tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 From OWB to MotoGP - recenzja
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka 950
NAS Analytics TAG
motul belka 420
NAS Analytics TAG

From OWB to MotoGP - recenzja

Autor: Michał "Mick" Fiałkowski 2007.12.23, 14:14 Drukuj

Wydana w połowie tego roku biografia „The Haydens: Nicky, Tommy & Roger, From OWB to MotoGP" to pozycja idealna nie tylko dla kibiców „Kentucky Kida", ale także dla tych, którzy nie darzyli go do tej pory zbytnią sympatią. Dlaczego...?

Dla wielu europejskich fanów ubiegłoroczny triumf w MotoGP Nicky'ego Haydena był jedynie wypadkiem przy pracy Valentino Rossiego i przypadkowym zwycięstwem mało znanego Amerykanina. Dla samego Haydena oraz jego licznej rodziny była to kulminacja długiej drogi, która zaczęła się wiele lat temu na małej farmie w stanie Kentucky.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, przez jak wiele przejść musiała rodzina z Owensboro aby Nicky trafił do MotoGP w barwach najbardziej utytułowanej ekipy Repsol Honda, a jego bracia, starszy Tommy i młodszy Roger Lee, do fabrycznych zespołów prestiżowych, amerykańskich mistrzostw AMA Superbike.

Właśnie dlatego w tym roku powstała książka „The Haydens: Nicky, Tommy & Roger, From OWB to MotoGP". Jej autor, redaktor naczelny słynnego amerykańskiego magazynu Road Racer X (uważanego przez wielu za najlepsze pismo wyścigowe na świecie), a wcześniej przez wiele lat dziennikarz legendarnego tygodnika Cycle News, Chris Jonnum, rodzinę Haydenów zna od lat. „CJ" śledził wyczyny trzech braci na samym początku ich kariery - w amerykańskim dirt-tracku (odpowiednik polskiego żużla), z bliska relacjonował marsz Nicky'ego po tytuł AMA Superbike oraz towarzyszył mu podczas kolejnych wyścigów MotoGP, w międzyczasie kontrolując postępy jego braci w USA.

Dzięki wieloletniej znajomości i całkowitemu zaufaniu ze strony Haydenów, Chris uzyskał pełny dostęp do rodzinnych archiwów oraz nieznanych do tej pory historii. To właśnie dzięki niemu dowiemy się, iż rodzice najszybszych braci w Ameryce, Rose i Earl poznali się... w areszcie, który z nich musiał w podstawówce powtarzać klasę z powodu dysleksji, jakim cudem w wieku kilku lat wystartowali w prestiżowym wyścigu Suzuka 8 hour... na własnym podwórku i dlaczego niewiele brakowało, a Nicky w MotoGP ścigałby się w barwach Yamahy!

Rodzinna biografia opisuje praktycznie całe życie trzech braci, włącznie ze startami w wyścigach ich dwóch sióstr! Jonnum ujawnia dlaczego rodzina postanowiła porzucić ukochany dirt-track i spróbować szczęściach na asfalcie, dlaczego Earl podrobił dokumenty i zawyżył wiek swoich synów aby mogli w 1993 roku wystartować w wyścigach prestiżowej, hiszpańskiej serii Ducados pod okiem samego Wayne'a Rainey'a oraz dlaczego Nicky nadal mieszka z rodzicami. „Nicky, Tommy i Roger to bardzo utalentowani zawodnicy, ale ta książka pokazuje jak dużo ciężkiej pracy i poświęcenia cała ich rodzina włożyła w ich sukces." - wyjaśnia autor.

Licząca prawie dwieście stron książka to jednak nie tylko pasjonujące opisy podzielone na czternaście rozdziałów ale również aż kilkaset wspaniałych fotografii. Zdjęcia, zarówno najlepszych fotografów z AMA i MotoGP, jak i z prywatnego archiwum rodziny, ukazują braci nie tylko na torze, ale także poza nim. Nie brakuje fotek oklejonego wyścigowymi plakatami pokoju w którym mieszkali po kolei wszyscy trzej, domu pełnego części motocyklowych i rodzinnego busa, w którym pomysłowy senior rodu upychał jakimś cudem po kilkanaście jednośladów.

Książka (o imponujących rozmiarach 259 na 195 mm), która swoją premierę miała podczas tegorocznej Red Bull US GP na torze Laguna Seca i wyprzedzała się w całości już pierwszego dnia, wizualnie prezentuje się bez porównania o wiele lepiej niż np. słynna autobiografia Valentino Rossiego pt. „What if Had Never Tried It?". "Z pewnością książka robi bardzo dobre wrażenie." - przyznaje Chris Jonnum. „Głównie dzięki temu, iż otrzymałem od rodziny nieograniczony dostęp do ich niesamowitych zdjęć sprzed lat oraz zaprosiłem do współpracy najlepszych fotografów z całego świata. Niektórzy z pewnością w ogóle nie będą jej czytać, a jedynie przeglądać fotki, ale nie mam nic przeciwko."

Z pewnością jest to idealna lektura nie tylko dla każdego sympatyka "Kentucky Kida", ale także dla tych, którzy do tej pory nie darzyli go szczególną sympatią. „From OWB to MotoGP" pozwoli im bowiem zrozumieć, że Nicky nie urwał się z przysłowiowej choinki i całe swoje życie poświęcił na walkę o tytuł mistrza królewskiej klasy.

„Niewielu zawodników, jeśli w ogóle jakikolwiek, jest tak popularnych jak Valentino Rossi." - wyjaśnia autor zapytany dlaczego Nicky Hayden wywołuje tak skrajne emocje wśród fanów MotoGP. „Z tego powodu było oczywiste, że pierwsza osoba, która strąci go z tronu będzie musiała stawić czoła fali krytyki ze strony jego kibiców. Nie można też zaprzeczyć faktowi, że Rossi miał w sezonie 2006 sporo pecha, podczas gdy Nicky jechał ostrożnie, wygrywając tylko dwa wyścigi, ale broniąc przewagi punktowej na motocyklu na którym nigdy nie czuł się dobrze. Moją osobistą odpowiedzią na to jest tabela z wynikami - zawodnik z największą liczbą punktów zostaje mistrzem i tyle, ale rozumiem dlaczego niektórzy zarzucali Nicky'emu ostrożną jazdę. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę, iż Nicky to przystojny sportowiec ze wspaniałą rodziną i lukratywnym kontraktem, część krytyki bierze się z pewnością ze zwykłej zazdrości."

...a co oznacza OWB? To kod lotniska Daviess County w rodzinnym mieście Haydenów, Owensboro.

Ścigacz.pl ma dla wszystkich kibiców MotoGP wyjątkową niespodziankę. Dzięki uprzejmości Chisa Jonnuma i wydawcy książki, Davida Bulla, już wkrótce jako jedyni w Polsce opublikujemy jeden z czternastu rozdziałów „From OWB to MotoGP", włącznie z kilkunastoma fantastycznymi zdjęciami. Zaglądajcie więc na nasze strony na bieżąco.

Książkę „The Haydens: Nicky, Tommy & Roger, From OWB to MotoGP" zamówić można bezpośrednio ze strony europejskiego wydawcy - www.haynes.co.uk, za niecałych osiemnaście funtów! Pozycja dostępna jest niestety tylko w języku angielskim.


NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

motul belka 420
NAS Analytics TAG

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    motul belka 950
    NAS Analytics TAG
    na górę