tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 BMW R1200R/R1200R Classic - drogówka
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
BMW R1200R/R1200R Classic - drogówka
Autor: Łukasz „Boczo” Tomanek 2010.11.24, 13:48 18 Drukuj
Jak się patrzy
Nowelizacja silnika
Największą nowością BMW R1200R 2011 jest silnik. To nadal ten sam potężny dwucylindrowy bokser, który doskonale znamy, ale teraz ma on rozrząd DOHC i zawory umieszczone radialnie. W rezultacie moc wzrosła do 110 KM przy 7750 obr/min, a moment obrotowy do 119 Nm przy 6000 obr/min, co w przypadku motocykla ważącego z płynami 223 kg jest całkiem niezłym wynikiem. Odcięcie następuje o 500 obr/min później niż w starym silniku, czyli teraz przy 8500 obr/min. W wydechu mamy elektronicznie sterowanego oszusta, czyli zawór dbający o odpowiednią efektywność silnika na niskich i średnich obrotach, ale także o dźwięk. Wspomniane wcześniej radialne zawory nieco zwiększyły średnicę. Odpowiednio ssące z 36mm na 39mm, wylotowe z 31mm na 33mm. Bez zmian pozostało hydraulicznie operowane suche, jednotarczowe sprzęgło i napęd wałem.
Zawieszenie i bajery
O podwoziu w zasadzie nie można powiedzieć nic, czego już wszyscy nie wiedzą. Beemka buja się na zawieszeniach Telelever i Paralever, a szkieletem motocykla jest stalowa rama kratownicowa. Hamulce bez zmian – 2 tarcze 320mm, zaciski 4 tłoczkowe przód, 1 tarcza 265mm, zacisk 2 tłoczkowy tył. Do tego seryjnie montowany ABS. Elektroniczne regulowane zawieszenie, czyli ESA dostępne jest jako opcja i tym sposobem wkraczamy na listę bajerów, które figurują na liście z wyposażeniem akcesoryjnym. „Sky is the limit”. W zasadzie motocykl może być ubrany we wszystko, co tylko przyjdzie do głowy przyszłemu właścicielowi. Nie wymienię całego akcesorium, bo nie mamy tyle miejsca na serwerze. Oprócz kufrów, podgrzewanych manetek i kanapy dopasowanej do wzrostu każdej istoty ludzkiej na świecie, można na liście zaznaczyć GPS, uchwyt pod GPS, wydech Akrapovic, a nawet paddockowy stojak sygnowany logiem biało-niebieskiego śmigła lub 3 (trzy!) rodzaje ochraniaczy na głowice (aluminiowa, plastikowa, chromowana).
Widzę twoją przyszłość. Jest… nudna
Dane techniczne
Silnik: 2 cylindrowy bokser, chłodzony powietrzem, rozrząd DOHC, 4 zawory na cylinder
pojemność: 1170 cm3
średnica x skok tłoka: 101x73mm
stopień sprężenia: 12,0:1
moc maksymalna: 110 KM przy 7750 obr/min
maksymalny moment obrotowy: 119 Nm przy 6000 obr/min
układ zasilania: elektroniczny wtrysk paliwa
norma emisji: euro 3
skrzynia biegów: 6 biegów
napęd: wał
sprzęgło: suche, jednotarczowe, operowane hydraulicznie
rama: stalowa kratownicowa
przednie zawieszenie BMW Telelever, skok 120mm
przednia opona 120/70 ZR17
tylne zawieszenie BMW Paralever, skok 140mm
tylna opona 180/55/17
hamulce przód 2 tarcze 320 mm, zaciski 4 tłoczkowe, ABS
hamulce tył tarcza 265mm, zacisk 2 tłoczkowy, ABS
pojemność baku 18 l
masa z płynami 223 kg
wysokość siedzenia 750,760,800, 830, 860mm