tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Jak zabra motocykl na urlop? Jeli nie na koach, to w inny sposb. Sprawdzamy opcje
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Jak zabra motocykl na urlop? Jeli nie na koach, to w inny sposb. Sprawdzamy opcje

Autor: Andrzej Sitek 2024.02.22, 13:49 Drukuj

Motocyklem można do celu dojechać lub go ze sobą zabrać. W tym drugim wariancie mamy kilka możliwości. Które są najlepsze? To zależy.

Niekiedy po prostu trzeba przetransportować motocykl z punktu A do punktu B. Okoliczności takich sytuacji nie warto wymieniać, bo po prostu jest ich zbyt wiele. Najczęściej jednoślad musi trafić w miejsce, z którego będzie można na nim pojechać w dalszą podróż - na własnych dwóch kołach, lub użytkować go w miejscu przeznaczenia.

NAS Analytics TAG

W praktyce, aby zrealizować ten zamysł, mamy cztery główne opcje. Po pierwsze można to zrobić samodzielnie. Po drugie wynająć firmę transportową, po trzecie firmę kurierską, a na koniec firmę specjalizującą się wyłącznie w transporcie motocykli. Każda z tych możliwości wiąże się z osobnym ryzykiem i korzyściami.

Jak samodzielnie przetransportować motocykl?

Na pierwszy rzut oka podejście "zrób to sam" może wydawać się najlepszym rozwiązaniem. Do plusów należy kontrola i ewentualna oszczędność pieniędzy, ale niezbędny czas i koszty realizacji mogą okazać się finalnie wyższe, niż inne rozwiązania. Oczywiście każdy motocyklista uwielbia mieć kontrolę, bo to jeden z powodów, dla których w ogóle jeździmy. Oddanie motocykla w obce ręce jest dla niektórych zmotoryzowanych niepokojącym doświadczeniem.

Samodzielne przewiezienie motocykla może być tańsze niż inne możliwości, ale nie musi, bo to zależy od odległości i tego, czy dysponujemy samochodem osobowym oraz przyczepą, ewentualnie busem. Do tego trzeba wiedzieć, jak bezpiecznie przewieźć motocykl, jak go zabezpieczyć do transportu, a także, w jaki sposób umieścić na przyczepie i z niej potem zjechać, bez ryzyka uszkodzenia motocykla.

Samodzielny transport motocykla to także dużo straconego czasu. Podróż zajmuje go więcej, bo autem z przyczepą trzeba jechać wolniej i ostrożniej. Nie bez znaczenia są koszty, bo nawet ekonomiczne samochody będą zużywać znacznie więcej paliwa, gdy są obciążone balastem na haku holowniczym.

Transport motocykla jako usługa przewoźnika

Jeśli chcemy zaoszczędzić czas na transport motocykla, ważne są szybkość i niezawodność, jedną z opcji jest skorzystanie z lokalnego lub krajowego przewoźnika. Firmy tego typu specjalizują się w transporcie dużych przesyłek na terenie całego kraju. Proste wyszukiwanie w Google firm przewozowych spowoduje wyświetlenie wielu podmiotów oferujących transport motocykla do miejsca docelowego. Zwykłych przewoźników jest znacznie więcej niż wyspecjalizowanych firm zajmujących się transportem motocykli (usługi profesjonalne), ale mogą oferować dość zróżnicowany poziom usługi, warunki przewozu oraz cenę.

Dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie ze specjalnej platformy, która skupia niezależnych przewoźników - w tym przewożącym towary z obszaru Polski do innych krajów. Całą procedurę znajdziecie w naszym artykule:

Herkules Moped typ 219 z

Jak tanio przywieźć motocykl z Niemiec? Skorzystałem z pomocy Clicktrans.pl. Wyszło tanio i dobrze »

Zaletą powyższego rozwiązanie jest na pewno cena, ponieważ opcja transportu wygenerowana przez właściciela motocykla wygląda nieco jak oferta w licytacji. Minus to pewna przypadkowość, bo trzeba dogadać się z wytypowanym przewoźnikiem co do terminu i warunków transportu, a te mogą być naprawdę bardzo różne. Warto pamiętać, że motocykl jest przewożony wraz z innymi towarami, co na pewno zwiększa nieco ryzyko przypadkowego uszkodzenia naszego pojazdu. Spedytorom zazwyczaj brakuje specjalistycznego doświadczenia i sprzętu do wysyłki motocykli, dlatego może pojawić się konieczność, aby zadbać o to samodzielnie.

Z drugiej strony przewoźnicy są najczęściej bardzo elastyczni: odbierają motocykl spod wskazanego adresu, pozwalają uczestniczyć w procesie załadunku i umożliwiają sprawdzenie, czy pojazd na pewno został dostatecznie umocowany i zabezpieczony. Istnieją także różne opcje ubezpieczenia pojazdu, z którymi trzeba się szczegółowo zapoznać, bo mogą istotnie różnić się wyłączeniami i ceną.

Ponieważ firmy przewozowe zarabiają pieniądze dzięki terminowości i niezawodności usług, zazwyczaj można liczyć na to, że motocykl dotrze na czas i w jednym kawałku. Im szybciej motocykl dotrze na miejsce, tym szybciej będzie można wybrać kolejnego klienta i towar. Stąd przewoźnicy działają szybko. Według aktualnych statystyk Cliktrans obecnie średnia cena transportu motocyklowego w transporcie krajowym waha się od 1,5 zł do 2,2 zł za kilometr.

