tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Małoletni, młodociany, nieletni? Kto to taki? Kolejny 16-latek zwiewał skuterem, wywalił się. Okazał się naćpany
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Małoletni, młodociany, nieletni? Kto to taki? Kolejny 16-latek zwiewał skuterem, wywalił się. Okazał się naćpany

Autor: Andrzej Sitek 2023.11.06, 11:28 Drukuj

Coraz więcej młodzieży jeździ motorowerami, skuterami i motocyklami. Jak są traktowani przez prawo? To zależy od wieku. Wyjaśnijmy sobie wreszcie tę kwestię.

Małoletni powyżej 13 roku życia nabywa częściową odpowiedzialność cywilną i odpowiada za swoje czyny. Nieletni, który ukończył 17 lat, odpowiada za wykroczenia i przestępstwa jak osoba dorosła. Mamy jeszcze młodocianego. Jakie są definicje powyższych określeń?

NAS Analytics TAG

16-latek zatrzymany w miejscowości Wleń został wytypowany do kontroli przez patrol policji w radiowozie. Po nadaniu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, nastolatek gwałtownie się zatrzymał, porzucił pojazd i próbował uciekać na piechotę. Po krótkim pościgu został złapany. Okazało się, że nie ma uprawnień do kierowania silnikowym jednośladem, a wstępny wynik badania na obecność narkotyków wykazał, że 16-latek znajduje się pod wpływem środków odurzających. Teraz nastolatek stanie przed sądem.

Według Ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich, używając tego terminu, mówimy o osobie do 18. roku życia, wobec której stosuje się przepisy w zakresie zapobiegania i zwalczania demoralizacji (nieokreślona dolna granica wieku). Po drugie to osoba, która w postępowaniu w sprawach o czyny karalne ukończyła 13 lat, ale nie ukończyła 17 lat. Po trzecie rozważamy przypadek osoby, wobec której zastosowano przepisy w zakresie wykonywania środków wychowawczych lub poprawczych, a nie ukończyła jeszcze 21 lat.

Kim jest młodociany? W Kodeksie karnym to sprawca, który w momencie popełniania czynu zabronionego miał mniej niż 21 lat oraz mniej niż 24 lata w czasie orzekania w pierwszej instancji. Z kolei w Kodeksie pracy młodociany to osoba, która ukończyła 15 lat, ale nie ma jeszcze 18 lat.

W przypadku osób małoletnich Kodeks cywilny wskazuje, że to osoba, która nie ukończyła 18 lat (w momencie zawarcia małżeństwa małoletni staje się pełnoletni).

Wróćmy do naszego przypadku 16-latka. Czy wiek sprawcy ma znaczenie przy ocenie odpowiedzialności za zdarzenie? Oczywiście, i wynika to z wyżej przytoczonych definicji. Gdyby sprawca miał mniej niż 13 lat, nie można by mu przypisać winy. Posiłkując się obowiązującymi regułami, osoba w tym wieku nie potrafi jeszcze przewidzieć wszystkich konsekwencji swoich czynów. Tym samym, nie ponosi też odpowiedzialności cywilnej. Jeśli powstaną jakieś szkody, odpowiadają opiekunowie małoletniego osobnika. Cały czas mówmy oczywiście o 13-latku lub kimś młodszym.

Ale po ukończeniu 13 roku życia taryfa ulgowa częściowo znika. Powyżej tej granicy wieku małoletni odpowiadają za szkody, które powodują, nabywają więc ograniczoną zdolność prawną. Kłopot w tym, że... nie zawsze. O tym, czy małoletni odpowie za swoje czyny, czy nie, decyduje sąd. To sąd wyłącza lub włącza odpowiedzialność rodziców — w każdej sprawie indywidualnie.

Nieletni, który ma mniej niż 17 lat — jak w przypadku naszego bohatera, i powyżej 13 lat, odpowie przed sądem rodzinnym i nieletnich. Jaką karę dostanie? To zależy od sądu, ale na pewno nie musi obawiać się mandatu i grzywny. Może natomiast dostać zakaz prowadzenia pojazdów nawet do 21. roku życia.

I jeszcze jedno. Po ukończeniu 17 roku życia delikwent odpowiada w pełni karnie, chyba że zachodzą podstawy do pociągnięcia nieletniego do odpowiedzialności na zasadzie artykuł 10 paragraf 2 kodeksu karnego, kiedy to nieletni może odpowiadać karnie już od ukończenia 15 roku życia.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę