tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Lazer Kestrel Z-Line Lumino - wygoda za rozsądne pieniądze
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Lazer Kestrel Z-Line Lumino - wygoda za rozsądne pieniądze

Autor: Dawid Stolicki 2013.10.23, 15:20 Drukuj

Przez ostatnie kilka miesięcy mieliśmy okazję testować kask Lazer Kestrel Z-Line. Jest to jeden z podstawowych modeli w kolekcji Lazera. Ten konkretny przypadek wyposażony jest w fotochromatyczną szybę. Podobne rozwiązania oferują w opcji również inni producenci, jednak są one stosunkowo drogie. Tu natomiast, poniżej tysiąca złotych otrzymujemy kask z wizjerem Lumino oraz pin-lockiem w zestawie.

Fotochromatyczny wizjer

W przypadku modelu Kestrel Z-Line Lumino rolę wizjera pełni szyba fotochromatyczna, która w zależności od natężenia światła przyciemnia się lub rozjaśnia. Producent podaje, że maksymalna zmiana przepuszczalności światła z 90 do 20% odbywa się w czasie nie dłuższym niż 15 sekund. Nie sprawdzaliśmy tego ze stoperem w ręku, jednak podczas normalnego użytkowania kasku adaptacja do warunków odbywała się błyskawicznie. Ogromnym plusem takiego rozwiązania jest jego bezobsługowość. Nie ma konieczności wożenia dodatkowej szybki w momencie, gdy istnieje prawdopodobieństwo podróżowania po zmierzchu. Nie występują też żadne dodatkowe systemy jak w przypadku blendy, które komplikują budowę kasku i jednocześnie zwiększają jego wagę.

Najważniejszym jest jednak fakt, że tego typu rozwiązanie pozwalają kierowcy całkowicie skupić się na jeździe. Jedyny problem jaki pojawiał się w tracie jego użytkowanie dotyczył parowania. W porównaniu z innymi kaskami, bez użycia pin-locka, wizjer zaparowywał zdecydowanie częściej i intensywniej. Otrzymywany w zestawie pin-lock na szczęście zdecydowanie redukował ten efekt i pozwalał na normalne użytkowanie kasku nawet przy niższych temperaturach i wysokiej wilgotności.

Dopasowanie/komfort

Kask jest stosunkowo płytki, co da się zauważyć już na pierwszy rzut oka. Dla osób lubujących się w głębszych skorupach, może to sprawiać wrażenie lekkiego dyskomfortu, do którego po jakimś czasie można się jednak przyzwyczaić. Jego wnętrze wykonane jest z przyjemnego, miękkiego materiału Dri-Lex, zaś znajdujące się pod nim wypełnienie dobrze dopasowuje się do kształtu głowy. Mimo wszystko, odniosłem jednak wrażenie, że gąbka w okolicach policzków nie zapewniała odpowiedniej stabilizacji kasku wokół pionowej osi. Być może wynika to z mojej indywidualnej fizjonomii i rozwiązaniem tego problemu byłaby wymiana wspomnianych elementów na nieco grubsze. Na szczęście producent przewidział taką sytuację, więc są one dostępne jako dodatkowa opcja. Przypinana w 4 miejscach wyściółka  bardzo łatwo się demontują, a przy okazji dość dobrze trzyma.

Budowa kasku i jego przeznaczenie

Skorupa kasku została wykonana z włókna szklanego, nie mniej jednak seria Z-Line jest również dostępna w opcji karbonowej. Jego klasyczny styl wyrzeka się jakichkolwiek udziwnień. Fanom lubiącym minimalistyczny design powinien zatem przypaść do gustu. Według producenta jest to kask całkowicie uniwersalny, z lekko sportowym zacięciem, którego głównym przeznaczeniem jest codzienny użytek. Powinien sprawdzić się zarówno w mieście, na trasie, jak i na torze. O ile w pierwszych dwóch przypadkach jestem w stanie się z tym zgodzić, o tyle co do ostatniej kwestii nie mam 100% pewności. Kask o wadze 1500g (rozm. L) nie należy do najlżejszych, choć trzeba przyznać, że podczas jazdy waga ta nie jest specjalnie odczuwalna.

Niewielki spoiler z tyły kasku poprawia jego aerodynamikę, a dodatkowo pełni funkcję pasywnego systemu wentylacji, działającego na zasadzie podciśnienia. Po wyjęciu wyściółki zauważamy poprowadzone wzdłuż skorupy kanały wentylacyjne, które umożliwiają lepszą i łatwiejszą cyrkulację powietrza wokół głowy. Dla dodatkowej poprawy naszego bezpieczeństwa, w przedniej części kasku zastosowano aluminiowe wzmocnienie, a w miejscu zapięcia znalazł się klasyczny system typu „podwójne D”. Co raz częściej można się spotkać ze strefami odblaskowymi, zlokalizowanymi w tylnej części kasków, czego dowodzi również Lazer. Warto dodać, że kask objęty jest 2-letnią gwarancją, jednak na stronie producenta możemy znaleźć informację o możliwości jego przedłużenia poprzez rejestrację on-line.

Podsumowując, kask wart jest swojej ceny. W zestawie otrzymujemy pin-lock oraz fotochromatyczny wizjer, który pełni swoją rolę znakomicie. W mojej ocenie, gorzej wypadł system wentylacji oraz niezbyt sprzyjające moim uwarunkowaniom fizjonomicznym dopasowanie w okolicach policzków. Ocena końcowa to solidna czwórka i o ile nie posiadacie bardzo szczupłych twarzy, w Waszym przypadku powinno być tylko lepiej.

Cena: 899 zł

Ocena: 4

Dane producenta:

Skorupa

 • M.C.F. - Multilayers Composite Fibre
 • 2 rozmiary skorupy
 • +/- 1500 gr (dla roz. L)
 • ECE 22.05

Bezpieczeństwo

 • nierysująca się szybka Anti-scratch
 • najbezpieczniejsze zapięcie typu DD (podwójne D)
 • cztery strefy odblaskowe - 3M Scotchlite™
 • EPS - zoptymalizowana ochrona

Wnętrze

 • F.A.S. : 6 otworów wentylacyjnych
 • Dri-Lex® interior - Aegis™ antybakteryjne w całości wyciągalne do prania
 • wyciągany "nosek"
 • wyciągany podbródek
 • system szybkiego wyjmowania szybki
 • nowy spoiler
 • dedykowany worek na kask

Rozmiary: 3XS – XXL

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

  NAS Analytics TAG
  na górę