Wysyłka kurierem? Można i tak

Innym wariantem tego rozwiązania jest przesyłka kurierem, która oznacza jednak konieczność samodzielnego ustabilizowania i przygotowania motocykla do transportu na palecie o określonych rozmiarach, tzw. przesyłka paletowa niestandardowa. Do tego dochodzą inne warunki określone w regulaminach poszczególnych firm kurierskich, na przykład konieczności spuszczenia benzyny przed transportem.

Jak informuje w swoim poradniku transportowym allekurier.pl, większość przewoźników określa maksymalne wymiary przesyłki na palecie w granicach 120 cm x 80 cm, nie wyższe niż 180 cm oraz o maksymalnej wadze do 700 kg. Tak jest np. w przypadku usług oferowanych przez kuriera UPS. Niektórzy usługodawcy stopniują cenę za przewóz w zależności od wagi jak w przypadku DHL. Najtańsza będzie przesyłka o wadze ładunku do 200 kg. Następne progi wagowe i cenowe to kolejno 400 kg, 600 kg, 800 kg i 1000 kg. W tym przypadku jednak do ostatecznej ceny brana jest pod uwagę odległość. W związku z tym cenę można określić jedynie na konkretnym przykładzie, ale generalnie firmy kurierskie są droższe niż przewoźnicy.

Profesjonalny przewóz motocykla

Profesjonalni spedytorzy oferują najbardziej specjalistyczne doświadczenie i sprzęt. Ludzie, którzy zawodowo zajmują się przewożeniem motocykli, po prostu się na nich znają, mają odpowiednie wyposażenie i doświadczenie. W większości przypadków firma specjalizująca się w transporcie motocykli będzie dysponować sprzętem zaprojektowanym specjalnie z myślą o unikalnych potrzebach jednośladu. Od specjalistycznych ciężarówek po sprzęt i wiązania, wszystko jest na najwyższym poziomie.

Jeśli masz obawy dotyczące dodatkowej ochrony niestandardowego malowania, chcesz wysłać szczególnie duży lub szczególnie cenny motocykl, albo pojazd ma unikalną cechę, którą należy wziąć pod uwagę podczas procesu wysyłki, wyspecjalizowani przewoźnicy uwzględnią te warunki. Doświadczenie to nie tylko brak stresu i obaw o motocykl: przekłada się również na terminowy, wolny od ryzyka uszkodzeń proces transportu dwukołowego ładunku. Ale jakość kosztuje. Ponieważ profesjonalne firmy zajmujące się transportem motocykli dysponują specjalistycznym sprzętem i wiedzą, koszt korzystania z tych usług może być wyższy niż samodzielne wykonanie wszystkich czynności, ale skorzystanie z przewoźnika, który transportuje wszystko, jak leci.

A może koleją?

W Niemczech podczas lata uruchamiana jest sługa firmy Urlaubs-Express. Tak zwana autokuszetka umożliwia przewożenie motocyklem koleją wraz z właścicielem, z Hamburga i Dusseldorfu do pięciu celów we Włoszech, Austrii i Niemczech. W Polsce przewóz motocykla był niegdyś możliwy przez PKP Cargo. Zdarzały się również udane próby nadania motocykla jako… przesyłki konduktorskiej, ale obecnie Polskie Koleje Państwowe nie świadczą usługi przewozu motocykli dla klientów indywidualnych. Motocykli nie można przewozić tak jak na przykład rowerów, a szkoda.

Transport… lotniczy

Jeśli wakacje są za Oceanem, w zasadzie najlepszą opcją jest wypożyczenie motocykla na miejscu, ale swój pojazd można też dostarczyć drogą powietrzną - oraz morską, której zajmuje zbyt wiele czasu i pieniędzy, więc nie warto jej polecać. Wymarzoną opcją byłoby zabranie własnego motocykla jako bagaż w tym samym samolocie, którym lecimy. To nie zawsze jest możliwe, chociaż w sezonie letnim taką usługę oferują niektóre linie lotnicze, na przykład Air Canada.

Z racji gabarytów motocykli, można je przewozić wyłącznie w lukach bagażowych transoceanicznych samolotów szerokokadłubowych. Oferta zawęża się więc do startów i lądowań z dużych lotnisk, ale dla motocyklowych podróżników dojechanie w odpowiednie miejsce na konkretnym kontynencie nie powinno być problemem. Linie wymagają wcześniejszego przygotowania motocykla do takiego transportu, gdyż jest on traktowany jako ładunek potencjalnie niebezpieczny.

Należy przede wszystkim ograniczyć ilość paliwa w zbiorniku — jego poziom nie może przekroczyć 1/4 pojemności zbiornika. Akumulator musi być solidnie zamocowany i zabezpieczony przed zwarciami. Ponadto trzeba wyłączyć alarm i inne systemy antykradzieżowe, a także ewentualnie nawigację i radiowe systemy komunikacyjne. Zapasowy kluczyk musi pozostać w stacyjce. Dozwolone jest przewożenie w kufrach motocykla bagażu oraz części, ale podlegają one szczegółowej kontroli i odprawie.

Europejskie oddziały Air Canada funkcjonują m.in. we Frankfurcie, Paryżu, Brukseli, Dublinie, Londynie, Manchesterze, Edynburgu i Glasgow. Koszty uzależnione są od tego, czy chcemy tylko wysłać motocykl, czy sami lecimy tym samym lotem. W pakiecie jest oczywiście taniej, ale ceny i tak są zabójcze. Koszt transportu motocykla w obie strony między Europą a Ameryką Północną to kilkanaście tysięcy zł, jeśli wykupiony jest dodatkowo bilet pasażerski. Bez niego suma ta wzrastała nawet o jedną czwartą.

Szczegółowe informacje znajdziecie na oficjalnej stronie Air Canada. Oczywiście warto sprawdzić też opcje innych operatorów lotniczych.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr