tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Motocykl do walki z k³usownikami w Afryce. Cake Kalk AP. Walczysz, nawet gdy nie je¼dzisz motocyklem
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 950
NAS Analytics TAG
motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG

Motocykl do walki z k³usownikami w Afryce. Cake Kalk AP. Walczysz, nawet gdy nie je¼dzisz motocyklem

Autor: Alonzo 2021.01.30, 11:31 Drukuj

Wciąż istnieją w motocyklach pomysły, na które jeszcze nikt nie wpadł. Cake to szwedzka marka motocykli elektrycznych, która próbuje zjednać sobie klientów, nowatorskimi pomysłami. Właśnie zbudowali motocykl do walki z kłusownictwem.

Cake Kalk AP (uwaga, AP pochodzi od angielskiego anti-poaching, czyli przeciwdziałania kłusownictwu) jest oparty na platformie Kalk. Inżynierowie ze Szwecji połączyli siły z South African Wildlife College i Goal Zero, by stworzyć elektryczny pojazd, przydatny w walce z kłusownikami na afrykańskim lądzie. To, co ma zapewnić Kalkowi AP przydatność w akcjach afrykańskich obrońców zwierząt,  to elektryczność. Przede wszystkim elektryczny silnik ma być cichy, co będzie pozwalało strażnikom podjechać bardzo blisko kłusowników. Po drugie kłusownictwo w Afryce jest problemem głównie na rozległych, odludnych terenach z dala od infrastruktury drogowej. Nie ma tam stacji benzynowych, warsztatów i tym podobnych udogodnień, potrzebnych do używania konwencjonalnych pojazdów. Dlatego Cake Kalk AP ma być wyposażony w panele słoneczne, które mają pozwalać na podładowywanie akumulatorów na terenach, odległych od cywilizacji. Dodatkowo producent deklaruje, że silnik Kalka AP został dodatkowo uszczelniony tak, aby zapewnić jego odporność na wodę i kurz podczas pracy w dzikim terenie.

NAS Analytics TAG

Jednym z głównych problemów pojazdów elektrycznych, jest przegrzewanie się akumulatorów. Przegrzewanie to może doprowadzić nawet do zapalenia się tychże akumulatorów. Żeby Cake Kalk AP mógł pracować w afrykańskim klimacie, Szwedzi zmodyfikowali oprogramowanie BASa tak, aby akumulatory pracowały stabilnie w afrykańskich upałach. Z innych cech, które mają dostosować Kalka AP do stawianych przed nim zadań, możemy wymienić:

terenowe opony Continental TKC 80, by mógł sprawnie przemieszczać się po błotnistych terenach,

reflektor o mocy 2100 lumenów, by mógł oświetlać patrolowane krzaki i zarośla

wysoki moment obrotowy na poziomie 280 Nm, który w połączeniu z mocą 73 KM pozwala rozpędzić Cake Kalka AP do prędkości 90 km/h

niskie przełożenia, które zapewniają duży moment obrotowy na tylnym kole

Ochrona zagrożonych gatunków na pewno zasługuje na pochwałę. Już samo mówienie o tym i nagłaśnianie problemu kłusownictwa w Afryce może przynieść pozytywne skutki. Część kłusownictwa jest związana z zapotrzebowaniem na pochodzące z tego kłusownictwa produkty. Nosorożce są zabijane, bo w krajach Azji panuje dość powszechne przekonanie, że proszek z rogu nosorożca jest dobry na potencję. Jednak nie sposób nie dopatrzeć się w projekcie Cake Kalk AP celów PRowych szwedzkiej firmy. Zainteresowanie klimat i otaczającym nas środowiskiem jest obecnie trendem, na którym można budować przyjazne środowisku marki. Takie jak Cake. Dlatego ich nowy elektryczny motocykl jest wykonany z biokomponentów, produkowanych przez firmę Trifilon. Nie przypadkiem wygląda on jak sklecony ze śmieci. Po części właśnie tak jest on budowany. Użyty polimer jest wzmocniony włóknami biokompozytowymi i jest w całości biodegrafowalny. Gdy zostanie wyrzucony, natura zajmie się jego rozkładem i recyclingiem. 

Z akumulatorem 2,6 kWH Cake Kalk AP może pracować przez 3 godziny. Waży przy tym zaledwie 80 kilogramów. Dostępna jest aplikacja Cake Connect, dzięki której na motocyklu możemy korzystać z nawigacji, lokalizacji i komunikacji. Teraz motocykle sprawdzą w terenie członkowie South African Wildlife College. Co ciekawe, model Cake Kalk AP jest oferowany na rynku konsumenckim. I to w modelu, który może zaszokować. Otóż kosztuje on 25 000 dolarów, ale ta cena jest tak astronomiczna nie bez powodu. Otóż ten model sprzedawany jest tylko w parach! Jeden otrzymuje nabywca, a drugi egzemplarz trafia do Afryki, by walczyć z kłusownictwem. Co ciekawe, właściciel głównego egzemplarza jest na bieżąco informowany o "działalności" klona. Strażnicy afrykańskich parków przesyłają do niego na bieżąco informacje o akcjach, wykonywanych na podarowanym im drugim motocyklu. W ten sposób siedzisz wygodnie w domu przez telewizorem, w twoim garażu stoi elektryczny Cake, a jednocześnie przez cały czas bierzesz udział w akcji ratowania afrykańskich zwierząt przed kłusownikami. No i co Ty na to?

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjêcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

motul belka motocykle 420
NAS Analytics TAG
Zobacz równie¿

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    motul belka motocykle 950
    NAS Analytics TAG
    na górê