tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Budowa dróg w trybie uproszczonym. Rząd chce omijać konsultacje społeczne i stosować przymusowe wywłaszczenie
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
 
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Budowa dróg w trybie uproszczonym. Rząd chce omijać konsultacje społeczne i stosować przymusowe wywłaszczenie

Autor: Wojciech Grzesiak 2023.05.30, 10:36 4 Drukuj

Rząd przyjął przepisy pozwalające na stosowanie procedury uproszczonej przy wybranych inwestycjach. To oznacza możliwość ominięcia konsultacji społecznych i środowiskowych, a także dopuszcza przymusowe wywłaszczenia. Dzięki temu m.in. niektóre odcinki dróg będą budowane szybciej. Teraz sprawą zajmie się sejm.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, nowe regulacje mają usprawnić realizację inwestycji o znaczeniu strategicznym. Przedstawiciele organizacji pozarządowych już protestują i wskazują, że sprawa może być kolejną, która negatywnie wpłynie na nasze stosunki z Unią Europejską. Propozycja rządu dopuszcza podejmowanie decyzji o realizacji inwestycji bez oglądania się na konsultacje społeczne i decyzje środowiskowe, a także umożliwia przymusowe wywłaszczenie.

NAS Analytics TAG

Cytowany przez Dziennik Gazeta Prawna Robert Chwiałkowski z fundacji Dla Biebrzy podkreśla, że taka ustawa cofnie nas do czasów PRL i przyniesie więcej szkód niż pożytku. Projekt nie przewiduje m.in. analiz ruchu, inwentaryzacji przyrodniczej oraz analiz efektywności ekonomicznej. Chwiałkowski wskazał, że takie działanie może paradoksalnie spowolnić realizację inwestycji i zwiększyć koszty budowy oraz eksploatacji.

DGP informuje, że pierwszą z takich inwestycji ma być trasa S16 z Mrągowa do Ełku, która przetnie Mazury, przeciwko czemu protestują organizacje ekologiczne. Kolejną taką drogą byłby fragment Via Carpatia z Białegostoku do Ełku, który ma przeciąć Biebrzański Park Narodowy, ale jednocześnie jest uważany za istotny z punktu widzenia przemieszczania wojsk UE i NATO.

Inwestycje drogowo-obronne byłyby też wyłączone spod ustawy o ochronie zabytków, a także prawa geologicznego i górniczego. Jednocześnie jest to oczywiście kolejny przykład przygotowań do wyborów parlamentarnych, chociaż kwestia przymusowych wywłaszczeń raczej nie sprawi, że potencjalni wyborcy będą zadowoleni. Teraz pakietem zmian zajmą się komisje sejmowe.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Autor: Won 30/05/2023 19:34

Won trollu

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę