tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 CANARD rozbudowuje system RedLight. 16 miast i 20 skrzyżowań jest teraz bacznie obserwowanych przez kamery
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

CANARD rozbudowuje system RedLight. 16 miast i 20 skrzyżowań jest teraz bacznie obserwowanych przez kamery

Autor: Andrzej Sitek 2024.01.02, 11:56 Drukuj

Już w 16 miastach i na 20 skrzyżowaniach, gdzie kierowcy notorycznie ignorowali sygnalizację świetlną, zamontowano systemy RedLight. Jak działa to urządzenie?

Kamery monitorujące skrzyżowanie oraz zainstalowane na nich sygnalizatory wykrywają przypadki wjechania przez kierujących na skrzyżowanie przy nadawanym czerwonym świetle. Kamery śledzą tor poruszania się pojazdu oraz dokumentują popełnione wykroczenie wraz z danymi umożliwiającymi identyfikację pojazdu, czas i miejsce popełnienia wykroczenia oraz czas, jaki upłynął od zapalenia się czerwonego światła.

NAS Analytics TAG

CANARD sukcesywnie rozbudowywał ten system, który obecnie kontroluje w kraju 41 skrzyżowań, na których bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego pilnują rejestratory wjazdu na czerwonym świetle.

Mandat za przejazd na czerwonym świetle to 500 zł i 15 punktów karnych. Jeśli właściciel pojazdu nie wskaże sprawcy, musi liczyć się z karą finansową w wysokości 500-800 zł. Trzecia ewentualność to gwałtowne hamowanie przed sygnalizatorem, co może spowodować zagrożenie na drodze. To wykroczenie jest karane bardzo srogo. Kara wyniesie od 500 zł do nawet 5 tys. zł.

Co ciekawe, po raz pierwszy w historii CANARD tego typu rozwiązania zastosowano na przejazdach kolejowo-drogowych. Systemy zamontowano na ul. Szczecińskiej i ul. Średzkiej we Wrocławiu, na ul. Cyrulików w warszawskim Rembertowie oraz w Radomsku w woj. łódzkim.

Po przekroczeniu przez pojazd wirtualnej linii detekcji tożsamej z linią warunkowego zatrzymania w trakcie nadawanego czerwonego światła, system automatycznie wykrywa i rejestruje wykroczenie. Urządzenie identyfikuje pojazd, którym naruszono przepisy, jego kategorię oraz markę.

Jednocześnie zapewnia rozpoznanie numerów tablic rejestracyjnych jadących pojazdów oraz do każdego zarejestrowanego zdarzenia przyporządkuje dane dotyczące miejsca i czasu jego wystąpienia, oraz czasu trwania fazy czerwonego światła.

Montaż systemów RedLight na newralgicznych przejazdach kolejowo-drogowych ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa i zmianę zachowania kierujących. Niestety wciąż dochodzi do przypadków wjeżdżania wprost pod rozpędzone pojazdy szynowe, niezachowania ostrożności, ignorowania sygnalizacji świetlnej, objeżdżania opuszczonych zapór, czy wjeżdżania na przejazdy mimo braku możliwości kontynuowania jazdy.

Jednocześnie liczba wypadków i poszkodowanych na przejazdach kolejowych spada od lat. W 2022 roku odnotowano 172 wypadki i kolizje z udziałem pojazdów i pieszych. W wyniku tych zdarzeń ciężko rannych zostało 20 osób, a zginęły 43 osoby.

 

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę