tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Korzystasz z urzdze elektronicznych w trakcie jazdy? Sekundy mog zadecydowa o twoim yciu
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Korzystasz z urzdze elektronicznych w trakcie jazdy? Sekundy mog zadecydowa o twoim yciu

Autor: Wojtek Grzesiak 2021.04.12, 08:59 Drukuj

Motocykle i samochody są coraz bardziej naszpikowane różnymi gadżetami, które często zamiast pomagać - szkodzą. Lexus przeprowadził ciekawy eksperyment pokazujący, ile czasu zajmuje przeczytanie wiadomości tekstowej i co może się wtedy wydarzyć.

Nowoczesne motocykle są naszpikowane elektroniką, która pozwala na zmianę ustawień zawieszenia, trybu pracy silnika, a także odczytywanie wiadomości SMS, sprawdzanie ID dzwoniącego i korzystanie z nawigacji. Często jednak z tych dobroci korzysta się w trakcie jazdy, co wymaga spojrzenia na ekran i wykonania kilku ruchów palcami, a ruchy te mogą nas kosztować zdrowie, a nawet życie.

NAS Analytics TAG

Kwiecień jest dla amerykańskiej agencji National Highway Traffic Safety Administration miesiącem, w którym uczula ona kierowców na fakt, że oderwanie oczu "na chwilę", by przeczytać wiadomość tekstową lub zmienić ustawienia nawigacji w trakcie jazdy, może być bardzo niebezpieczne. Jak informuje NHTSA, w samym 2019 roku, korzystanie z urządzeń elektronicznych w trakcie prowadzenia pojazdu zebrało żniwo w postaci 3142 ofiar.

Z eksperymentu przeprowadzonego przez japońskiego producenta samochodów wynika, że samo przeczytanie wiadomości tekstowej zajmuje około 4,6 sekund. Przy prędkości 55 mil na godzinę - czyli 88,5 km/h oznacza to, że przejedziemy 105 metrów bez patrzenia na drogę. Jeszcze bardziej niebezpieczne może być "grzebanie" w ustawieniach pojazdu, które wymaga zlokalizowania odpowiedniego przycisku i znalezienia odpowiedniej opcji w menu, choć producenci samochodów i motocykli coraz częściej blokują możliwość korzystania z pewnych funkcji w trakcie jazdy. W przypadku wspomnianych wiadomości tekstowych coraz częściej pojawia się funkcja odczytania ich przez zestaw głośnomówiący.

Lexus nagrał specjalny klip z okazji miesiąca poświęconego wszelkiego rodzaju elektronicznym rozpraszaczom. Możecie zobaczyć go poniżej. Uczestnicy nie otrzymali jednak telefonów tylko samochód, w którym na przedniej szybie naklejono folię zmieniającą kolor na mlecznobiały po podłączeniu jej do prądu. W przypadku eksperymentu kierujący nie widzieli drogi właśnie przez 4,6 sekund.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr