tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Wiele razy syszymy: "kierowca mia martwe pole". Ale jak to wyglda i do czego prowadzi? [FILM]
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Wiele razy syszymy: "kierowca mia martwe pole". Ale jak to wyglda i do czego prowadzi? [FILM]

Autor: Andrzej Sitek 2022.12.28, 09:25 Drukuj

Mówiąc najprościej martwe pole to obszar, którego kierowca nie widzi w lusterkach bocznych. W przypadku ciężarówki jest on tak duży, że bez problemu zmieści się tam motocykl. Do czego może to doprowadzić? Zobaczcie film.

Na poniższym nagraniu z kanału "Stop Cham" widać efekt martwego pola w ciężarówce. Film z wideorejestratora został wykonany na autostradzie A1. Okazuje się, że kierowca ciężarówki może przeoczyć nie tylko stosunkowo niewielki motocykl, ale nawet samochód.

NAS Analytics TAG

Kierowca samochodów marki Renault chciał wjechać z kończącego się pasa na prawy tor. Ale w tym samym czasie na środkowym pasie kierowca ciężarówki też zjeżdża na ten sam pas trzypasmowej drogi. Kierowca w osobówce najwyraźniej dostrzegł niebezpieczeństwo, bo zjeżdża na pas awaryjny, aby uniknąć kolizji, ale to nie wystarcza. Ostateczne renault zostaje staranowany. Czy z tej sytuacji było jakieś wyjście?

Ciężarówki mają ogromne martwe pola. W wielu z nich w takim obszarze bez problemu zmieści się nie tylko motocykl z kuframi, ale jak widać — również samochód. Mając świadomość istnienia martwych pól, możemy ich unikać i dzięki temu pozostać widocznymi dla kierowcy. Zamieszczony obok rysunek wskazuje, gdzie pozostajemy niewidoczni dla kierowcy patrzącego w lusterka.

Poza oczywistym tyłem ciężarówki, istnieją jednak jeszcze trzy miejsca, gdzie możemy pozostać niezauważeni dla kierowcy — to trójkąty biegnące od linii bocznych okien pojazdu w tył oraz przód pojazdu. Warto pamiętać o tych obszarach podczas wyprzedzania ciężarówek oraz gdy ustawiamy się na pole position w korku tuż przed ciężarówką. Jeśli szybko nie wystartujemy, kierowca może na nas najechać, bo po prostu nie zauważy motocykla.

Czy kierowca osobówki mógł uniknąć kolizji? Oczywiście łatwo kogoś pouczać obserwując jedynie nagranie i nie będąc na miejscu kierowcy, ale prawdopodobnie z tej sytuacji było wyjście. Gdyby osobówka zwolniła lub przyspieszyła, auto wyjechałoby z martwej strefy. Inna rzecz, że czasu było niewiele, nie mamy też pewności, że kierowca ciężarówki obserwował lusterka w trakcie manewru.

I jeszcze jedno. Doskonale pamiętam i zawsze stosuję jedną z zasad wpojoną mi przez instruktora nauki jazdy: "Nigdy nie jedź obok innego pojazdu dłużej niż potrzeba. Zawsze bądź przed nim lub za nim". Bez wątpienia w powyższej sytuacji ta zasada miałaby zastosowanie. 

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr