pojazdy, które mogą być postrzegane jako filary przyszłej mobilności, zwłaszcza w postaci nowej generacji dwukołowych pojazdów elektrycznych.

Inna rzecz, że dziś nie bardzo już możemy kojarzyć Peugeot Motorcycles z krainą bagietek i pieczonych ślimaków, bo marka należy obecnie do niemieckiego holdingu Mutares, którego baza znajduje się w Monachium. Produkcja jednośladów odbywa się w chińskim Jinan i w Manduere (Francja).

W Europie oferta Peugeot obejmuje skutery podmiejskie, takie jak Django, a także skutery trójkołowe, na przykład Metropolis. Niedawno firma rozszerzyła swoją działalność na segment premium, oferując przygodowy maxi skuter o nazwie XP400 oraz sportowy, przyjazny dla początkujących naked bike o nazwie PM01.

Wygląda na to, że na tym nie koniec innowacji, bo właśnie poznaliśmy najnowszą koncepcję o nazwie SPx. Ten elektryczny jednoślad nawiązuje do wspomnianego już motoroweru Peugeot 103 z 1971 roku. W tamtych czasach model 103 był postrzegany jako coś więcej niż tylko środek transportu, bo uosabiał takie wartości jak wolność i niezależność, uwalniając młodych Francuzów od słabo rozwiniętego wówczas systemu transportu publicznego we Francji.

Teraz, ponad pół wieku później, SPx uosabia tę samą koncepcję, co motorower, od którego wszystko się zaczęło. Jednak dziś młodzi ludzie mają inne wartości i priorytety, co jest widoczne w projekcie SPx. Peugeot twierdzi, że minimalizm, zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna są podstawą do stworzenia koncepcji tej maszyny.

Co się kryje za tymi hasłami? SPx jest oczywiście elektryczny i jest również bardzo lekki dzięki aluminiowej ramie typu monocoque. Całość wygląda futurystycznie, co dodatkowo podkreśla przedni widelec i jednostronny wahacz. Na chwilę obecną Peugeot nie ujawnił jeszcze żadnych osiągów i danych technicznych SPx, ale spodziewamy się, że będzie to co najwyżej odpowiednik 125 cm3. Trochę szkoda, bo widać tu potencjał na coś więcej.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr