tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Dwusuwowa Vespa wprowadza mark do Ksigi Rekordw Guinnessa. Jaki rekord ustanowi 65-latek z Lombardii?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Dwusuwowa Vespa wprowadza mark do Ksigi Rekordw Guinnessa. Jaki rekord ustanowi 65-latek z Lombardii?

Autor: Wojciech Grzesiak 2024.04.18, 07:43 Drukuj

Valerio Boni to włoski dziennikarz, który jest pasjonatem skuterów marki Vespa i ma nawet na koncie współautorstwo kilku książek. Tuż przed 78. urodzinami marki wprowadził ją do Księgi Rekordów Guinnessa za sprawą swojego wyczynu na dwusuwowym modelu 50 Special z 1979 r.

Valerio Boni ma 65 lat i dokonał swojego wyczynu już w marcu, ale informacje na ten temat pojawiły się dopiero teraz, kiedy Vespa rozpoczyna 18 kwietnia świętowanie swoich 78. urodzin i 140. urodzin Piaggio. Miejscem akcji był historyczny tor Terramar koło Barcelony, który wybudowano w 1923 r. Valerio Boni przejechał 1233,075 km w 24 godz. i tym samym pobił poprzedni rekord o 305 km. Wcześniej dzierżył go Mark Brown z Australii.

NAS Analytics TAG

Jak podaje włoski portal RDS, to nie jest pierwszy długodystansowy rekord Boniego, ponieważ m.in. w 2022 r. ustanowił rekord w najdłuższym dystansie przejechanym na skuterze elektrycznym oraz na motocyklu off-road. W lutym 2023 r. ustanowił rekord prędkości w jeździe na... nartach... ciągniętych za samochodem... Co ciekawe, już raz próbował pobić rekord w całodobowej jeździe na Vespie i miało to miejsce w... 1979 r. Wtedy przejechał 940 km, ponieważ musiał trzymać się prędkości 40 km/h.

- To nie był oficjalny rekord, ponieważ pomimo obecności chronometrażu nie pomyślałem o możliwości zdobycia certyfikacji Księgi Rekordów Guinnnessa. Po prostu uważałem to za jedną z głupotek w moim życiu, ale też małą porażkę, bo moim celem w 1979 r. było przejechanie 960 km - powiedział Valerio Boni.

Jego Vespa została odnowiona w 2015 r. i wpisana do rejestru historycznego FIM. Podczas pandemii koronawirusa trafił na wpis w Księdze Rekordów Guinnessa dotyczący najdłuższego dystansu przejechanego skuterem z silnikiem o pojemności 50 cm3. Autorem rekordu był Mark Brown, a jego wynik o 12 km gorszy niż dystans przejechany przez Boniego w 1979 r.

Tym razem sprzyjała mu też prędkość, ponieważ otrzymał informację, że nie musi trzymać się ustawowych limitów prędkości, więc odblokował swoją Vespę do ok. 55 km/h. Pomagali mu mechanicy z firmy Epoca Motors oraz zawodnicy Team Castrol z Hiszpanii, dzięki którym było możliwe tankowanie Vespy w locie. Poniżej możecie zobaczyć krótkie video podsumowujące jego wyczyn.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr