tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Lżejsze i sztywniejsze Hondy. Producent będzie wzmacniał ramy włóknem węglowym

Lżejsze i sztywniejsze Hondy. Producent będzie wzmacniał ramy włóknem węglowym

Autor: Raff 2018.09.16, 14:16 Drukuj

Aluminiowa rama z dodatkiem wzmocnień z włókna węglowego to nowy pomysł Hondy na obniżenie wagi i zwiększenie sztywności motocykla. Producent złożył wniosek patentowy na takie rozwiązanie.

Waga motocykla ma zasadnicze znaczenie dla jego dynamiki. To dlatego producenci wykorzystują różne materiały i techniki, by ich motocykle były jeszcze lżejsze. Jednym z najlepszych do tego celu surowców jest włókno węglowe - wykonane z niego elementy są bardzo sztywne, wytrzymałe, ale też bardzo drogie.

Materiału tego używa się zatem tylko tam, gdzie cena ma drugorzędne znaczenie - w topowych maszynach wyścigowych, jak BMW HP4 czy Ducati 1299 Superleggera.

Honda wpadła na pomysł jak wykorzystać właściwości włókna węglowego przy zachowaniu rozsądnych kosztów. Producent złożył dokumenty patentowe na ramę wykonaną z aluminium wzmacnianego karbonem. Pozwala to uzyskać wysokie parametry sztywności ramy, przy zastosowaniu cieńszych aluminiowych ścianek.

Szkice patentowe pokazują niektóre z możliwych zastosowań tego materiału - na przykład wahacz wykorzystujący włókno węglowe zespolone z aluminium jako usztywnienie. Innym przykładem może być poprzeczka z karbonu, łącząca dwa boki ramy, przechodząca przez airbox.

 

Zdjęcia
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę