tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Wyszy taryfikator mandatw jednak nie wystartowa 1 grudnia 2021. Ale to nie oznacza, e nie wejdzie w ycie
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Wyszy taryfikator mandatw jednak nie wystartowa 1 grudnia 2021. Ale to nie oznacza, e nie wejdzie w ycie

Autor: Andrzej Sitek 2021.12.01, 09:42 2 Drukuj

W lipcu br. rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym przewiduje o wiele poważniejsze konsekwencje dla kierowców będących na bakier z prawem, a nowe przepisy zaczną obowiązywać już od 1 grudnia bieżącego roku.

Ale już wiemy, że tego terminu nie udało się dotrzymać, a kierowcom na razie nie grożą znacznie sroższe kary, w tym nawet do 6 tys. złotych mandatu w przypadku kilku wykroczeń jednocześnie.

NAS Analytics TAG

Czy to oznacza, że nowe przepisy nie znaczną obowiązywać w aktualnym roku? To już jest pewne, ale jednocześnie dostaniemy od władzy prezent na Nowy Rok. Niemal na pewno zaktualizowany taryfikator wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku.

Przypomnijmy jeszcze, że zmiany są spore a mandaty o wiele wyższe. Na przykład za przekroczenie dozwolonej prędkości powyżej 30 km/h, kierowcy płacili dotychczas 200 do 300 zł mandatu. W projekcie nowelizacji kwota za to wykroczenie wzrosła aż do 1500 zł! Co prawda ostatecznie kierowcy zapłacą od 400 do 800 złotych, ale to wciąż cztery razy więcej niż obecnie (w maksymalnym wymiarze kary).

Sejmowe głosowanie nad zmianami odbyło się 29 października i finalnie propozycja nowelizacji kar dla kierowców przygotowana przez rząd została przegłosowana. Rządowy pomysł zyskał poparcie wszystkich stron. Poparły go zarówno Zjednoczona Prawica, Lewica, jak i Koalicja Obywatelska.  

Oto najważniejsze punkty projektu nowelizacji przyjętej przez Radę Ministrów:

NAS Analytics TAG• Za jedno wykroczenie nawet 15 punktów karnych. Dotychczas było 10.

• Zgromadzone punkty karne ważne dwa lata a nie jeden rok.

• Okres ważności punktów karnych będzie liczony od chwili zapłaty mandatu albo grzywny.

• Górna granica mandatów wyniesie aż 5 tys. zł. W przypadku kilku wykroczeń jednocześnie - 6 tys. zł.

• Taryfikator za wykroczenia drogowe karane dotychczas grzywną do 5 tys. zł, wzrośnie do 30 tys. zł.

• Mandat za wykroczenia na pieszych wyniesie najmniej 1,5 tys. zł. Jeśli dojdzie do recydywy w ciągu dwóch lat do zdarzenia, kara wzrośnie do 3 tys. zł.

• Uszkodzenie mienia przez sprawcę, np. szkoda parkingowa, będzie karane mandatem w wysokości 1,5 tys. zł.

• Za wykroczenia na przejazdach kolejowych sprawcy zapłacą nawet 30 tys. zł.

• Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 30 km/h niezależnie od tego czy nastąpi w obszarze zabudowanym, czy niezabudowanym, grozi mandatem w kwocie do 800 zł.

• Nietrzeźwi za kółkiem będą musieli liczyć się z aresztem lub grzywną w minimalnej kwocie 2,5 tys. zł.

• Nietrzeźwi rowerzyści i kierujący hulajnogami (równiez elektrycznymi), zapłacą mandat w kwocie 1 tys. zł. 

• Osoba kierująca pojazdem bez przewidzianych przepisami uprawnień zapłaci mandat 1 tys. zł.

Warto również pamiętać o ewentualności podwojenia kary w przypadku recydywy. Dwukrotność kwoty mandatu grozi za ponowne złamanie przepisów dotyczące wyprzedania w niedozwolonym miejscu, jazdy bez uprawnień, wjazdu za szlaban kolejowy i wykroczenia wobec pieszych.

Poza powyższymi zmianami należy jeszcze wspomnieć o uzależnieniu stawki OC od liczby punktów karnych. Zgodnie z projektem nowelizacji firmy ubezpieczeniowe zyskają dostęp do policyjnej bazy zawierającej te dane.

Nadchodzą trudne czasy dla kierowców. Nie tylko ze względu na drożyznę na stacjach benzynowych…

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr