tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Dopłaty do pojazdów elektrycznych. Czy skorzystają także motocykle?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Dopłaty do pojazdów elektrycznych. Czy skorzystają także motocykle?

Autor: Raff 2019.02.20, 10:52 4 Drukuj

36 tysięcy złotych - taką dopłatę do nowego pojazdu elektrycznego będzie można uzyskać z Ministerstwa Energii. Byliśmy ciekawi czy resort przewiduje także dopłaty do zasilanych prądem motocykli.

Kilka dni temu gruchnęła wieść, że Ministerstwo Energii będzie dopłacać do zakupu nowych pojazdów elektrycznych. Wartość dofinansowania będzie wynosić maksymalnie 30 proc. kosztów pojazdu, ale maksymalnie będzie to 36 tys. zł na jeden pojazd.

__________________________________________

Choć kwota wydaje się całkiem spora, Polska, jeśli chodzi o wsparcie pojazdów zasilanych alternatywnymi paliwami, jest na szarym końcu UE. Na razie nie ma w naszym kraju żadnych wymiernych profitów - w Niemczech elektryki zwolnione są z podatku drogowego, w Wielkiej Brytanii z akcyzy, a ponadto w wielu krajach Unii pokaźne dopłaty do takich pojazdów funkcjonują od dawna. W Rumunii sięgają one 9,5 tys. euro.

Uzyskanie dofinansowania nie będzie łatwe - w końcu mówimy o Polsce, tutaj nic nie może być proste. Za dofinansowanie odpowiedzialny będzie Fundusz Niskoemisyjnego Transportu - ten sam, który jest beneficjentem opłaty emisyjnej, będącej częścią ceny paliwa od stycznia tego roku.

Uzyskanie dofinansowania z FNT będzie wiązało się z ogłoszeniem przez Fundusz konkursu, do którego chętni będą mogli przystąpić. Jakie miałyby być zasady takiego konkursu  - tego nie wiadomo. Zdaniem Macieja Mazura, dyrektora Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) cytowanego przez Rzeczpospolitą, system jest bardzo mało transparentny i bardzo skomplikowany, co może przełożyć się na niejasne zasady jego funkcjonowania.

Spytaliśmy Ministerstwo Energii czy dopłatami będą mogły zostać objęte także motocykle elektryczne. W odpowiedzi czytamy:

Zgodnie  z  projektem  wsparcie przeznaczone jest na nabycie nowego pojazdu elektrycznego, o którym mowa w art. 2 pkt 12 ustawy o elektromobilności tj. pojazd samochodowy w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r.  -  Prawo  o  ruchu drogowym, wykorzystujący do napędu wyłącznie energię elektryczną akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania, także nie obejmuje ono motocykli elektrycznych.

Wygląda na to, że szumnie zapowiadane przez premiera wsparcie elektromobilności polegać będzie na politycznych manifestach - wymierne działania są za drogie i wygląda na to, że rząd nie ma zamiaru rozdawać pieniędzy na głupoty.

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 4
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę