tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Ceny paliw na stacjach ju rosn. Po wyborach parlamentarnych wystrzel w gr? Jak duo zapacimy?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Ceny paliw na stacjach ju rosn. Po wyborach parlamentarnych wystrzel w gr? Jak duo zapacimy?

Autor: Andrzej Sitek 2023.10.13, 10:43 4 Drukuj

Tak niskich cen na stacjach benzynowych nie widzieliśmy od czasu początku agresji Rosji na Ukrainę. Ceny spadały od dłuższego czasu, zachowując nienaturalną relację do cen ropy na giełdach, co wielu ekspertów uznało za efekt politycznego sterowania poczynaniami PKN Orlen.

Ale oferując środki pędne po niemal najniższej cenie w Europie, Orlen doprowadził do zwiększenia turystyki paliwowej do Polski oraz rosnącej podaży. Kierowcy zaczęli tankować na zapas, słusznie przewidując, że ceny muszą zacząć wkrótce rosnąć. Tymczasem na stacjach zaczęło po prostu brakować paliwa, a na dystrybutorach największej polskiej sieci paliw pojawiły się kartki informujące o… awarii dystrybutorów albo pomp.

NAS Analytics TAG

Z cotygodniowych danych paliwowych publikowanych przez KE wynika, że najniższa średnia cena benzyny PB95 w Unii Europejskiej jest nadal właśnie w Polsce. Ropę można zatankować taniej wyłącznie na Malcie. Ale ceny już rosną. Diesel wzrósł w ciągu kilku dni o średnio 12 groszy, do poziomu 6,14 zł/l. Najpopularniejszy rodzaj benzyny podrożał nieco mniej. Za litr PB95 zapłacimy średnio 6,07 zł, to jest o 8 groszy więcej niż przed tygodniem. Co będzie dalej?

Jak prognozuje e-petrol.pl., w nadchodzącym tygodniu zapłacimy za PB95 nawet 6,15 zł/l. Z kolei litr ropy może osiągnąć 6,22 zł/l. Jak kształtowałyby się ceny paliw w Polsce, gdyby nie istniały naciski polityczne? To pytanie zadał ekspertom serwis Money.pl. Okazuje się, że według specjalistów branży realna cena za litr benzyny, z uwzględnieniem zeszłotygodniowej obniżki cen surowca na giełdach, wyniosłaby ok. 6,8 zł. Za ropę płacilibyśmy ok. 7,2 zł/l.

Urealnienie cen zapewne rozpocznie się już w przyszłym tygodniu, natomiast nie możemy przewidzieć obecnie, jak szybko będzie przebiegał ten proces. Sytuacja geopolityczna komplikuje się ze względu na rozpoczętą w ostatnich dniach wojnę na Bliskim Wschodzie, przy ciągle niezakończonym konflikcie na Ukrainie.

Nie wiemy również, która opcja zwycięży podczas niedzielnych wyborów parlamentarnych w Polsce. Od tego wyniku mogą zależeć strategiczne decyzje podejmowane przez prezesa PKN Orlen, Daniela Obajtka. Sytuacja jest dynamiczna, a zmiennych zbyt wiele, ale jednego możemy być pewni - taniej już nie będzie.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 3
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr