tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Awans Polaków w Rajdzie Dakar! NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Awans Polaków w Rajdzie Dakar!

Autor: Informacja prasowa 2014.01.18, 00:54 Drukuj

Na jeden dzień przed końcem tegorocznego Rajdu Dakar Jakub Przygoński niespodziewanie awansował w klasyfikacji generalnej na 6. miejsce z powodu pechowej awarii Joana Barredy Borta. Rafał Sonik dowiózł do La Sereny drugie miejsce w klasyfikacji generalnej i teraz już tylko 157 km odcinka specjalnego dzieli go od historycznego osiągnięcia.

Przed startem piątkowego odcinka specjalnego na biwaku w El Salvador panowało spore napięcie. Nikt nie chciał pożegnać się z rajdem na niespełna dwa dni przed jego zakończeniem, a było wiadomo, że wydmy Atakamy po raz kolejny będą dla kierowców szkołą życia. W zespole X-Raid pojawiły się głosy, że Stephane Peterhansel ma już nie walczyć z Nanim Romą o zwycięstwo, bo władze teamu chcą mieć trzy samochody na podium i zamierzają ryzykować. Marc Coma, który miał niemal godzinę przewagi nad drugim motocyklistą ostrzegał, żeby przedwcześnie nie ogłaszać go zwycięzcą, a Rafał Sonik podkreślał, że teraz chce już tylko dojechać do mety, bo ściganie się z Ignacio Casale i tak nie przyniesie zmiany klasyfikacji.

NAS Analytics TAG

Zdenerwowanie przed oesem, który miał być ostatnią tak trudną przeszkodą na drodze do Valparaiso okazało się uzasadnione, bo na potężnych wydmach głowicę kierownicy w swoim motocyklu złamał Joan Barreda Bort. Awarii nabawił się 25 km przed metą i metr po metrze brnął w kierunku celu. Hiszpan stracił swoją pozycję wicelidera i spadł na siódmą lokatę. W tej sytuacji na 6. pozycję awansował Jakub Przygoński, który w piątek ponownie znalazł się w czołówce motocyklistów kończąc etap na 7. miejscu.

Zgodnie z założeniami pewnie i spokojnie jechał Rafał Sonik, którego celem było utrzymanie drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej. - Najważniejsze żebym nie uszkodził ani quada, ani siebie - mówił w wieczór poprzedzający start do 12. etapu. Najszybszy ponownie był Ignacio Casale, który niesiony na skrzydłach dopingu miejscowych kibiców pewnie zmierza po zwycięstwo w całym rajdzie. Sonik tym razem stracił do lidera 19 minut i uplasował się na 4. pozycji. W sobotę kapitan Poland National Team musi przebyć jeszcze 535 km, aby stać się pierwszym Polakiem, który stanął na drugim stopniu dakarowego podium.

Doskonale w przedostatnim dniu zmagań radził sobie Krzysztof Hołowczyc. Jego Mini, na szybkiej, kamienistej części trasy zajmowało długo trzecie miejsce, ale niestety przebita opona uniemożliwiła Polakowi walkę o etapowe podium. Mimo to dotarł do mety ze świetnym 5. czasem, które tylko potwierdziło jego miejsce w elicie kierowców samochodów. Do zmiany doszło na prowadzeniu klasyfikacji generalnej, ponieważ Stephane Peterhansel, zaprzeczając niejako własnym słowom o końcu rywalizacji o zwycięstwo, znacznie wyprzedził Naniego Romę i przed ostatnim akordem zmagań ma nad nim 26 sekund przewagi. Czyżby szykowało się 12. zwycięstwo Francuza?

Nasi pozostali kierowcy pojechali na miarę oczekiwań, nie szarżując i mając już z tyłu głowy myśl o zbliżającym się finiszu, którego nie można zaprzepaścić z powodu prostego błędu. Marek Dąbrowski i Jacek Czachor uplasowali się na 14., Martin Kaczmarski na 18., a Adam Małysz z Rafałe Martonem na 19. miejscu. Wszyscy utrzymali swoje pozycje w "generalce" z poprzedniego dnia. "Orzeł z Wisły" niestety z powodu poważnych awarii stracił zbyt wiele i wszystko wskazuje na to, że nie zdoła już poprawić zajmowanej aktualnie 13. pozycji w klasyfikacji rajdu.

W sobotni poranek kierowcy wyruszą z La Sereny na trasę ostatniego etapu tegorocznej edycji rajdu. Od mety w Valparaiso dzieli ich 535 km, z czego zaledwie 157 to odcinek specjalny. Na zmiany w klasyfikacji raczej nie będzie już miejsca. Pozostaje liczyć, że nie zdarzy się nic nieprzewidzianego i nasi reprezentanci w komplecie ukończą ten najlepszy Dakar w historii startów Polaków.

Wyniki

Motocykle

12. etap
1. Cyril Despres (FRA) 3:58.18
2. Marc Coma (ESP) + 2.17
3. Olivier Pain (FRA) + 5.53

7. Jakub Przygoński (POL) + 10.45

Klasyfikacja generalna:
1. Marc Coma (ESP) 52:40.16
2. Jordi Viladoms (ESP) + 1:59.49
3. Olivier Pain (FRA) + 2:10.16

6. Jakub Przygoński (POL) +2:37.23

Quady

12. etap:
1. Ignacio Casale (CHL) 5:05.08
2. Sebastian Husseini (NED) + 5.05
3. Siergiej Kariakin (RUS) + 17.13
4. Rafał Sonik (POL) + 19.10

Klasyfikacja generalna:
1. Ignacio Casale (CHL) 66:16.27
2. Rafał Sonik (POL) + 1:23.42
3. Sebastian Husseini (NED) + 5:39.30

Samochody

12. etap:
1. Stephane Peterhansel (FRA) 3:38.19
2. Nasser Al-Attiyah (QAT) + 3.38
3. Nani Roma (ESP) + 5.58

5. Krzysztof Hołowczyc (POL) + 18.06
14. Marek Dąbrowski (POL) + 40.07
18. Martin Kaczmarski (POL) + 43.19
19. Adam Małysz (POL) + 47.46

Klasyfikacja generalna:
1. Stephane Peterhansel (FRA) 48:45.45
2. Nani Roma (ESP) + 0.26
3. Nasser Al-Attiyah (QAT) + 54.07

6. Krzysztof Hołowczyc (POL) + 3:57.25
7. Marek Dąbrowski (POL)  + 5:26.09
9. Martin Kaczmarski  (POL) + 6:55.33
13. Adam Małysz (POL) + 9:52.58

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę