tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Jakie motocykle by³y kiedy¶ najbardziej popularne w Polsce? Zanim pojawi³y siê WFM, SHL, WSK i Junak, na drogach rz±dzi³y zupe³nie inne motocykle
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Jakie motocykle by³y kiedy¶ najbardziej popularne w Polsce? Zanim pojawi³y siê WFM, SHL, WSK i Junak, na drogach rz±dzi³y zupe³nie inne motocykle

Autor: Tomasz Szczerbicki 2021.02.04, 19:35 Drukuj

W różnych okresach sytuacja wyglądał odmiennie. W latach 30. najwięcej było popularnych "setek" (od pojemności silnika 97 - 100 cm³), czyli najmniejszych i najtańszych wówczas motocykli. W tamtych latach takie pojazdy produkował prawie każda wytwórnia motocykli w Europie. W latach PRL królowały u nas krajowe motocykle krajowe: WFM, SHL, WSK i Junak. W ostatnich latach najliczniej na polskich drogach spotykaliśmy motocykle marek japońskich. A jak to wyglądało na początku lat 20.? Fakty mogą być dla was zaskoczeniem.

Spójrzmy na dane statystyczne, bo one są najbardziej rzeczowe i dokładne.  

NAS Analytics TAG

Statystyka marek samochodów i motocykli kursujących w Polsce w 1923 roku

Statystyka ta podaje tylko przybliżone dane, gdyż nie udało się nam zebrać wszystkich pojazdów, tak że podajemy tylko liczby z tej ilości jaką mamy w ewidencji.

Na 4242 samochody osobowe było aut marki: Adler 184, Benz 203, Cadillac 102, Dodge 221, Fiat 381, Ford 487, Laurin & Klement 132, Mercedes 116, N.A.G. 127, Opel 189, Renault 80, Steyr 82, Stoewer 91, innych marek 1651. Nie wyszczególniono w statystyce marek, których kursuje mniej niż 50 samochodów. (…)

Na 1216 motocykli, co do których zdołano zebrać dane, było: Harley-Davidson 273, NSU 154, Indian 95, Wanderer 121, Puch 71, innych marek 600.

"Auto" nr 7/1924    


historia motocykli w wojsku

Motocykle w PRL – rzecz o motoryzacji i nie tylko...

Przyjęło się powszechnie mianem „motocykle PRL” określać pojazdy produkcji krajowej: WFM, SHL, WSK, Junak. Jest to jednak wielkie uproszczenie, bo obok wspomnianych jednośladów na naszych drogach można było również spotkać kilkanaście marek motocykli importowanych: Jawa, MZ, CZ, IFA, IŻ, M-72, K-750, Panonia, Lambretta, Peugeot, a także: BMW, Triumph, Norton, BSA,AJS, Harley-Davidson i wiele innych.

O TYM WŁAŚNIE JEST TA KSIĄŻKA "MOTOCYKLE W PRL" »

Powyższy cytat pokazuje, jak dominujące na polskim rynku były motocykle amerykańskie. W 1923 roku stanowiły one około 33% ogólnej liczby motocykli cywilnych znajdujących się u nas. Składało się na to: 23% Harleyów-Davidsonów, 8% Indianów i około 2% Hendersonów i Excelsiorów, niewymienione w tym zestawieniu, a ujęty w grupie "inne marki". W owym czasie co trzeci motocykl na naszych drogach był "Made in USA".

Nasi dziadkowie kochali motocykle amerykańskie. Potwierdzały to nie tylko statystyki, ale również liczne artykuły w ówczesnej prasie motoryzacyjnej. Harleye i Indiany uchodziły wówczas za wzór "prawdziwego motocykla". Była to klasa sama w sobie i nikt nie śmiał tego kwestionować. Czy było to w pełni zgodne z prawdą to już inna sprawa. Oferta motocykli angielskich była wówczas bardzo szeroka i ciekawa, ale z dużym wysiłkiem przebijały się one przez mur uwielbienia dla motocykli "Made in USA".     

Poza rynkiem cywilnym motocykle amerykańskie były u nas licznie używane przez wojsko, policję, pocztę, straż pożarną i inne instytucje publiczne. Dla przeciętnego obywatel było to znamienne.

Tomasz Szczerbicki
Dziennikarz i autor książek: tomasz-szczerbicki.pl

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjêcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê