tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Leasing motocykla będzie wygodniejszy dzięki nadchodzącej zmianie przepisów. Oszczędności można liczyć w milionach złotych
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Leasing motocykla będzie wygodniejszy dzięki nadchodzącej zmianie przepisów. Oszczędności można liczyć w milionach złotych

Autor: Wojciech Grzesiak 2024.04.18, 07:05 Drukuj

Leasing to jedna z najpopularniejszych form finansowania samochodów i motocykli, ale szczęśliwy finał w postaci jego uruchomienia wymaga odrobiny zachodu. Teraz pojawiła się szansa na zmianę, dzięki której procedura stanie się wygodniejsza dla klientów i tańsza dla firm finansowych. O co chodzi?

W 2000 r. wprowadzono w art. 709 (2) Kodeksu cywilnego zapis, że umowa leasingu powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Niedawno pojawił się projekt deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego, który został przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Zakłada on zmianę brzmienia wcześniej wspomnianego artykułu Kodeksu cywilnego.

NAS Analytics TAG

W nowym brzmieniu umowa leasingu będzie wymagać zachowania formy dokumentowej. Jak mówi cytowany przez serwis Nowoczesna Flota Paweł Punda, radca prawny specjalizujący się w tematyce nowych technologii w sektorze finansowym, forma dokumentowa zakłada możliwość złożenia oświadczenia woli w dowolnej postaci, w tym w formie wiadomości tekstowej, maila lub nagranej rozmowy telefonicznej.

Jeżeli zmiany wejdą w życie, będą sporym ułatwieniem zarówno dla klientów, jak i doradców leasingowych, ponieważ dotychczas obie strony muszą znaleźć odpowiedni czas i miejsce do podpisania fizycznej umowy. To nie zawsze jest łatwe, jeśli ktoś prowadzi prężnie działającą firmę, a agent ma w swoim portfelu wielu klientów.

Według szacunków firmy Carsmile zmiana przepisów może przynieść oszczędności w kwocie ok. 15 mln zł rocznie. Łukasz Domański z Carsmile wylicza, że w samym 2022 r. zawarto 546 tys. umów leasingu samochodów, maszyn i innego sprzętu. Przy założeniu, że każda umowa ma 20-30 stron, a koszt wydrukowania jednej strony to 10 gr., sam druk może kosztować ok. 3,3 mln zł rocznie. Do tego dochodzą jeszcze koszty paliwa po stronie doradców leasingowych i przedsiębiorców.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę